لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

یک جنجال دیگر مراسم اسکار: استفاده از عکس یک زنده به جای یک هنرمند درگذشته


در اسکار ویدئویی از همه هنرمندانی که در یکسال گذشته درگذشته اند، پخش شد که به اشتباه عکس جنت پترسون هم پخش شد.
در اسکار ویدئویی از همه هنرمندانی که در یکسال گذشته درگذشته اند، پخش شد که به اشتباه عکس جنت پترسون هم پخش شد.

در حالیکه جنجال بر سر اشتباه بزرگ آکادمی اسکار هنگام اعلام بهترین فیلم سال هنوز ادامه دارد، انتشار خبر ناخوشایند دیگری درباره این مراسم، عملکرد حرفه ای تهیه کنندگان برنامه را زیر سوال برد.

در بخش ویژه ای که برای تجلیل از درگذشتگان سینمای جهان برگزار شد، به جای عکس «جنت پترسون» طراح لباس استرالیایی که چندی پیش درگذشت، از تصویر دوستش «جین چپمن» تهیه کننده سینما استفاده شد و همین موضوع این هنرمند استرالیایی را دچار مشکلات زیادی کرد.

«جین چپمن» ۶۶ ساله که این مراسم را در منزلش تماشا می کرد، از مشاهده عکس خود در بخش درگذشتگان سینما در صفحه تلویزیون با زیرنویس «جنت پترسون» شگفت زده شد.

استفاده از عکس «جین چپمن» به جای «جنت پترسون»
استفاده از عکس «جین چپمن» به جای «جنت پترسون»

این اشتباه بازتاب زیادی در شبکه های اجتماعی داشت و بسیاری از همکاران، دوستان و اقوام این سینماگران استرالیایی درباره آن اظهار نظر کردند.

به گفته «جین چپمن» او مجبور شده به دهها تماس تلفنی، پیامک و ایمیل پاسخ دهد و به اقوام و آشنایان خود اطمینان دهد که سلامت و تندرست است.

«جنت پترسون» یکی از بهترین طراحان لباس سینما بود که در ماه اکتبر درگذشت، او چهار بار نامزد دریافت اسکار شد و از سابقه حرفه ای درخشانی در این حرفه برخوردار بود.

این اشتباه آکادمی با انتقاد بستگان این هنرمند فقید نیز همراه بود و آنها از بی توجهی تهیه کنندگان برنامه گله کردند.

جنت پترسون چهار بار نامزد جایزه اسکار شد
جنت پترسون چهار بار نامزد جایزه اسکار شد

هنوز مشخص نیست که چرا در تدوین این کلیپ تصویری چنین اشتباه بزرگی صورت گرفته و تهیه کنندگان برنامه دقت لازم در انتخاب تصاویر مناسب را نداشته اند.

بخش درگذشتگان سینما از سال ۱۹۹۴ به مراسم اسکار اضافه شد و هدفش تجلیل از دستاوردهای هنرمندان در بخش های گوناگون این صنعت است.

البته با توجه به محدویت زمانی، هر سال فقط نام سی نفر از درگذشتگان در این کلیپ تصویری کوتاه مونتاژ می شود و معمولا تهیه کنندگان برنامه، توجه بیشتری به ستاره های بزرگ، بازیگران محبوب و چهره های مشهور دارند.

امسال از عباس کیارستمی هنرمند فقید ایرانی هم در این بخش قدردانی شد و آکادمی از فعالیت های هنری او در عرصه سینما تجلیل کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG