لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

پرزیدنت اوباما: انتظارات آمریکا برای پیشرفت در خاورمیانه بسیار بالا بود


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید دولت او در توانایی خود برای ترغیب اسراییلیان و فلسطینیان به تجدید مذاکرات صلح، غلو کرد.

آقای اوباما در مصاحبه ای با مجله آمریکایی تایم، که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت وادار ساختن دو طرف به مذاکره «به راستی دشوار» است.

رییس جمهوری آمریکا گفت دولت او اگر از وجود مشکلات سیاسی داخلی در دو طرف آگاهی داشت، انتظاراتی چنین بالا را مطرح نمی ساخت.

آقای اوباما گفت اسراییل حرکت با ژست های شجاعانه را دشوار می دید، و محمود عباس رهبر فلسطینی گروه حماس را که مراقبش بود، در بالای سر داشت .

رییس جمهوری آمریکا این موضوع را یکسال پس از ورود به کاخ سفید، و در روزی عنوان کرد که جرج میچل فرستاده ویژه او به خاورمیانه، در کوشش برای احیای مذاکرات صلح به اسراییل رفته است.

میچل روز پنجشنبه در تل آویو با اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل، ملاقات کرد. او همچنین قرار است با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، به گفت و گو بنشیند و روز جمعه با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات کند.

نتانیاهو روز چهارشنبه رهبران فلسطینی را متهم کرد که به پیشنهادهای آمریکا و اسراییل برای مشارکت در مذاکرات صلح پاسخ نمی دهند.

محمود عباس بارها گفته است تا زمانی که اسراییل تمام عملیات ساختمانی در اورشلیم شرقی و کرانه غربی را متوقف نکند، مذاکرات صلح نمی تواند از سرگرفته شود.

نتانیاهو همچنین گفت اسراییل به عنوان بخشی از معامله صلح باید برای جلوگیری از قاچاق اسلحه، حضور نظامی خود را در کرانه غربی حفظ کند.

مقامات فلسطینی این پیشنهاد را رد کرده اند.

فلسینیان می گویند قرارداد صلح باید از اسراییل بخواهد از کرانه غربی کاملا خارج شود.

XS
SM
MD
LG