لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

آخرین تلاش های جمهوری خواهان و دموکرات ها، یک روز مانده به انتخابات میان دوره ای آمریکا


آخرین تلاش های جمهوری خواهان و دموکرات ها، یک روز مانده به انتخابات میان دوره ای آمریکا
آخرین تلاش های جمهوری خواهان و دموکرات ها، یک روز مانده به انتخابات میان دوره ای آمریکا

دو حزب جمهوری خواه و دموکرات آمریکا آخرین تلاش های خود را پیشاپیش انتخابات میان دوره ای آمریکا به کار گرفته اند. بسیاری از کارشناسان می گویند این انتخابات می تواند شمار اقلیت جمهوری خواهان در دست کم یکی از مجالس کنگره را به اکثریت برساند.

یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که در مقایسه با انتخابات میان دوره ای دهه های قبل، جمهوری خواهان اکنون بیش از هر دو حزب، نقش رهبری بیشتری دارند. نظرسنجی که در موسسه گالوپ صورت گرفته می گوید ۵۵ درصد از ۱۵۰۰ شرکت کننده در نظرسنجی گفته اند که در این انتخابات از جمهوری خواهان حمایت خواهند کرد. این درصد از سال ۱۹۷۴ تاکنون، بیشترین میزان است.

تحلیلگران پیش بینی می کنند که جمهوری خواهان آرا کافی برای به دست گرفتن مجلس نمایندگان را کسب کنند اما از کسب اکثریت سنا بازخواهند ماند. دموکرات ها فعلا اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنای کنگره را دارند.

در سال جاری مسئله اقتصاد همچنان یکی از موارد دشوار برای دموکرات ها است. رهبران جمهوری خواه می گویند امسال انرژی و نیروی حرکت سیاسی طرف آنهاست همانطوری که در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ این نیرو در دست دموکرات ها بود.

در انتخابات میان دوره ای روز سه شنبه، رقابت بر سر تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۷ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا خواهد بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده به تازگی کمپینی را در چهار ایالت برگزار کرد و سعی کرد در این اقدام برای همفکران دموکراتش تبلیغ کند.

آقای اوباما طی دیدار خود از کلیولند در ایالت اوهایو در روز یکشنبه، وضعیت ناگوار اقتصادی فعلی و نرخ بالای بیکاری را به گردن اشتباهاتی انداخت که در دولت جمهوری خواه سابق صورت گرفته بودند. اما جمهوری خواهان آقای اوباما را در این مسائل گناهگار می دانند.

پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات پیش رو احتمالا کار تصویب پیشنهادات آقای اوباما را در کنگره با مشکل مواجه خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG