لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۱

ایالات متحده و مکزیک درباره تعرفه‌های تجاری و پناهجویان گفت‌وگو می‌کنند


مقام‌های بلندپایه ایالات متحده و مکزیک قرار است از امروز گفت‌وگوهای خود را درباره مسئله ورود پناه‌جویان از مکزیک به ایالات متحده و وضع تعرفه بر صادرات مکزیک به آمریکا آغاز کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، قرار است که امروز وزیر اقتصاد مکزیک با وزیر بازرگانی ایالات متحده دیدار کند. دو روز بعد هم قرار است وزرای خارجه دو کشور در واشنگتن با هم ملاقات کنند.

پرزیدنت ترامپ پنجشنبه شب از اعمال تعرفه ۵ درصدی بر همه کالاهای وارداتی از مکزیک به ایالات متحده خبر داد و گفت این تعرفه‌ها تا وقتی موج مهاجران غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر از مکزیک به سمت آمریکا در جریان باشد، ادامه پیدا می‌کند.

رئيس جمهوری آمریکا روز یک‌شنبه هم در واکنش به اعزام هیئتی از مکزیک به ایالات متحده، گفت که خواستار اقدام عملی عمل است و حرف زدن به تنهایی کافی نیست.

برخی از جمهوری‌خواهان و متحدان پرزیدنت ترامپ گفته‌اند که وضع تعرفه بر کالاهای وارداتی از مکزیک اشتباه است و می‌تواند بر مصرف‌کنندگان آمریکایی اثر منفی بگذارد.

برخی جمهوری‌خواهان هم گفته‌اند که احتمالا رئیس جمهوری آمریکا از این تهدید برای رسیدن به هدف خود استفاده خواهد کرد و در اعمال آن جدی نخواهد بود.

با این حال میک مولوانی، رئیس دفتر موقت کاخ سفید، به برنامه «فاکس‌نیوز ساندی» گفت پرزیدنت ترامپ در تصمیم خود «بسیار جدی» است.

جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران از کشورهای آمریکای لاتین و مرکزی از طریق مرز مکزیک، از جمله وعده‌های اصلی دونالد ترامپ در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG