لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

دیدگاه: متیس در کابینه ترامپ قدرت می گیرد


جیم متیس در یکی از جلسات کنگره.
جیم متیس در یکی از جلسات کنگره.

مقاله ای از الن میچل در نشریه هیل

سطح دسترسی جیم متیس به پرزیدنت ترامپ او را به سرعت به یکی از قدرتمندترین وزیران دفاع تاریخ معاصر آمریکا بدل می کند. ترامپ هفته پیش به وزیر دفاع خود اختیار کامل داد تا درباره شمار نیروی مضاعف لازم برای افغانستان تصمیم بگیرد.

متیس از اختیارات مشابهی در عراق و سوریه برخوردار است. دونالد ترامپ بر خلاف باراک اوباما عمدتا با متیس و شمار محدودی از اعضای کابینه صحبت می کند.

به گفته سخنگوی کاخ سفید روابط بسیار بسیار نزدیکی بین ترامپ و متیس وجود دارد و آن دو تقریبا هفته ای یک بار و گاهی بیشتر با هم شام کاری صرف می کنند.

رییس جمهوری آمریکا و وزیر دفاع را در این ملاقات ها گاهی جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح، رکس تیلرسون، وزیر خارجه، اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی، و جان کلی، وزیر امنیت ملی، همراهی می کنند.

اما متیس بیش از همه با ترامپ وقت صرف می کند. ژنرال بازنشسته تفنگداران دریایی آمریکا از حمایت اکثریت قاطع سنای آمریکا برخوردار بوده است.

در جلسه اعضای کابینه با رییس جمهور که در آن وزیران به تمجید از پرزیدنت ترامپ پرداختند، جیمز متیس گفت از این که نماینده مردان و زنان فوق العاده وزارت دفاع در دولت است احساس غرور و افتخار می کند.

میزان تماس مستقیم رییس جمهور با وزیر دفاع بعضی مقامات در پنتاگون را ناخشنود کرده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG