لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

ژنرال مک کریستال با رییس جمهوری آمریکا ملاقات کرد


فرمانده نظامی ارشد آمریکا در افغانستان در کاخ سفید با پرزیدنت اوباما ملاقات کرد. او برای ادای توضیحاتی درباره گفته های استهزا آمیز خود و کارمندانش در مورد اعضای ارشد دولت اوباما در مقاله ای در یک مجله ،به واشنگتن فرا خوانده شده است.

ژنرال مک کریستال روز چهارشنبه در پی جلسه محرمانه نیم ساعته ای با رییس جمهوری، کاخ سفید را ترک کرد. انتظار می رفت او برای حضور در جلسه ماهانه تیم امنیت ملی رییس جمهوری در کاخ سفید باقی بماند.

او پیش از جلسه در کاخ سفید، با رابرت گیتس، وزیر دفاع و دریادار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در پنتاگون، ملاقات کرد.

وزیر دفاع روز سه شنبه گفت به باور او مک کریستال مرتکب اشتباهی بزرگ شد. رابرت گیتس همچنین گفت مک کریستال از او عذر خواهی کرده است و از کسانی دیگری که در مقاله از آنها نام برده شده است نیز پوزش می خواهد.

پرزیدنت اوباما روز سه شنبه از ژنرال مک کریستال به دلیل «قضاوت ضعیف» انتقاد کرد و گفت می خواهد پیش از آن که در مورد برکناری وی تصمیم بگیرد با او ملاقات کند.

رسانه های آمریکا گزارش می دهند فرمانده نظامی آمریکا در افغانستان آماده است استعفای خود را تسلیم کند. او پیش از آن که از کابل رهسپار واشنگتن شود گفت مقاله ای که در مجله رولینگ استون منتشر شد یک اشتباه بود و هرگز نباید اتفاق می افتاد.

در این مقاله به نقل از دستیاران مک کریستال یک مقام ارشد دولت اوباما یک «دلقک» و دیگری یک «حیوان زخمی» توصیف می شوند. مقاله همچنین می گوید ژنرال از نخستین دیدار خود با رییس جمهوری «دلسرد» بود.

سخنگوی حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، روز چهارشنبه ژنرال مک کریستال را یک شریک مورد اعتماد و یکی از مهمترین چهره ها در مناسبات آمریکا با افغانستان نامید.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز گفت از زمانی که ژنرال مک کریستال به فرماندهی نیروهای آمریکا در افغانستان برگزیده شد تغییرات مثبت زیادی صورت گرفته، که کاهش تلفات غیر نظامیان از آن جمله است. سخنگو همچنین گفت مردم افغانستان از ژنرال مک کریستال و برنامه های او پشتیبانی می کنند.

انتظار می رود مک کریستال همچنین با رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، ملاقات کند. گیتس روز سه شنبه گفت به باور او مک کریستال مرتکب اشتباهی بزرگ شده است.

گیتس همچنین گفت مک کریستال از او عذر خواهی کرده است و از کسانی دیگری که در مقاله از آنها نام برده شده نیز پوزش می خواهد.

XS
SM
MD
LG