لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۹

شمار قربانیان سیل در ایالت میسوری به ۱۳ نفر رسید


دو خودرو که در یک پارک عمومی توقف کرده بودند، تقریبا در سیلاب غرق شده اند. - ۷ دی ۱۳۹۴- میسوری
دو خودرو که در یک پارک عمومی توقف کرده بودند، تقریبا در سیلاب غرق شده اند. - ۷ دی ۱۳۹۴- میسوری

در ایالت میسوری در غرب میانه آمریکا، تا روز چهارشنبه دست کم ۱۳ نفر در اثر جاری شدن سیل جان خود را از دست داده اند. پیش بینی می شود آب رودخانه می سی سی پی در چند روز آینده به بالاترین سطح خود در چند دهه گذشته برسد.

سیلاب ناشی از بارندگی های چند روز اخیر، بخش های عمده‌ای از بزرگراه های اصلی ایالت میسوری را فرا گرفته است و صدها خانه و مرکز تجاری نیز به دلیل آبگرفتگی در خطر تخریب هستند.

جی نیکسون فرماندار میسوری از مردم خواست از رانندگی خودداری کنند و گفت "باید بر این نکته تاکید کنم که اکثر کشته شدگان افرادی بودند که در سیلاب، به ویژه در شب هنگام، در حال رانندگی بودند."

گروه‌های امدادی تخلیه ساکنان در مناطقی در این ایالت را آغاز کرده اند.

سطح آب رودخانه می سی سی پی در نزدیکی شهر سنت لوئیس به بالاتر از آب بند اصلی رسیده است. گارد ساحلی آمریکا برای حفاظت از شهر بخشی از رودخانه را در نزدیکی سنت لوئیس بسته است.

ساکنان منطقه نیز با پر کردن کیسه های شن و قرار دادن آنها در حاشیه رودخانه، برای جلوگیری از پیشروی آب به شهر تلاش می کنند.

مقامات ایالتی هشدار داده‌اند گرچه بارندگی متوقف شده، اما سیلاب ادامه خواهد داشت.

فرماندار میسوری گفته است "سیل بیشتری در راه است. برای مهار آن تلاش می‌کنیم. باید برای پنجشنبه یا جمعه صبح، یعنی ۳۶ تا ۴۸ ساعت آینده آماده باشیم."

پیش بینی می شود سطح آب رودخانه می‌سی‌سی‌پی تا روز جمعه بیش از ۱۵ متر افزایش یابد که با سطح آب در سیلی که در سال ۱۹۹۳، که از آن به عنوان "سیل عظیم" یاد می‌شود، قابل مقایسه است.

دانشمندان ناسا می‌گویند آمریکا به زودی تاثیر مخرب پدیده ال نینیو را حس خواهد کرد. ناسا این تاثیر را با تغییرات آب و هوایی در سال های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ مقایسه می‌کند که توفان یخ سراسر آمریکا را فرا گرفت.

ال نینیو پدیده ای طبیعی است و زمانی رخ می‌دهد که آب اقیانوس آرام در منطقه استوایی آمریکای جنوبی، گرم تر از معمول می شود.

XS
SM
MD
LG