لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

دیدگاه| نمونه‌هایی از دخالت در انتخابات آمریکا توسط «دشمنان خارجی» با انتشار اطلاعات غلط


گزارشی از کت زاکرزوسکی در روزنامه واشنگتن پست

انتخابات در آمریکا پایان گرفته است، اما مقام های دولتی می گویند کماکان هر گونه احتمال مداخله بالقوه در روند سیاسی ایالات متحده را زیر نظر دارند. اطلاعات غلط منتشر شده در فضای آنلاین با هدف زیر سوال بردن انتخابات میاندوره ای ششم نوامبر در آمریکا این امر را تایید می کند.

یک مقام وزارت امنیت داخلی آمریکا در یک رشته توضیحات درباره امنیت انتخابات به خبرنگاران گفت دشمنان خارجی به فشار برای پخش اطلاعات نادرست ادامه می دهند.

هر چند وزارت امنیت داخلی تصریح کرده است که هیچ‌گونه حمله سایبری را ردیابی نکرده که بر رای‌گیری یا شمارش آراء اثر گذاشته باشد، اما این نگرانی وجود دارد که با تاکید بر موفقیت آمیز بودن حملات سایبری به این تصور دامن زده شود که انتخابات امن نبوده است: «ما درباره دستگاه های تبلیغاتی صحبت می کنیم. آن ها می کوشند میان آمریکایی ها اختلاف بیاندازند و اطمینان آن ها به سیستم انتخاباتی را تضعیف کنند.»

مقام های مسئول می گویند هنوز برای سنجش افکار عمومی در این باره زود است.

طی روز انتخابات اطلاعات غلطی در این باره پخش شد که جمهوریخواهان ۶ نوامبر و دموکرات ها ۷ نوامبر یا بالعکس رای گیری خواهند کرد. فیسبوک به سرعت این پیام ها را حذف کرد اما با این وجود نمونه هایی از این اطلاعات همچنان در فیسبوک و توییتر به اشتراک گذاشته می شد.

پخش اطلاعات سوء به رسانه های اجتماعی عمده مانند گوگل، توئیتر و فیسبوک محدود نبود و در سایت هایی مانند «نِکست دور» که برای ارتباطات در محله ها استفاده می شود به چشم می خورد.

در انتخابات میاندوره ای ۲۰۱۸ شواهدی محسوس از ارتقاء همکاری دولت فدرال با مسئولان انتخابات در سطح ایالتی و محلی در مقابله سریع با انتشار اطلاعات غلط دیده شد.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG