لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

کلینتون فعالیت های خانه سازی اسراییل در سرزمین فلسطینیان را غیرقانونی خواند


کلینتون فعالیت های خانه سازی اسراییل در سرزمین فلسطینیان را غیرقانونی خواند
کلینتون فعالیت های خانه سازی اسراییل در سرزمین فلسطینیان را غیرقانونی خواند

کلینتون: دولت اوباما به راه حل دو کشوری برای اسراییلیان و فلسطینیان پای بند است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید ایالات متحده مایل است ببیند اسراییل تمام فعالیت های خانه سازی را در سرزمین فلسطینی متوقف می کند.

او این نظر را روز چهارشنبه در قاهره در پی دیدارهایی با احمد ابوالغیث، وزیر امور خارجه و حسنی مبارک رییس، جمهوری مصر ابراز داشت و تاکید کرد واشنگتن مشروعیت محله هایی را که اسراییل برای سکونت یهودیان می سازد قبول نمی کند.

قرار بود خانم کلینتون روز سه شنبه خاورمیانه را ترک کند، اما سفرش را یک روز تمدید کرد تا بحث های بیشتری درباره مذاکرات متوقف شده اسراییل و فلسطینیان انجام دهد.

کلینتون هفته پیش هنگامی که از پیشنهاد اسراییل برای محدود ساختن فعالیت های خانه سازی به عنوان یک امتیاز «بی سابقه» استقبال کرد، با انتقاد شدید رهبران فلسطینی روبرو شد.

نقشه راه صلح خاورمیانه که در سال ۲۰۰۳ تصویب شد، ایجاب می کند که اسراییل تمام فعالیت های خانه سازی را متوقف سازد.

ابوالغیث دیدار روز چهارشنبه با کلینتون را مفید نامید. او، روز سه شنبه از وزیر امور خارجه آمریکا خواست موضع واشنگتن را نسبت به مذاکرات صلح در حالی که اسراییل همچنان اجازه می دهد محله های یهودی نشین در سرزمین فلسطینی ساخته شوند، روشن کند.

کلینتون روز سه شنبه در مراکش گفت دولت اوباما به راه حل دو کشوری برای اسراییلیان و فلسطینیان پای بند است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، می گوید او آماده است بی درنگ و بدون هیچ پیش شرطی به مذاکرات صلح بازگردد. محمود عباس، رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی، می گوید نخست باید تمام فعالیت های خانه سازی متوقف شود.

XS
SM
MD
LG