لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۱

رصدخانه ناسا: افزایش گازهای گلخانه‌ای زمین نگران کننده است


این عکس ناسا تراکم گازهای گلخانه ای را نشان می دهد.
این عکس ناسا تراکم گازهای گلخانه ای را نشان می دهد.

رصدخانه گردان کربن ناسا (موسوم به OCO-2) ماموریت دارد کره زمین را از نظر میزان گازهای گلخانه ای اسکن کند و به تازگی افزایش نگران کننده ای از نظر تولید این گازها مشاهده شده است.

افزایش چشمگیری از نظر دی اکسید کربن دیده می شود و این می تواند نشانه آن باشد که نواحی جنگل های حاره ای، قادر نیستند برای همیشه حجمی چنین عظیم از کربن را از اتمسفر جذب کنند.

رصدخانه گردان کربن ناسا یکی از چند ماهواره رصد کربن است که به وسیله آزمایشگاه «نیروی محرکه جت» در کالیفرنیا اداره می شود.

«جونجی لیو» پژوهشگر ناسا با استفاده از ابزارهای پیشرفته پرتو نگاری کوشید دریابد چگونه میزان کربن در طول زمان تغییر می کند.

رصدخانه گردان کربن ناسا به سه ابزار پیشرفته و دقیق پرتو نگاری قادر به «خواندن» اکسید دو کربن و اکسیژن مولکولی است. با این حال فقط قادر است نوار باریکی (به عرض ۱۰ کیلومتر ) از زمین زیر ماهواره را بخواند.

تازه ترین اطلاعات بررسی شده متعلق به سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ است که از نظر دانشمندان اقلیمی مهم ترین سالها بوده اند.

این ها، سال های «ال نینیو» بودند که که معمولاً با آب های گرم در اطراف خط استوا شناخته می شوند. این طرح معمولی هوا را برهم می زند، و از این نظر ال نینیوی ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶در مقایسه با دهه‌ها، سخت ترین سال ها بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG