لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

روز یادبود و تجلیل از کشته شدگان جنگی در آمریکا


موتورسواران در اطراف پنتاگون در واشنگتن- یکشنبه ۲۹ مه ۲۰۱۱
موتورسواران در اطراف پنتاگون در واشنگتن- یکشنبه ۲۹ مه ۲۰۱۱

آمريکایيان دوشنبه، روز يادبودی را می گذرانند که ضمن تجليل از کشته شدگان در جنگ در آیين های رسمی، از جمله رژه های نظامی، با برگزاری مسابقات ورزشی و گشت و گذارهای خانوادگی در پارک ها و گردشگاه های عمومی نيز همراه است.

بسياری از آمريکایيان همه ساله در آخرين دوشنبه ماه مه، که روز يادبود نامگذاری شده است با نثار دسته های گل بر گور هموطنانی که در جنگ کشته شده اند، از زنان و مردانی که در راه خدمت به وطن جان باخته اند تجليل و قدردانی می کنند.

گورستان ملی آرلينگتون واقع در حومه واشنگتن دی سی پايتخت آمريکا هم اينک صحنه بازديد آمريکایيانی است که داوطلبانه در کنار گور تک تک اين جان باختگان پرچم های کوچکی از آمريکا را قرار می دهند.

هزاران موتورسيکلت سوار وابسته به يک گروه ملی موسوم به «حرکت رعد» نيز که عموما از سربازان قديمی و بازنشسته هستند، با موتورسيکلت های خود از گوشه و کنار آمريکا به پايتخت آمده اند تا با حرکاتی دستجمعی در خيابان های واشنگتن دی سی مسایل مربوط به همقطاران خود، از جمله مشکلات مربوط به بستگان مفقود الاثرها در عمليات جنگی را به ياد مقام ها و مسئولان امور بياورند.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا و آدميرال مايک مولن ریيس ستاد مشترک نيروهای مسلح اين کشور، قرار است برای سربازان قديمی و بازنشسته سخنرانی کنند.

شبکه های راديویی و تلويزيونی کنسرت های زنده پخش می کنند که يکشنبه عصر، در آستانه روز يادبود، با حضور کولين پاول ژنرال بازنشسته نيروی زمينی، و وزير امورخارجه پيشين آمريکا در محوطه گردشگاهی ميان کاخ سفيد و کنگره آمريکا، موسوم به «مال» برگزار می شود. چندين بنای ديگر يادبود و تجليل از کشته شدگان در جنگ نيز در پايتخت و شهرهای مختلف صحنه برگزاری آیين هایی مشابه خواهد بود.

از آنجا که دو روز شنبه و يکشنبه قبل از دوشنبه روز يادبود در آمريکا مصادف با تعطيلات هفتگی است، بسياری از آمريکایيان اين سه روز را نه رسما اما عملا سرآغاز تعطيلات تابستانی تلقی می کنند و به همين مناسبت به پارک ها، گردش گاه های جنگلی و تفريح گاه های ساحلی می روند. برخی از آمريکایيان می گويند از آن نگران هستند که روز يادبود بيشتر به روزی برای خوشگذرانی تبديل شود تا تجليل از کشته شدگان در جنگ.

XS
SM
MD
LG