لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

آمریکا جنگنده های دور پرواز به اسرائیل می دهد


آمریکا جنگنده های دور پرواز به اسرائیل می دهد
آمریکا جنگنده های دور پرواز به اسرائیل می دهد

هیلاری کلینتون روز دوشنبه اقدام اسرائیل مبنی بر رعایت طرح ایالات متحده در تمدید توقف شهرک سازی در کرانه غربی را ستود. اسرائیل تمدید توقف شهرک سازی را به شرطی پذیرفته است که از سوی آمریکا امتیازهایی دریافت کند.

وزیر خارجه آمریکا تمدید ۹۰ روزه توقف شهرک سازی اسرائیل را یک پیشرفت امید بخش توصیف کرد وگفت: «دولت آمریکا مشتاقانه با اسرائیل و فلسطینی ها برای پیشبرد مذاکرات همه جانبه، تلاش می کند و امتیازهایی نیز به اسرائیل اعطا می کند از جمله تحویل ۲۰ فروند جنگنده اف ۳۵».

در همین حال اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل، در پاریس به خبرنگاران گفت: «هزینه ۳میلیارد دلاری خرید جت های جنگنده اف ۳۵ ، افزون بر ۳ میلیارد دلار کمکهای سالانه آمریکا به اسرائیل نیست و به همین دلیل اسرائیل آن را امتیاز نمی داند». وی تاکید کرد که توجه آمریکا معطوف به ایجاد ثبات در خاورمیانه و چالش های فرای مرزهای فلسطین و اسرائیل است. توجهی که معطوف به سلطه طلبی جمهوری اسلامی و رادیکالیسم درمنطقه است.

اسرائیل هم اکنون سفارش خرید ۲۰ فروند جت جنگی پیشرفته به آمریکا را داده است. جنگنده های رادار گریز که توانایی پرواز تا ایران را دارند. آمریکا افزون براین وعده داده است که هرگونه کوشش مستقل فلسطینی ها برای اعلام کشور مستقل فلسطینی در سازمان ملل را وتو کند.

این درحالی است که وزیر دفاع اسرائیل همچنان بر گفتگوهای مستقیم با فلسطینی ها اصرار دارد. آقای باراک می گوید: «ما باید همه مسایل از جمله شهرک سازی را پشت سربگذاریم و در مذاکرات مستقیم به تصمیم های مهم بپردازیم».

براساس طرح توافق جدید که فلسطینی ها هنوز موافقت خود را با آن اعلام نکرده اند، عملیات احداث صدها خانه جدید که پس از پایان مهلت شهرک سازی آغاز شده بود به مدت ۹۰ روز متوقف می شود.

صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی ها در این باره می گوید: «اسرائیل برای جلب ما به میز مذاکره باید همه فعالیت های ساختمان سازی بویژه در شرق اورشلیم را متوقف کند».

در این میان تمدید توقف شهرک سازی واکنش های متفاوتی را میان اسرائیلی ها برانگیخته است. در حالی که فلسطینی ها تاکید می کنند تا زمانی که شهرک سازی ادامه داشته باشد مذاکره بیهوده است.

XS
SM
MD
LG