لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۳

فلسطینیان از آمریکا می خواهند موضع خود را در مذاکرات صلح روشن کند


یک مشاور محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی می گوید پیش از آنکه فلسطینیان با مذاکرات مستقیم صلح با اسراییل موافقت کنند، آمریکا باید موضع خود را در مسائل مورد اختلاف بیشتر روشن سازد.
این موضوع را یاسر عابد ربّو، روز شنبه در پی دیدار عباس با جرج میچل فرستاده آمریکا به خاورمیانه در رام الله عنوان کرد.
میچل چند روز پیش برای دور دیگری از مذاکرات غیر مستقیم به منطقه بازگشت. او روز جمعه با نتانیاهو نخست وزیر اسراییل ملاقات کرد.
نتانیاهو آمادگی خود را برای حرکت بسوی مذاکرات مستقیم ابراز داشته است. با این حال،عباس گفته است تا در مسائلی از جمله مرزها و امنیت پیشرفت نشود، مذاکرات مستقیم نمی تواند صورت گیرد.
روزنامه اردنی «الغد» روز شنبه مصاحبه ای با محمود عباس را منتشر کرد که در آن بنقل از او گفته می شود اسراییل پیش از مذاکرات مستقیم باید اجازه دهد طرف ثالثی از مرزهای کشور آینده فلسطینی محافظت کند.
پس از دیدار روز شنبه، میچل گفت ایالات متحده در انتظار است در آینده نزدیک به گفت و گو برای واقعیت بخشیدن به نگرش پرزیدنت اوباما در برقراری صلحی فراگیر در خاورمیانه، ادامه دهد.
قرار است روز یکشنبه کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نوار غزه برود. از زمانی که اسراییل به محاصره سرزمین فلسطینی پایان داد، آشتون بلند پایه ترین دیپلمات غربی است که از منطقه دیدن می کند.
انتظار می رود اواخر ماه جاری وزیران امور خارجه ایتالیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا و بریتانیا به غزه بروند. هیچکدام از آنها با مقامات حماس ملاقات نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG