لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۹

حذف بیکینی و کفش پاشنه بلند از رقابت «دختر شایسته» آمریکا


برگزار کنندگان رقابت «میس آمریکا» یا «دختر شایسته آمریکا» از ایجاد تغییرات عمده ای در این مسابقه سالانه خبر دادند؛ به این ترتیب این مراسم در ماه سپتامبر آینده بصورت متفاوتی اجرا خواهد شد.

«گرچن کارلسون» رئیس هیأت مدیره این سازمان با انتشار بیانیه ای رسمی این موضوع را اعلام کرد؛ به گفته او هدف از این تغییرات توجه بیشتر به توانایی های زنان و احترام به شخصیت انسانی آنها است.

از مهترین مواردی که می توان به آن اشاره کرد، حذف رژه با بیکینی یا مایوی شنا است، از بخش های پرطرفدار مراسم که البته منتقدینی نیز به ویژه در میان گروههای فمینیستی و حامیان حقوق زنان دارد.

به جای این بخش، شاهد گفتگوی شرکت کنندگان با هیأت داوران خواهیم بود و آنها به بیان نظرات و دیدگاههای خود درباره مسائل مختلف می پردازند.

یکی دیگر از قسمت هایی که حذف می شود، نمایش لباس های شب و کفش های پاشنه بلند است. در فرمت جدید شرکت کنندگان باید با سلیقه شخصی لباس، کفش و آرایش خود را انتخاب کرده و در مقابل داوران حاضر شوند.

به گفته گرچن کارلسون بسیاری از زنان آمریکایی علاقه زیادی به شرکت در رقابت دختر شایسته آمریکا دارند ولی مایل نیستند بیکینی پوشیده یا با کفش پاشنه بلند روی صحنه ظاهر شوند.

به عقیده او فقط زیبایی ظاهری یا تناسب اندام شاخص های کافی برای انتخاب دختر شایسته آمریکا نیست و برای گزینش برنده واقعی باید سایرخصوصیات شرکت کنندگان را نیز درنظر گرفت.

گرچن کارلسون نخستین دختر شایسته آمریکا است که پس از سالها فعالیت خبری در شبکه تلویزیونی فاکس به مقام مدیریت این سازمان رسیده است؛ او در سال ۱۹۸۹ بعنوان دختر شایسته آمریکا انتخاب شد.

در ماههای گذشته این سازمان با حواشی مختلفی مواجه بوده و تعدادی از مدیران به اتهام اذیت و آزار جنسی و سوآستفاده از زنان مجبور به کناره گیری شدند.

به عقیده بسیاری از کارشناسان انتخاب گرچن کارلسون بعنوان یکی از چهره های فعال جنبش «من هم» به ریاست این سازمان پیام مشخصی برای اصلاح روند نادرست گذشته است.

او با ایجاد تغییرات گسترده درصدد بهبود اعتبار آسیب دیده این سازمان است و تلاش می کند رقابت دختر شایسته آمریکا را به ابزاری برای توانمند سازی زنان و نمایش دستاوردهای آنها تبدیل کند.

کارا ماند دختر شایسته داکوتای شمالی
کارا ماند دختر شایسته داکوتای شمالی

در رقابت سالانه دختر شایسته ۵۱ دختر از ایالت های آمریکا و شهر واشنگتن شرکت دارند و در نهایت بر اساس آرای طرفداران و داوران فرد برنده تاج افتخار را تصاحب می کند.

سال گذشته این عنوان به «کارا ماند» از داکوتای شمالی رسید؛ او در مراسم امسال که نهم سپتامبر در آتلانتیک سیتی ایالت نیوجرسی برگزار می شود، تاج خود را به برنده جدید خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG