لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۰۴

جرج میچل: آمریکا به صلح اسراییل و اعراب متعهد است


جرج میچل، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه، تعهد واشنگتن به کوشش برای برقراری صلحی فراگیر بین اسراییل و اعراب را تکرار کرده است. میچل این موضوع را روز چهارشنبه در جریان دیدارهایی از لبنان و سوریه عنوان کرد.

او روز چهارشنبه با میشل سلیمان، رییس جمهوری لبنان، در بیروت و سپس با بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، در دمشق ملاقات کرد و به آنها گفت واشنگتن به کمک به لبنان، سوریه و فلسیطینیان در رسیدن به صلح با اسراییل و دنبال کردن روند عادی سازی کامل مناسبات بین اسراییل و کشورهای عربی متعهد است.

در لبنان صدها هزار فلسطینی زندگی می کنند، از جمله کسانی که در جریان تاسیس اسراییل در سال ۱۹۴۸ آواره شدند و اعقاب آنها. بسیاری از لبنانی ها با دادن شهروندی به آنها مخالف هستند، و از آن بیم دارند که چنین اقدامی موازنه فرقه ای لبنان را تغییر دهد.

در دمشق، میچل به بشار اسد گفت واشنگتن منتظر است در مناسبات آمریکا و سوریه و روند صلح خاورمیانه پیشرفت شود.

اسد حمایت سوریه از آنچه آنرا «صلحی عادلانه و جامع» با اسراییل نامید تکرار کرد و گفت چنین صلحی ایجاب می کند اسراییل به اشغال سرزمین های فلسطینی پایان دهد و حقوق اعراب را به آنها بازگرداند. اسد همچنین گفت ترکیه نیز نقش عمده ای در این روند دارد.

تر کیه در سال ۲۰۰۸ میانجی مذاکرات غیر مستقیم بین اسراییل و سوریه بود که در آن سوریه خواهان عقب نشینی اسراییل از بلندی های جولان در برابر صلح شد.

مذاکرات زمانی که اسراییل در دسامبر ۲۰۰۸ به ستیزه گران حماس در نوار غزه حمله کرد قطع شد.

XS
SM
MD
LG