لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا:‌ به اروپا گفتیم به طور جدی از برقراری ارتباط مالی با ایران پرهیز کند


سیگال مندلکر
سیگال مندلکر

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند در مقابل کمیته فرعی مجلس تخصیص بودجه مجلس نمایندگان حاضر شد و از برنامه‌های جدید خود برای موثرتر کردن فشارهای مالی سخن گفت.

خانم مندلکر گفت روشی گسترده و تام برای مقابله با فعالیت‌های مالی نامشروع جمهوری اسلامی طراحی شده است.

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا از تشکیل چند مکانیسم سازمانی برای دسترسی به اهداف خبر داده است.

خانم مندلکر گفت:‌«بخشی با عنوان واحد تاثیر استراتژیک راه می‌اندازیم که روی فعالیت‌هایی مانند ایران، داعش، روسیه، کره شمالی، واحد پول مجازی، حقوق بشر و فساد متمرکز شده است.»

او افزود:‌«یک بخش دیگر، طرح ادغامی است. ما فعالیت بخش امور تروریسم و اطلاعات مالی را با دیگر نهاد‌های مرتبط در مورد مقابله با ایران هماهنگ کردیم. هسته ائتلاف مقابله با فعالیت مالی ایران با دیگر نهادها مرتبط است و برنامه دارد با تمامی فعالیت‌های نامشروع ایران و دیگر بازیگرانی که مورد حمایت ایران هستند، مقابله کند.»‌

سیگال مندلکر در شرح اولویت‌های استراتژیک برای آمریکا در جهان، ایران را در صدر این فهرست آورده و گفته است: «ما تمامی فعالیت‌هایی که بانک مرکزی ایران انجام می‌دهد تا در خفا هزینه‌های تروریستی را گردش دهد، برملا کرده‌ایم. حدود پنج ماه پیش شبکه‌ای بین ایران، روسیه و سوریه که مسئول انتقال نفت به رژیم اسد بود و همچنین انتقال پول نقد به سپاه قدس، حزب‌الله و حماس را انجام می‌‌داد. همان روز ما دست به کار شده و در اقدامی هماهنگ هشداری برای تمامی انتقال‌های دریایی صادر کردیم و به تمامی کشورهای خارجی، مسئولان بندرها و شرکت‌های بیمه خطر هرگونه تسهیل در انتقال نفت به سوریه را بازگو کردیم.»

خانم مندلکر همچنین گفت: «بخش دیگری از این فشارها روی فعالیت‌های نامشروع ایران در قالب شرکت‌های هوایی است.»

‌معاون وزیر خزانه‌‌داری آمریکا همچنین اضافه کرد: «ما به طور منظم در تماس با متحدان اروپایی هستیم و به آن‌ها گفته‌ایم هرگونه برقراری ارتباط خاص مالی با ایران، خطر دور زدن تحریم‌های آمریکا را در پی خواهد داشت که عاقبت آن بسیار سنگین خواهد بود. از جمله قطع ارتباط با نظام مالی ایالات متحده و توانایی برقراری معامله با آمریکا.»‌

در دیگر فهرست اولویت‌های اعلام شده، ونزوئلا، روسیه، کره شمالی و مقابله با تروریسم هم آمده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG