لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

پنج نکته درباره «مایک پامپئو» گزینه پیشنهادی ترامپ برای وزارت خارجه


یو اس نیوز درباره رئیس فعلی سازمان سیا، نوشت: مایک پامپئو ۵۴ ساله در مقام مدیر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا به طور مرتب به رییس جمهور درباره مسائل اطلاعاتی گزارش می دهد و در دایره افراد نزدیک به دونالد ترامپ یکی از تندروترین ها بر سر کره شمالی محسوب می شود.

پامپئو ابعاد مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا را چندان غیرعادی تلقی نمی کرد و گفته بود مسکو دهه ها در پی نفوذ در انتخابات آمریکا بوده است. او از ملاقات ماه فوریه خود با رییس سازمان جاسوسی روسیه در مقر سی آی ای دفاع کرده بود.

پامپئو مانند ترامپ از منتقدان صریح جمهوری اسلامی ایران است و خواهان لغو توافق هسته ای ایران بوده است. پامپئو در ماه اکتبر گفته بود ایران «در حرکتی بی رحمانه برای تبدیل شدن به قدرت مسلط بر منطقه» قرار دارد.

پامپئو از برنامه دولت آمریکا مبنی بر گردآوری داده های ارتباطات آمریکایی ها حمایت کرده است. او در یادداشتی در سال ۲۰۱۶ خواستار گردآوری تمام داده های تلفن های داخلی آمریکا و ترکیب آن با اطلاعات مالی و سبک و سیاق زندگی افراد در یک پایه اطلاعاتی قابل جستجو شده بود.

پامپئو پیش از در اختیار گرفتن مدیریت سی آی ای یک عضو محافظه کار حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت کانزاس بود. او افسر بازنشسته نیروی زمینی و فارغ التحصیل آکادمی نظامی وست پوینت نیویورک و دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG