لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

نیاز به تغییر در سراسر خاورمیانه


وندی شرمن معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا گقت «ایالات متحده به خاورمیانه به دلیل منافع اقتصادی، سیاسی و امنیتی که دارد، دوستی های زیادی که بوجود آورده ، و سنت های غنی معنوی و قومی که به ارث برده است، اهمیت می دهد ... بنابر این نباید تعجب آور باشد که ما هم نگران آشوبی که این سرزمین های باستانی را فرا گرفته، هستیم و هم این که قصد داریم کاری انجام دهیم.»

وندی شرمن همچنین گفت: سیاست ما در خاورمیانه با درک این نکته آغاز می شود که مشکلات امروز منطقه، ریشه هایی درهم پیچیده دارد. هراس و خشم، بسیاری از مردم در بسیاری مکان ها را به دام تفکر برد و باخت می اندازد، بنابراین به مناقشه دامن می زند و کسانی که می خواهند به ما صدمه بزنند، از آن بهره برداری می کنند.

نیاز به تغییر مسیر و آغاز حرکت به سوی زمینه مشترک در سراسر خاورمیانه وجود دارد. اما برای این که چنین اتفاقی بیافتد، رهبران منطقه باید به مسئولیت های خود عمل کنند. جامعه بین المللی باید اختلاقاتش را کنار بگذارد و نفوذ مثبت تری اعمال کند؛ و آمریکا باید به نشان دادن راه، کمک کند.

معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت «ما این بحث را که همکاری فرهنگی و مذهبی در خاورمیانه یک توهم است رد می کنیم. اما باید همچنین بفهمیم که ثبات پایدار، بدون مصالحه ممکن نیست. سازنده بودن در خاورمیانه این نیست که منطقه را با عینک های رنگین ببینیم؛ این است که بفهمیم در مکانی با ویژگی های تاریخی، جغرافیایی و ویژگی های جمعیتی خاورمیانه، شکیبایی و بده و بستان اجتماعی اساسی است. تلاش های یک گروه برای استیلا بر دیگران، خواه آن گروه یک حزب سیاسی باشد، خواه یک جناح قومی یا مذهبی، هرگز در دراز مدت موافق نخواهد شد. هدایت شدن با نفرت، راه به جایی نمی برد.

وندی شرمن افزود «سیاست آمریکا یاری دادن به کسانی است که، همانند ما، معتقد هستند مردم با ملیت ها، قومیت ها، و نژادهای متفاوت می توانند بهگونه ای سازنده و در صلح و آرامش در کنار هم زندگی کنند. این نگرش ما برای آینده است. خاورمیانه، همانند دیگر بخش های جهان، تفرقه اندازان و ویرانگرانی دارد. آمریکا می خواهد با حلالان مشکلات، درمان کنندگان و سازندگان کار کند.»

XS
SM
MD
LG