لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۹

دیدگاه واشنگتن: تنش در خاورمیانه باید کاهش یابد


کربی: رهبران سراسر منطقه نیاز دارند بر کوشش های خود برای کاهش تنش های منطقه ای بیافزایند
کربی: رهبران سراسر منطقه نیاز دارند بر کوشش های خود برای کاهش تنش های منطقه ای بیافزایند

ایالات متحده آمریکا در پی تشدید اختلاف سیاسی بین عربستان سعودی و ایران، طرفین را به کوشش برای کاهش تنش در خاورمیانه فراخوانده است.

تنش بین دو کشور در پی اعدام ۴۷ تن از جمله شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه، شدت گرفت.

ایران اعدام شیخ را محکوم کرد و اعتراضات خشونت باری در داخل ایران به راه افتاد. معترضین سفارت عربستان در تهران را غارت کردند و آن را به آتش کشیدند. عربستان سعودی و چند کشور دیگر مناسبات دیپلماتیک با ایران را قطع کردند.

آمریکا از عربستان سعودی خواست عادلانه بودن رویه های قضایی را مسلم سازد و نسبت به اعدام النمر بویژه ابراز نگرانی کرد.

آمریکا همچنین حملات به محل های دیپلماتیک عربستان در ایران را محکوم کرد، و از تهران خواست به تعهدات بین المللی خود برای حفاظت از چنین مکان هایی پای بند بماند.

از زمان بروز اختلاف، جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بارها بر نیاز به تعامل دیپلماتیک، مناسبات نیرومند دو جانبه، و گفت و شنود مستقیم بین عربستان سعودی و ایران برای برطرف ساختن اختلافات تاکید گذاشته است: "ما می خواهیم شاهد چنین حرکتی باشیم ، و می خواهیم ببینیم تعامل دیپلماتیک بجای قطع شدن ادامه پیدا کند زیرا بر این باوریم که این نوع گفت و شنود می تواند به فراهم آوردن راه حل های واقعی کمک کند."

کربی گفت رهبران سراسر منطقه نیاز دارند بر کوشش های خود برای کاهش تنش های منطقه ای بیافزایند، تا ما بتوانیم به کار برای حل مسائل مهم در عراق، سوریه، یمن و دیگر نقاط خاورمیانه ادامه دهیم.

XS
SM
MD
LG