لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۷

جمهوری خواهان آمریکا: گزینه نظامی نباید از روی میز برداشته شود


در پی اعلام کشف و خنثی شدن توطنُه ترور سفیر عربستان سعودی درآمریکا توسط نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دستگیری یکی از عوامل این توطئه در خاک آمریکا، شخصیتها و قانون گذاران ایالات متحده نسبت به رویکرد آمریکا در قبال این توطئه واکنش نشان دادند.

رسانه های آمریکا از جمله شبکه های تلویزیونی آمریکا چندین مصاحبه با مقامها و شخصیتها در ارتباط با ایران و ماجرای توطنُه هفته پیش انجام دادند که بعضی از این افراد طرفدار اتخاذ رویکرد سخت تری علیه حکومت ایران هستند. مایک راجرز رییس کمیته دانُمی اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا و عضو حزب جمهوریخواه در مصاحبه با شبکه ای بی سی گفت مدارک بسیار خوبی دال بر این هست که نیروی قدس این عملیات توطنُه را تصویب وهدایت کرده است وما از نزدیکی سلیمانی فرمانده نیروی قدس به رهبر جمهوری اسلامی هم آگاهیم.

آقای راجرز در ارتباط با نحوه واکنش ویا گزینه نظامی در برابر ایران گفت، «گزینه نظامی نباید از روی میز برداشته شود و باید مطمنُ شد که آنها درک کنند اینگونه رفتار قابل پذیرش نیست. بعنوان مثال میدانیم که عاملان نیروی قدس در عراق و افغانستان سربازان ما را هدف قرار میدهند و اسلحه و دیگر کمکها علیه ما فراهم میکنند. باید موضع سخت تری علیه این عاملان اتخاذ کنیم.»

مایک راجرز بسیج جامعه بین المللی در مقابل ایران را نیزبعنوان گزینه دیگر توصیه کرد.

نیوت گینگریچ، داوطلب نامزدی ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه و رئیس پیشین مجلس نمایندگان، در مصاحبه با شبکه سی ان ان ازسیاست آقای اوباما درقبال ایران انتقاد کرد و افزود، «هدف ما باید جایگزینی دیکتاتوری ایران با تمام تلاش، کمک و حمایت دانشجویان و جوانان و اوپوزیسیون و ایجاد رسانه و رادیو و تلویزیون و همچنین اعمال هر نوع تحریم ممکن از جمله قطع بنزین علیه ایران باشد تا زمانی که رژیم سقوط کند.»

آقای گینگریچ گفت تا زمانی که دیکتاتورهای ایران و کره شمالی برپا هستند ما هرگزامنیت نخواهیم داشت.

جان مک کین سناتور جمهوریخواه نيز روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه سی ان ان رویکرد دولت اوباما نسبت به ایران را یک شکست آشکار توصیف کرد وگفت، «من فکر میکنم رویکرد رییس جمهوری آمریکا در قبال ایران بطور واضح یک شکست بوده که در ۲۰۰۹ با عدم حمایت و تائيد جنبش ایرانیان معترض که در خیابانها شعار میدادند شروع شد؛ و سیاست گفتگو هم همینطور.»

جان مک کین گفت ما باید در پی تحریمهای بسیار سخت علیه ایران باشیم و موضع سخت تری هم در قبال چین و روسیه که راه اقدامات معنی دار را سد کرده اند اتخاذ کنیم.

XS
SM
MD
LG