لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

لباسها و وسایل فیلم «پلنگ سیاه» در موزه ملی آمریکائیان آفریقایی تبار


تعدادی از لباس ها، ابزار و وسایل استفاده شده در فیلم «بلک پنتر» یا پلنگ سیاه به سازمان اسمیتسونین اهدا می شود تا در موزه ملی تاریخ و فرهنگ آمریکائیان آفریقایی تبار در شهر واشنگتن به نمایش در آید.

«پلنگ سیاه» که با الهام از یکی از شخصیت های کتاب های مصور مارول ساخته شد، ماجراهای یک ابرقهرمان سیاه پوست به نام «تچالا» را در دنیایی خیالی به تصویر می کشد که به جنگ دشمنانی شرور می رود.

این نخستین فیلمی است که شخصیت اصلی آن یک ابرقهرمان آفریقایی تبار است، فروش فوق العاده ای در گیشه داشت و با تحسین منتقدین هنری همراه بود.

البته «پلنگ سیاه» فقط یک فیلم سینمایی موفق نیست و به عقیده بسیاری از کارشناسان از نظر فرهنگی نیز معرف هویت و جایگاه آمریکائیان آفریقائی تبار است.

سازمان اسمیتسونین با انتشار بیانیه ای از نمایش این مجموعه در موزه ملی آمریکائیان آفریقایی تبار ابراز شادی کرد.

به گفته مدیر این سازمان پلنگ سیاه نشانه مهمی از پیشرفت سیاه پوستان در سینما است و حضور این اقلیت نژادی در این صنعت را تثبیت می کند.

از اشیایی که به موزه اهدا شده می توان به لباس پلنگی شخصیت اصلی که «چادویک بوزمن» بر تن داشت اشاره کرد.

صفحات نخست فیلمنامه اولیه، تصاویری از دفترچه مصور صحنه های فیلمبرداری و عکس های پشت صحنه فیلم از جمله اقلام دیگر این مجموعه نفیس است.

«ریحا کامبز» سرپرست بخش فیلم و عکس موزه آمریکائیان آفریقائیان تبار با اشاره به اهمیت این فیلم برای سیاهپوستان آمریکایی گفت؛ پلنگ سیاه بهترین ابزاری است که از طریق آن می توان به نقش مهم این اقلیت نژادی در آمریکا اشاره کرد.

به گفته او عملکرد درخشان «رایان کوگلر» کارگردان سیاهپوست این فیلم نیز حائز اهمیت است و دستاورد ارزنده ای برای آمریکائیان آفریقایی تبار محسوب می شود.

بر اساس گزارش های تأیید نشده مقدمات تولید دومین فیلم پلنگ سیاه نیز کلید خورده و دوستداران این ابر قهرمان سیاهپوست شاهد ادامه ماجراهای هیجان انگیز تچالا در «واکاندا» خواهند بود.

هنوز تاریخ دقیق رونمایی از این مجموعه در موزه ملی تاریخ و فرهنگ آمریکائیان آفریقایی تبار در شهر واشنگتن اعلام نشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG