لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

واکنش‌های جهانی به نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا


پوشش انتخابات آمریکا در یک صفحه نمایش عمومی در توکیو
پوشش انتخابات آمریکا در یک صفحه نمایش عمومی در توکیو

انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا، توجه بسیاری از جهانیان را به خود جلب کرد. کشورهای مختلف جهان، واکنش‌های گوناگونی به نتایج این انتخابات نشان دادند.

در این انتخابات بر اساس نتایج اولیه، اکثریت مجلس نمایندگان در اختیار دموکرات‌ها قرار گرفت و جمهوریخواهان موفق شدند تعداد نمایندگان خود در مجلس سنا را افزایش و اکثریت قدرتمندتری تشکیل دهند.

نتایج انتخابات روز سه شنبه نه تنها از جهت سیاست‌های داخلی آمریکا، بلکه با توجه به تاثیر احتمالی که می‌تواند بر سیاست‌های آینده دولت ترامپ بگذارد، مورد توجه کشورهای مختلف جهان است.

از طرف دیگر سخنان مقام‌های آمریکایی که پیش از این چین، ایران و روسیه را به دخالت در این انتخابات و تلاش برای تاثیر گذاشتن بر آن متهم کرده بودند، بر این انتخابات سایه انداخته بود. این همان مساله‌ای بود که مورد اشاره سخنگوی وزارت خارجه چین قرار گرفت.

چین در ماه‌های اخیر وارد یک جنگ تجاری با ایالات متحده شده است و در مواردی تنش اقتصادی میان دو کشور بالا گرفته است. سخنگوی وزارت خارجه چین، هوآ چون‌ یینگ، اعلام کرد نمی‌خواهد درباره نتیجه انتخابات آمریکا که به گفته او «مساله داخلی این کشور است» اظهار نظر کند، زیرا از آن هراس دارد که «متهم به دخالت در انتخابات آمریکا شویم.»

سخنگوی وزارت خارجه چین اضافه کرد: «بدون توجه به نتیجه انتخابات، ما معتقدیم دولت و مردم هر دو کشور به دنبال بهبود روابط هستند، چرا که این مساله به سود جامعه بین‌الملل است.»

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین هم در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است نتیجه انتخابات بر روابط دو کشور اثر منفی داشته باشد، گفت که بعید است روابط میان دو کشور پرچالش‌تر از وضعیت فعلی باشد.

وی گفت دست‌کم در کوتاه‌مدت چشم‌اندازی برای بهبود روابط مشاهده نمی‌شود، و اضافه کرد که این پیش‌بینی، به آن معنا نیست که روسیه مایل به گفت‌وگو با آمریکا نیست یا از گفت‌وگو میان دو طرف استقبال نمی‌کند.

فرانس تیمرمن معاون کمیسیون اروپا نیز در صفحه توییتر خود نوشت، شهروندان آمریکایی به ارزش‌های خود پایبند ماندند و از اروپایی‌ها دعوت کرد آنها نیز در انتخابات به این ارزش‌ها وفادار باشند.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت، نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا بدان معناست که از این پس سیاست‌ خارجی آمریکا به امکان همکاری دموکرات‌ها و جمهوریخواهان با هم بستگی دارد.

او اضافه کرد، «مسئله‌ای که با این انتخابات تغییر نکرد، آن است که ما بدون آمریکا قادر نخواهیم بود مشکلات را در دنیایی که پیچیده‌تر از قبل شده، حل کنیم.»

ماس همچنین با اشاره به این‌که درباره نتایج انتخابات باید «واقع‌بین» بود گفت، «در دو سال گذشته تعادل در شراکت با آمریکا برای سال‌های آینده به هم خورد و به نظر می‌رسد نتیجه این انتخابات هم قادر به تغییر آن نخواهد بود.»

وزیر خارجه آلمان همچنین بار دیگر از اتحادیه اروپا خواست به سیاست‌های پرزیدنت ترامپ درباره «اول آمریکا» واکنش قاطعی نشان دهد و با «اروپای متحد» به مصاف او برود.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG