لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

دیدگاه| متیس سلحشور بود، اما وزیر دفاع باید از سیاست رئیس جمهور حمایت کند


یادداشتی در وبسایت فاکس نیوز از جیم هنسن، رئیس «گروه مطالعات امنیتی» و از نیروهای ویژه پیشین نیروی زمینی آمریکا

جیم متیس، وزیر دفاع و ژنرال بازنشسته تفنگداران دریایی آمریکا، که خبر بازنشستگی اش از رهبری پنتاگون روز پنج شنبه اعلام شد، کهن‌الگوی آمریکایی سلحشور است. این کشور عاشق رهبران نظامی است که مانند او و بدون تردید در چگونگی برداشت از حرف هایشان آن چه در سر دارند را بیان می کنند.

یکی از جملات معروف متیس به خوبی نشان دهنده شخصیت و رفتار او است: «مودب باش، حرفه ای باش، اما برای کشتن هر کسی که ملاقات می کنی نقشه داشته باش.»

او شجاعانه در جنگ خلیج فارس، در افغانستان و در عراق جنگید.

متیس از معدود اعضای کابینه ترامپ بود که از حمایت گسترده دموکرات ها و جمهوریخواهان برخوردار شد.

متیس و ترامپ بر سر تهدید کره شمالی موضع مشترک قوی داشتند.

اما به نظر این نهایت مشارکت آن ها بود. ظاهرا متیس هیچ موقع در کت و شلوار و کراوات راحت نبود و لباس رزم و کلاهخود را ترجیح می داد. در آغاز او و رکس تیلرسون، وزیر خارجه پیشین، وزنه ای در مقابل بلندپروازی های رئیس جمهور به نظر می آمدند.

توافق هسته ای ایران زود به نقطه اختلاف تبدیل شد.

اختلاف بین متیس و ترامپ بر سر مسائلی مانند سیاست جذب تراجنسی ها به ارتش و حملات ترامپ به بعضی از متحدان دیرین ما بیشتر شد.

اما کشورهای عضو ناتو پیام رئیس جمهور را دریافت کردند.

اختلافات میان ترامپ و متیس به جایی کشید که به ندرت دیدار رو در رو داشتند. ترامپ حتی در مصاحبه ای در باره متیس گفت: «راستش را بخواهید، او یک جورهایی دموکرات است.»

آخرین نقطه برخورد، تصمیم ترامپ به خروج نیروها از سوریه بود. نکته ای که ترامپ پیشتر بارها وعده اش را داده بود.

متیس نهایتا در نامه استعفای خود با اشاره به اختلافات گفت کنار می رود تا رئیس جمهوری، وزیر دفاعی را منصوب کند که با رویکرد او همراه تر باشد.

بسیاری به متیس به عنوان ترمزی در برابر ترامپ نگاه می کردند.

اما ما روسای جمهوری را انتخاب نمی کنیم تا زیردستانشان آن ها را از اجرای سیاست های وعده داده شده باز بدارند. برخورداری از «تیمی از رقبا» یک چیز است؛ ولی قابل قبول نیست که اعضایی از کابینه که با دستور کار او همراه نیستند، مانع کار رئیس جمهوری شوند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG