لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۵

ایالات متحده فرمانده ارتش میانمار را تحریم کرد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

دولت ایالات متحده اعلام کرد که مین آنگ هاینگ، فرمانده کل و دیگر فرماندهان ارتش میانمار را تحریم کرده است.

به گزارش رویترز، آمریکا این افراد را مسئول کشتار فراقضایی مسلمانان روهینگیا می‌داند و آن‌ها را از ورود به خاک این کشور منع کرده است.

این تحریم‌ها علاوه بر فرمانده ارتش میانمار، شامل معاون او، سو وین، و دو تن دیگر از فرماندهان ارتش میانمار و خانواده آن‌ها می‌شود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «ما از این‌که دولت برمه هیچ اقدامی علیه این افراد به اتهام نقض حقوق بشر انجام نداده است، نگرانیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده در بیانیه خود نوشته است که گزارش‌هایی از ادامه رفتارهای ارتش میانمار در نقض حقوق‌بشر در این کشور وجود دارد.

در بیانیه پمپئو به آزاد شدن چند تن از اعضای ارتش میانمار که به اتهام کشتار فراقضایی بازداشت شده بودند هم اشاره شده است.این افراد با دستور فرمانده ارتش این کشور از زندان آزاد شدند.

وزیر خارجه آمریکا نوشته است که فرمانده ارتش میانمار «تنها پس از چند ماه دستور آزادی این مجرمان را صادر کرد، اما روزنامه‌نگارانی که درباره کشتار در یک مهمان‌خانه اطلاع‌رسانی کردند، بیش از ۵۰۰ روز در زندان ماندند.»

اشاره وزیر خارجه آمریکا به «وا لون» و «کیاو سو»، دو روزنامه‌نگاری است که روی یک تحقیق درباره کشته شدن ۱۰ مرد و پسر مسلمان روهینگیایی، به دست نیروهای امنیتی و غیرنظامیان بودایی در ایالت راخین در غرب میانمار کار می‌کردند.

این دو به اتهام زیر پا گذاشتن «قانون اسرار رسمی» به هفت سال زندان در میانمار محکوم شده بودند. این دو روزنامه‌نگار رویترز پس از حدود دو سال، از زندان آزاد شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG