لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

آمریکا و خاورمیانه


ایالات متحده آمریکا همچنان متعهد است نقش فعالی در جهان، به ویژه در منطقه خلیج فارس بازی کند. در حقیقت، به گفته ان پیترسون مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، همکاری دفاعی ایالات متحده با منطقه هرگز چنین نیرومند نبوده است.

یک چالش جدی در منطقه، ظهور گروه های تروریستی گوناگون است که سعی دارند دولت ها را ضعیف ساخته و سرنگون کنند. این دقیقا وضعیتی است که در سوریه و عراق وجود دارد. ان پیترسون گفت «به باور من، جهت مهار و عقب زدن تهدید برآمده از آرمان های گروه دولت اسلامی درعراق و شام برای ایجاد یک حکومت تروریستی در غرب عراق و شرق سوریه، می توان کارهای بیشتری انجام داد. این گروه از خشم گسترده در منطقه و ورای آن بر سر سرکوب بی رحمانه مردم سوریه توسط رژیم اسد – که حزب الله و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از آن حمایت می کنند – بهره برداری می کند.» برای شکست دادن داعش، آمریکا و کشورهای منطقه نیاز دارند هماهنگ با یکدیگر جهت فراهم آوردن سیاست ها و راه حل های کارساز بمنظور برخورد با این تهدید خطرناک، کار کنند.

استراتژی های ضد تروریسم گاهی بکارگیری قدرت نظامی را ایجاب می کند، اما برای کاهش جاذبه ای که تروریست ها هنوز می توانند برای جوانان خشمگین، محروم و بیکار داشته باشند، دیپلماسی و توسعه نیز باید بکار برده شود.

بخشی از چالش، ایجاد اشتغال است. خاورمیانه جمعیت جوان عظیمی دارد، و تا شمار بزرگی از جوانان بیکار نتوانند مشاغل خوب پیدا کنند، ثبات در آنجا برقرار نخواهد شد. بهبود امکانات جوانان در سراسر منطقه سرمایه گذاری بیشتر، گشودن بازارها، تجارت داخلی، و همکاری در میان کشورهای خلیج فارس و اروپا و آمریکا را ایجاب خواهد کرد.

موفقیت به اصلاحات گسترده در اقتصادهای عرب نیاز خواهد داشت تا از اتکا به یارانه ها بکاهند، رشد استخدام در دولت کند شود، و تقاضا برای انرژی پایین بیاید.

و سرانجام، ثبات سیاسی در منطقه همچنان چالشی مهم است. برای پرداختن به گستره و عمق مسائل فرقه ای که صلح را تهدید می کند، به نگرش و تفکری جدید نیاز است.

خاورمیانه وارد دوره جدیدی شده است، دوره ای که در آن درخواست های مردم برای دسترسی به قدرت سیاسی مشروع و فرصت های اقتصادی بیشتر می شود. این تقاضاها باقی خواهند ماند. ایالات متحده آمریکا در جستجوی راه هایی است که از نظر سیاسی و اقتصادی، موثرتر به خاورمیانه، به عنوان شریکی دراز مدت برای صلح و رشد اقتصادی، نزدیک شود.

XS
SM
MD
LG