لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۱

افت چشمگیر بینندگان تلویزیونی مراسم اهدای جوایر "ام.تی.وی"


بیانسه در مراسم اهدای جوایز
بیانسه در مراسم اهدای جوایز

یکشنبه گذشته مراسم اهدای جوایز موزیک ویدئوی شبکه "ام.تی.وی" با شور و هیجان زیادی در تالار "مدیسن اسکوئرگاردن" در منهتن نیویورک برگزار شد، اما به رغم این همه زرق و برق، ظاهرا بینندگان تلویزیونی آن کاهش یافته است.

در این برنامه خواننده های مشهور و ستاره های بزرگ جهان موسیقی به هنرنمایی پرداختند و "بیانسه" خواننده جذاب و خوش صدای آمریکایی، بدون شک برنده بزرگ مراسم بود. او که در هشت بخش نامزد دریافت جایزه بود، در نهایت چهار جایزه گرفت، از جمله بهترین موزیک ویدئوی سال که اهمیت بیشتری دارد.

با این حال، بر اساس آماری که روز چهارشنبه اعلام شد، تعداد بینندگان تلویزیونی مراسم اهدای جوایز ام.تی.وی در آمریکا، با افت چمشگیری همراه بود و در مقایسه با سال گذشته، بیش از یک سوم کاهش یافت.

گفته می شود این برنامه را حدود شش میلیون و پانصد هزار نفر در آمریکا از طریق تلویزیون تماشا کردند، که برای مدیران شبکه "ام.تی.وی" خبر ناخوشایندی است.

اجرای زنده "ریحانا" در مراسم
اجرای زنده "ریحانا" در مراسم

در همین حال در بخش دیگری از این آمار، به افزایش قابل توجه بیننده های این مراسم در شبکه های اجتماعی اشاره شده، به ویژه فیسبوک که بیشترین تعداد تماشاگران اینترنتی را داشت، بیش از ۴۵ میلیون نفر.

هرچند افزایش بیننده های این برنامه در شبکه های اجتماعی موضوع مهمی محسوب می شود، ولی کاهش تماشاگران تلویزیونی، مدیران "ام.تی.وی" را سخت نگران کرده، چرا که هنوز درآمد اصلی این شبکه از پیام های بازرگانی تلویزیونی تأمین می شود.

شرکت "ویاکام" که مالک شبکه "ام.تی.وی" است، تلاش کرد تا با پخش همزمان این مراسم در سایر شبکه های زیرمجموعه خود، بیننده های تلویزیونی را افزایش دهد. با این حال پخش این برنامه از شبکه های کابلی و کانال هایی چون "وی.اچ.وان"، "سنترال کمدی" و "اسپایک" نأثیر چندانی نداشت و کمکی به این شرکت نکرد.

نائومی کمپل در مراسم
نائومی کمپل در مراسم

البته این فقط مشکل "ام.تی.وی" نیست و سایر شبکه های تلویزیونی نیز با چالش مشابهی مواجه هستند.

سال گذشته تعداد بیننده های مراسم اهدای جوایز"امی" در آمریکا به کمترین میزان خود رسید، حدودأ دوازده میلیون نفر این برنامه را در شبکه "فاکس" تماشا کردند.

آخرین مراسم اهدای جوایز آکادمی اسکار هم وضعیت مشابهی داشت و تنها سی و چهار میلیون نفر این برنامه را از طریق شبکه "ای.بی.سی" دنبال کردند که کمترین تعداد تماشاگر در سالهای اخیر است.

کارشناسان علوم ارتباطات باور دارند در آینده نزدیک، با پیشرفت فناوری و افزایش استفاده از تلفن های همراه، رایانه های کوچک و یا تبلت ها، شاهد کاهش چشمگیر بیننده های تلویزیونی خواهیم بود و استفاده از شبکه های اجتماعی اهمیت بیشتری خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG