لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۵

پرزیدنت ترامپ از توافق آمریکا و مکزیک بر سر مقابله با مهاجران غیرقانونی و تعرفه‌های گمرکی خبر داد


پرزیدنت دونالد ترامپ اعلام که در پی موافقت مکزیک برای اقدامات شدید علیه موج مهاجران آمریکای جنوبی به سوی مرز ایالات متحده، برنامه اعمال تعرفه های گمرکی جدید علیه مکزیک را به حالت تعلیق در آورده است.

رئیس جمهوری آمریکا در پیام توئیتری که جمعه شب ۱۷ خرداد منتشر کرد نوشت: «خوشحالم که اطلاع دهم ایالات متحده و مکزیک توافقنامه ای را امضا کرده اند و بدین ترتیب تعرفه‌هایی که آمریکا برای اعمال از روز دوشنبه برنامه ریزی کرده بود به مدت نامحدود به حالت تعلیق درآمد.»

پرزیدنت ترامپ همچنین اضافه کرد که مکزیک هم در مقابل موافقت کرده است در مقابله با موج مهاجران که از آمریکای جنوبی به مکزیک رفته و به سمت مرز آمریکا حرکت می‌کنند اقدامات شدیدتری انجام دهد؛ اقداماتی که به گفته رئیس جمهوری آمریکا از مهاجرت غیرقانونی به آمریکا می‌کاهد.

در همین رابطه، مایک پمپئو نیز جمعه شب در توئیتی از وزیر خارجه مکزیک به دلیل تلاش او در جریان مذاکرات برای «تعهدات و منافع» مشترک تشکر کرد.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته از اعمال تعرفه ۵ درصدی بر همه کالاهای وارداتی از مکزیک به ایالات متحده خبر داده و گفته بود تا وقتی موج مهاجران غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر از مکزیک به سمت آمریکا در جریان باشد، این تعرفه‌ها ادامه پیدا می‌کند.

جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران از کشورهای آمریکای لاتین و مرکزی از طریق مرز مکزیک، از جمله وعده‌های اصلی دونالد ترامپ در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG