لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۰

اوباما در کاخ سفید با آنگ سان سوچی ملاقات کرد


آنگ سان سوچی و باراک اوباما روز چهارشنبه در کاخ سفید ملاقات کردند. این اولین دیدار خانم سوچی از آمریکا پس از پیروزی حزب او در انتخابات سال میانمار گذشته است. خانم سوچی پس از یک دهه تحمل حبس خانگی به یک رهبر ملی تبدیل شد.

خانم سوچی دیگر یک رهبر اپوزیسیون نیست و آمریکا برای عادی سازی مناسبات با این کشور سابقا نظامی، در حال بررسی لغو تحریم های بیشتری است که بر میانمار اعمال شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز پیش بینی می شود که رهبر حزب اتحاد برای دموکراسی میانمار با مقامات ارشد دیگر آمریکا ازجمله جان کری وزیر خارجه و اعضای ارشد کنگره ایالات متحده نیز ملاقات کند.

باراک اوباما در دیدار امروز در کاخ سفید درباره لغو تحریم های میانمار در جهت کمک به ایجاد فرصت های سرمایه گذاری و انتقال دموکراتیک در این کشور با خانم سوچی تبادل نظر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در بیانیه ای گفت میانمار را در فهرستی قرار می دهد که ارائه کالا به کشورهای فقیر و در حال توسعه را بدون مالیات می کند.

میانمار به دنبال سرکوب نظامی جنبش دموکراسی خواهانه در سال ۱۹۸۹ از فهرست فوق خارج شده بود.

میانمار به دنبال سرکوب نظامی جنبش دموکراسی خواهانه در سال ۱۹۸۹ ، به تصمیم جرج بوش پدر رئیس جمهوری وقت آمریکا از فهرست فوق خارج شده بود.

باراک اوباما، پس از انجام برخی اصلاحات دموکراتیک بخشی از تحریم های میانمار را لغو کرد. با این وجود میزان مناسبات تجاری دو طرف پایین است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس مراودات دوطرفه کالا میان آمریکا و میانمار در سال ۲۰۱۵ میلادی را ۲۲۷ میلیون دلار اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG