لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

درگیری مهاجران در مرز جنوبی آمریکا؛ پرزیدنت ترامپ: لازم شود برای همیشه مرز را می بندیم


نیروهای آمریکایی در مقابل حمله مهاجران غیرقانونی از گاز اشک آور استفاده کردند.
نیروهای آمریکایی در مقابل حمله مهاجران غیرقانونی از گاز اشک آور استفاده کردند.

پس از درگیری‌های اخیر مهاجران آمریکای لاتین در مرز مکزیک با آمریکا، رئیس جمهور ایالات متحده اعلام کرد که در صورت لزوم این مرز را برای همیشه بسته نگه خواهد داشت.

پرزیدنت دونالد ترامپ که پیش از این گفته بود هیچ اجازه عبوری برای مهاجران غیرقانونی به آمریکا وجود ندارد، روز دوشنبه پنجم آذر نیز از مکزیک خواست هر چه سریعتر مهاجران را به کشورهایشان بازگرداند.

رئیس جمهور ایالات متحده در توئیتر نوشت: «مکزیک باید هر چه سریعتر مهاجران را که بیشتر آن‌ها از مجرمان هستند، به کشورهایشان باز گرداند. این کار را با هواپیما، اتوبوس یا هر راهی که می‌خواهید انجام دهید. اما آن‌ها به آمریکا نمی آیند. در صورت لزوم مرز را به صورت دائم خواهیم بست. کنگره، هزینه دیوار [در مرز مکزیک] را تامین کن!»

رئیس جمهور آمریکا پیش از این روز یکشنبه نیز در توئیتر با اشاره به این که مکزیک باید پیش از این که مهاجران به مرز آمریکا برسند، آن‌ها را متوقف کند، تاکید کرده بود که هیچ عبوری برای مهاجران به آمریکا وجود ندارد.

وی گفته بود: «بسیار هوشمندانه خواهد بود اگر مکزیک کاروان‌ها (مهاجران عازم آمریکا) را مدت‌ها پیش از اینکه به مرز آمریکا برسند، متوقف کند؛ یا اگر کشورهای مبدا اجازه تشکیل این کاروان‌ها را ندهند. مهاجرت روشی است برای اینکه برخی افراد را از کشورهایشان خارج کنند و به آمریکا بفرستند، دیگر اینگونه نخواهد بود. دموکرات‌ها این مشکل را به وجود آوردند. هیچ عبوری (از مرز آمریکا) در کار نیست.»

وزارت کشور مکزیک نیز روز یکشنبه اعلام کرد مهاجرانی که قصد ورود به داخل مرز آمریکا را داشته‌اند متوقف کرده و آن‌ها را اخراج خواهد کرد. این در حالی است که در درگیری‌های مرز مکزیک و آمریکا ۳۹ مهاجر نیز توسط مقامات مکزیک دستگیر شده‌اند.

همچنین دفتر گشت مرزی آمریکا در سن دیگو از طریق توئیتر اعلام کرد که برای چند ساعت گذرگاه مرز سن‌ایسدرو، که سن‌دیگو را به تیوانا وصل می‌کند، از هر دو طرف بسته شد و رفت و آمد به حالت تعلیق در آمد.

این در حالی است که روزانه بیش از یکصد هزار نفر از این گذرگاه وارد ایالات متحده می‌شوند.

همچنین گمرک و مرزبانی ایالت متحده در توئیتر اعلام کرد که نیروهای گشت زنی به مرز مکزیک اعزام شده و نیروها در مقابله با مهاجرانی که قصد ورود به خاک آمریکا را داشتند از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند.

​ماموران آمریکا زمانی از گاز اشک آور استفاده کردند که بیش از ۱۰۰ مهاجر مکزیکی تلاش داشتند از میان سیم‌ها و موانع بین مرز دو کشور عبور کرده و داخل خاک آمریکا شوند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که پلیس مرزبانی آمریکا چندین بار مقابل مهاجرانی که قصد نفوذ به مرز این کشور را داشتند از گاز اشک آور استفاده کرده است.

تلویزیون مکزیک نیز تصاویری را از این مهاجران نشان داد که در حال بالا رفتن از حصارها برای ورود به خاک آمریکا بودند.

مقامات شهر تیوانا اعلام کرده اند نزدیک به پنج هزار مهاجر بیش از یک هفته است در یک مجتمع ورزشی در این شهر به طور موقت اسکان داده‌ شدند و منتظر مشخص شدن وضعیت پناهندگی خود هستند.

«کریستین نیلسن» وزیر امنیت داخلی آمریکا نیز در بیانیه‌ای اظهار کرد که مقامات ایالات متحده همچنان حضور «قوی» در مرز جنوب غربی را ادامه خواهند داد.

او گفت: وزارت امنیت داخلی آمریکا این نوع بی قانونی‌ها را تحمل نخواهد کرد و از بستن مرزها برای برقراری امنیت عمومی دریغ نخواهد کرد.

پیش از این نیز مقامات آمریکا گزارش داده بودند که سربازان آمریکایی مستقر در مرز ایالات متحده با مکزیک از بعضی اختیارات مشابه با نیروهای انتظامی و مرزبانان برخوردار خواهند بود و در صورت لزوم اجازه توسل به زور منجر به مرگ را خواهند داشت.

پرزیدنت ترامپ به نیروهای آمریکا دستور داده است مانع ورود کاروان مهاجرانی شود که به سوی آمریکا می آیند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG