لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

رییس جمهوری آمریکا از رییس جمهوری مکزیک استقبال می کند


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و فلیپه کالدرون، رییس جمهوری مکزیک، عهد کرده اند برای حل مشکلات مشترک و تمرکز بر مسائلی که دو ملت را متحد می سازد، با یکدیگر همکاری کنند.

پرزیدنت اوباما روز چهارشنبه در سخنانی در جریان استقبال رسمی از کالدرون در محوطه چمن کاخ سفید، از رشته های بسیار زیادی که دو کشور را به یکدیگر پیوند می دهد، از جمله پیوندهای خانوادگی، سخن گفت و اظهار داشت خانواده های مکزیکی برای نسل ها در آمریکا زندگی کرده اند.

پریدنت کالدرون با استفاده از فرصت، از قانون جدید مهاجرت در ایالت مرزی آریزونا انتقاد کرد و گفت این قانون بسیاری از خانواده های مکزیکی در آمریکا را ناچار خواهد ساخت در «سایه زندکی کنند» و با تبعیض روبرو شوند.

در پی مراسم استقبال، دو رهبر، همراه با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه، درباره مسائل دو جانبه به تبادل نطر پرداختند. انتظار می رفت موضوع مهاجرت یکی از مسائل اصلی باشد.

پرزیدنت اوباما قانون جدید آریزونا را «گمراه کننده» نامیده است و آن را تهدیدی برای باورها و اصولی که آمریکاییان بر آنها ارج می گذارند می داند. دولت کالدرون هشدار در مورد سفر به آریزونا برای مردم مکزیک صادر کرده است.

قانون جدید آریزونا، که ظرف چند هفته به اجرا در خواهد آمد، ایجاب می کند مهاجران در آن ایالت همیشه اسناد و مدارک ثبت نام خود را همراه داشته باشند، و به پلیس اجازه می دهد در صورتی که فکر کند مردم مهاجران غیر قانونی هستند از آنها پرسش کند.

XS
SM
MD
LG