لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

هشدار آمریکا به دمشق درباره استفاده از گاز شیمیائی در درگیری‌های سوریه


جیم متیس وزیر دفاع آمریکا در یک هشدار تازه به رژیم اسد به کارگیری جنگ افزارهای شیمیائی در بمباران غوطه شرقی را اقدامی غیر عاقلانه خواند و گفت در حال حاضر ایالات متحده گزارشهائی دریافت کرده دایر بر این که نیروهای رژیم بشار اسداز گاز کلرین در جنگی که از سه هفته پیش برای تصرف غوطه شرقی آغاز شده، استفاده کرده اند.

دراین درگیری ها تاکنون بیش از هزار تن و از جمله ۲۰۰ کودک جان باخته اند.

جیم متیس که در سفر به کشور عمان با خبرنگاران گفتگو می کرد، گفت او هنوز مدرکی در این باره در دست ندارد که به خبرنگاران نشان بدهد اما گزارشهای دهشتناکی از موارد به کار گرفته شدن گاز کلرین و عوارض آن دریافت داشته است.

وزیر دفاع آمریکا گفت نیروهای اسد، در خوش بینانه ترین حالت، کورکورانه و در بدبینانه ترین حالت، آگاهانه بیمارستانها را نیز مورد حمله و بمباران قرار می دهند. نمی دانیم آنها به خاطر بی لیاقتی دست به چنان کاری می زنند یا آگاهانه چنان عمل غیر قانونی انجام می دهند و یا هردو.

دولت سوریه استفاده از گاز کلر در حمله های جاری را تکذیب کرده است.

نیروهای اسد به رغم قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و اعلام آتش بس سی روزه همچنان به حمله های هوائی و زمینی به منطقه محاصره شده غوطه که در کنترل شورشیان است، ادامه می دهند.

جیم متیس افزود پرزیدنت ترامپ پیشتر نظر خود را در زمینه منع استفاده از جنگ افزارهای شیمیائی برای دولت اسد روشن کرده است.

در ماه آوریل سال ۲۰۱۷ و پس از آنکه مشخص شد نیروهای رژیم اسد در خان شیخون از جنگ افزارهای شیمیای علیه مردم استفاده کرده اند، پرزیدنت ترامپ فرمان حمله موشکی آمریکا به سوریه را صادر کرد. هدف پنجاه موشک شلیک شده، پایگاه هوایی الشعیرات در حمص بود که در اختیار نیروهای بشار اسد قرار داشت و از این مکان حمله شیمیایی در ادلب در شمال سوریه صورت گرفت.

هر چند در آن زمان رژیم اسد و روسیه حمله شیمیایی را رد کردند اما یک هفته بعد هیأت بریتانیایی دیده‌بان سلاح‌های شیمیایی جهانی اعلام کرد براساس نمونه های بررسی شده از حمله اخیر در ادلب سوریه، تردیدی ندارد که در این حمله از گاز سارین استفاده شده است.

همچنین، دستگاه های اطلاعاتی فرانسه به این نتیجه رسیدند که حمله شیمیایی به خان شیخون در شمال سوریه، توسط نیروهای وفادار به بشار اسد و با استفاده از گاز سارین انجام شده و خود بشار اسد یا یک مقام دولتی نزدیک به او دستور حمله را صادر کرده است.

اظهارات دولت آمریکا، واکنش روسیه را نیز در پی داشته است.

روسیه، به همراه ایران، در طول جنگ داخلی سوریه که هفتمین سال خود را سپری می‌کند، از رژیم بشار اسد حمایت کرده است.

پرزیدنت ترامپ بعد از وقوع حمله شیمیایی فروردین ماه در سوریه و واکنش موشکی آمریکا به آن، در سخنانی از تمام کشورهای متمدن خواسته بود که به تلاش های آمریکا برای پایان دادن به کشتار در سوریه بپیوندند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG