لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۵

وزیر دفاع آمریکا: تغییر یا سرنگونی رژیم در ایران مد نظر واشنگتن نیست


جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده در گفتگو با خبرنگاران در پنتاگون - ۵ مرداد ۱۳۹۷
جیم متیس وزیر دفاع ایالات متحده در گفتگو با خبرنگاران در پنتاگون - ۵ مرداد ۱۳۹۷

وزیر دفاع آمریکا روز جمعه با بیان این که سیاست تغییر یا سرنگونی رژیم در ایران مد نظر ایالات متحده نیست، بار دیگر تاکید کرد هدف اصلی همچنان تغییر رفتار تهران در منطقه خاور میانه بوده که از دید واشنگتن تهدید آمیز است.

این اظهارات جیم متیس پس از آن بیان می‌شود که در روزهای اخیر تنش لفظی میان مقام‌های ارشد ایران و آمریکا بالا گرفته است و پیشتر در روز جمعه هم گزارشی از برنامه آماده سازی آمریکا برای حمله نظامی به ایران منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر دفاع دولت پرزیدنت ترامپ در پاسخ به پرسش خبرنگاران در پنتاگون که آیا آمریکا سیاستی را برای تغییر یا سرنگونی رژیم ایران در پیش گرفته است گفت، «این چیزی نیست که مد نظر بوده باشد.»

آقای متیس تصریح کرد، آنچه ما می‌خواهیم این است که ایرانی‌ها در طیفی از موارد که به واسطه استفاده از نیروهای مسلح، دستگاه‌های اطلاعاتی و عوامل وابسته و گروه‌های نیابتی خود تهدید به شمار می‌آید، رفتار خود را تغییر دهند.

این اظهارات وزیر دفاع آمریکا گویاترین یا دقیق‌ترین سخنانی است که یک مقام ارشد دولت ایالات متحده، از پس از نشست پنجشنبه شب شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید که موضوع ایران را هم در بر داشت، تاکنون بیان کرده است.

سخنان جیم متیس پس از بیان شد که شبکه «ای بی سی» استرالیا روز گذشته به نقل از منابع خود گزارش داده بود ایالات متحده آماده است به زودی به تاسیسات اتمی ایران حمله کند و پیش بینی‌ کرد حمله ادعایی ممکن است ماه آینده صورت گیرد.

وزیر دفاع آمریکا درباره این گزارش گفت، «داستان‌سرایی» بهترین توصیفی است که می‌توانم در این باره بکنم.

کاخ سفید هم پیشتر در روز جمعه به این گزارش واکنش نشان داد و گفت آن را تایید نمی‌کند.

«هوگان گید لی» معاون سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت، آنچه می‌توانم بگویم این است که موضع رئیس جمهوری درباره ایران، از جمله در مورد اقدامات بی ثبات کننده تهران در منطقه و تمایل و تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای بسیار روشن است.

پیش از مقام های آمریکایی، «مالکوم ترونبول» نخست وزیر استرالیا گزارش شبکه تلویزیونی آن کشور را «گمانه زنی» خوانده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG