لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۶

ماجرای انتقادات «کارا موند» دختر شایسته آمریکا از ریاست این سازمان چیست


اظهارات جنجالی «کارا موند» دختر شایسته آمریکا یا «میس آمریکا» بازتاب گسترده ای در رسانه های خبری داشت. او روز گذشته ریاست این سازمان را به ایجاد محدودیت، توهین، بدرفتاری و سانسور متهم کرد.

کارا ماند نخستین دختری از ایالت داکوتای شمالی است که در این رقابت اول شد و ماه سپتامبر گذشته تاج افتخار را در شهر آتلانتیک سیتی بر سر گذاشت.

او روز جمعه با ارسال بیانیه ای به نشریات هنری به شدت از «گرچن کارلسون» رئیس جدید هیأت مدیره این سازمان که خود یک زن است و زمانی دختر شایسته آمریکا بود، انتقاد کرد.

به گفته کارا موند، این سازمان بر خلاف سالهای گذشته به دختر شایسته توجه کافی نمی کند و برنامه های تبلیغاتی او را به طرز چشمگیری کاهش داده است.

کارا موند مدعی است ریاست سازمان از روی عمد و با هدف سانسور خبری از مسئولیت های روزانه او کاسته تا دختر شایسته آمریکا حضور کم رنگی در رسانه ها، نشریات و انظار عمومی داشته باشد.

به گفته او، گرچن کارلسون که پس از یک دوره جنجالی به ریاست این سازمان برگزیده شده؛ فردی شهرت طلب است که فقط می خواهد خودش مطرح باشد و مانع درخشش سایرین می شود.

روز دوشنبه «گرچن کارلسون» با انتشار بیانیه ای به اظهارات کارا موند پاسخ داد. او ضمن تکذیب اتهامات وارده از اینکه دختر شایسته آمریکا چنین برداشتی از این سازمان دارد، اظهار تأسف کرد.

گرچن کارلسون می گوید ارزش و احترام زیادی برای کارا موند قائل است و به عنوان یک زن، دستاوردهای ارزنده او را تحسین می کند چرا که این دختر متولد داکوتای شمالی به راستی دختر شایسته ای است.

گرچن کارلسون با انتقاد از رویکرد غیر حرفه ای کارا موند در رسانه ای کردن این موضوع، از او خواست صبر و شکیبایی بیشتری داشته باشد و پیش از هر تصمیمی در زندگی با افرادی آگاه و شایسته مشورت کند تا دچار اشتباه نشود.

گرچن کارلسون، نخستین دختر شایسته آمریکا است که پس از سالها فعالیت خبری در شبکه تلویزیونی فاکس به مقام مدیریت این سازمان رسیده است؛ او در سال ۱۹۸۹ به عنوان دختر شایسته آمریکا انتخاب شد.

در ماههای گذشته این سازمان با حواشی مختلفی مواجه بوده و تعدادی از مدیران به اتهام اذیت و آزار جنسی و سوآستفاده از زنان مجبور به کناره گیری شدند.

به عقیده بسیاری از کارشناسان انتخاب گرچن کارلسون بعنوان یکی از چهره های فعال جنبش «من هم» به ریاست این سازمان، پیام مشخصی برای اصلاح روند نادرست گذشته است.

او با ایجاد تغییرات گسترده درصدد بهبود اعتبار آسیب دیده این سازمان است و تلاش می کند رقابت دختر شایسته آمریکا را به ابزاری برای توانمند سازی زنان و نمایش دستاوردهای آنها تبدیل کند.

ظاهرأ حذف برخی از برنامه های تبلیغاتی و مسئولیت های دختر شایسته آمریکا در راستای همین تغییرات صورت گرفته چرا که به باور گرچن کارلسون با شرایط امروز جامعه ساگار نیست.

به عقیده نویسنده های هنری جار و جنجال رسانه ای خبر خوشی برای این سازمان نیست و باعث فرار شرکت ها و اسپانسرهای مالی می شود که علاقه ای به همکاری با سازمانی پرحاشیه و خبرساز را ندارند.

در رقابت سالانه دختر شایسته ۵۱ دختر از ایالت های آمریکا و شهر واشنگتن شرکت دارند و در نهایت بر اساس آرای طرفداران و داوران فرد برنده تاج افتخار را تصاحب می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

.

XS
SM
MD
LG