لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۸

ساختن زمینه مشترک در خاورمیانه


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید گروه تروریستی داعش سازمانی است که یک هدف دارد: حکومت وحشت و ترور را بر شمار هر چه بیشتری از مردم و سرزمین ها با هر وسیله ای که لازم می بیند تحمیل کند.

ائتلاف گسترده ای از بیش از ۶۰ کشور برای نبرد با تهدید فوری داعش سازمان یافته است. اما، آقای کری گفت پرداختن به مسائلی که چرخه مناقشه در سراسر خاورمیانه را می گرداند، از جمله افراط گرائی مذهبی رادیکال، نبود فرصت اقتصادی، نقض فاحش حقوق بشر، و ناتوانی در فراهم آوردن امید برای نسل جوان، استراتژی دراز مدتی را ایجاب می کند که آینده ای را که در آن تروریست هایی مانند داعش نتوانند رشد کنند، بسازد.

آقای کری گفت « اگر فرصتی در چالش داعش نهفته باشد، شانس ساختن زمینه مشترکی برای پرداختن با تهدیدهای مشترک و دنبال کردن منافع مشترک است:
*** و حضور سعودی ها، امارتی ها، اردنی ها ، قطری ها و دیگران،که همه با این چالش روبرو هستند، بوجود آمدن امکانات جدیدی برای مشارکت منطقه ای در تقویت امنیت، مقابله با تروریسم و افراط گرائی را نشان می دهد که می تواند پنجره های جدیدی برای همه ما، از جمله اسرائیل، فلسطینیان، اردن و مصر باز کند.

آقای کری گفت هنوز راهی دراز در پیش است و خاورمیانه همچنان عمیقا از هم گسیخته است، با این حال یاد آور شد :
*** در میانه عملیات تروریستی و حتی بیشتر، ما قابلیت ظهور اتحادیه منطقه ای جدیدی را می بینیم که هر چند زمینه مشترک زیادی ندارد، اما در نفرت از افراطیون همداستان است. آنچه را آنها به من می گویند برای شما نقل می کنم. می گویند آماده هستند برخیزند و با اسرائیل از در صلح در آیند، و می گویند به اعتقاد آنها لحظه ای بوجود آمده است که قادر است اتحادیه منطقه ای جدیدی علیه حماس ها، داعش ها، احرار الشمس ها، بوکو حرام ها و دیگران بسازد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت « برای همه ما روشنتر شده است که شکست دادن افراط گرائی خشن و تقویت همکاری منطقه ای دو راه ساختن آینده ای بهتر برای خاورمیانه است.»

XS
SM
MD
LG