لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۳۰

سرخط خبرها

آمریکا به شرکت‌های کشتیرانی هشدار داد ممکن است هدف حمله ایران قرار گیرند

ناوهواپیمابر یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن و چهار فروند بمب‌افکن بی - ۵۲ برای ارسال پیام به ایران به منطقه اعزام شده است

اداره دریانوردی ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای به تمامی کشتیرانی‌های فعال در خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان، دریای عرب، خلیج عدن،‌ باب المندب و دریای سرخ هشدار داد ممکن است هدف تهدید ایران قرار بگیرند.

این بیانیه در وبسایت رسمی اداره دریانوردی ایالات متحده منتشر شده و مدت اجرای این هشدار را از ۱۹ اردیبهشت تا ۱۴ آبان ۹۸ مشخص کرده است.

در این بیانیه آمده است: از ابتدای ماه مه سال جاری، خطر امکان اقدام ایران یا مرتبط‌های نیابتی‌اش علیه منافع آمریکا و شرکایش در حوزه‌هایی چون زیرساخت‌های تولید نفت و به تازگی تهدید بستن تنگه هرمز، افزایش یافته است. ایران و عوامل نیابتی‌اش امکان دارد کشتی‌های تجاری، کشتی‌های نفتکش و یا ناوهای نظامی آمریکا در دریای سرخ، تنگه باب المندب و یا خلیج فارس، هدف قرار دهند.

این هشدار راه‌های ارسال پیام سریع در صورت هرگونه حادثه به ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا و اعلام هرگونه فعالیت مشکوک به گارد ساحلی ایالات متحده آمریکا را به تمامی شرکت‌های کشتیرانی این مسیر داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز «موقتا» از زندان آزاد شد

مهدی حاجتی عضو پیشین شورای شهر شیراز در کنار همسر خود زهره رستگار

مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز، که مهر ماه سال ۹۷ به دلیل انتشار پستی حمایتی از دو شهروند بهایی در حساب کاربری خود به زندان و تبعید محکوم شده بود پس از ۷ ماه بازداشت، با تودیع وثیقه از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.

این عضو شورای شهر شیراز روز پنجشنبه ۳ بهمن در حالی با قید وثیقه از زندان آزاد شد که پیش از این به دلیل حمایت از دو شهروند بهایی به یک سال زندان و دو سال اقامت اجباری در طبس محکوم شده بود. آقای حاجتی یکشنبه ۱۲ خرداد در منزل شخصی خود بازداشت و به زندان عادل‌آباد شیراز منتقل شده بود.

شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی، نیز با انتشار این خبر در کانال تلگرامی خود اعلام کرده است که مهدی حاجتی، پس از قبول اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور، اکنون با تودیع وثیقه موقتا تا تعیین تکلیف نهایی پرونده، آزاد شده است.

مهرماه سال گذشته مهدی حاجتی در حساب کاربری خود درباره تلاشش برای آزادی دو شهروند بهایی نوشت: «ده روز گذشته را به هر دری زده‌ام تا دو دوست بهایی بازداشت شده آزاد گردند و به نتیجه نرسیده‌ام. نسل ما موظف است مادامی که مقابل دشمنان خارجی ایستاده است در تلاش برای اصلاح رویه‌های قضایی و سایر اموری که عدالت اجتماعی را به خطر انداخته کم نگذارد.»

بعد از این توئیت او مدتی بازداشت شد و پس از آزادی تا مدتی اجازه حضور در شورا را نداشت؛ اما با این حال بهمن ماه سال گذشته رئیس کمیسیون حقوق شهروندی شورای شیراز به خبرگزاری ایلنا گفته بود که با «اتمام مرحله تحقیقات پرونده» محدودیت حضور آقای حاجتی در شورا برداشته شد.

پس از بازداشت این عضو شورای شهر شیراز، روز دوشنبه ۲۰ خرداد، جمعی از فعالان سیاسی و مدنی که در میان امضاکنندگان نام‌های محمد توسلی، هاشم آقاجری، عبدالفتاح سلطانی، سعید مدنی، علیرضا رجایی، ابوالفضل قدیانی، مصطفی تاجزاده و عبدالله مومنی به چشم می‌خورد - با انتشار نامه‌ای سرگشاده نسبت به بازداشت، محاکمه و صدور حکم زندان مهدی حاجتی، اعتراض کردند و آن را تعدی به نام قانون عنوان کردند.

به تازگی نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا روز جمعه ۱۷ آبان در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی از جمله شهروندان بهایی در ایران انتقاد کردند و از دولت ایران خواستار رعایت حقوق آنها شدند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت‌های مذهبی در ایران را محکوم کرده‌اند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، نیز مرداد ماه سال جاری در دومین گزارش خود درباره شرایط حقوق بشری در ایران گفت که جمهوری اسلامی دیگر بهائیان را صرفا به خاطر عقاید مذهبی آنها اعدام نمی‌کند، اما خطر یورش و بازداشت و زندانی کردن آنها، پیوسته وجود دارد و از اوت ۲۰۰۵ بیش از ۱۱۶۸ بهایی بازداشت و با اتهام‌های گنگ و مبهم روبرو شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دادگاه جهانی به میانمار دستور داد از اقلیت روهینگیا در برابر نسل‌کشی محافظت کند

دادگاه جهانی - ۳ بهمن ۱۳۹۸

دیوان بین المللی دادگستری، موسوم به دادگاه جهانی، روز پنجشنبه ۳ بهمن به میانمار دستور داد که برای محافظت از اقلیت مسلمان روهینگیا در قبال اقدامات نسل کشی، تدابیر فوری اتخاد کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اولین پیروزی حقوقی آوارگان روهینگیا از زمان بیرون راندن اجباری آنها از خانه‌هایشان به شمار می رود.

ماه نوامبر گذشته، کشور گامبیا شکایتی را علیه میانمار در دادگاه جهانی مطرح کرد. در آن شکایت، میانمار متهم شده است با نسل کشی مردم روهینگیا، یک کنوانسیون ۱۹۴۸ را نقض کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پنس: همه باید در مقابل بزرگترین حکومت یهودی‌ستیز جهان، جمهوری اسلامی ایران بایستیم

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در مراسم سالگرد یادبود قربانیان هولوکاست گفت: همه باید در مقابله با بزرگترین حکومت یهودی‌ستیز جهان که نفی هولوکاست را در دستور کار دولت قرار داده - جمهوری اسلامی ایران - بایستیم.

مایک پنس روز پنجشنبه سوم بهمن ماه در این مراسم در اورشلیم گفت: یاد و خاطره کسانی که در آن زمان دست به کار شدند، باید شعله‌ای درون ما باشد که امروز هم دست به کار شویم. ما باید آماده باشیم تا با موج یهودستیزی مقابله کنیم و باید همه کنار هم بایستیم.

معاون رئیس جمهوری آمریکا افزود: در همین روحیه باید قدرتمند باشیم و در مقابل بزرگترین دولت یهودی‌ستیز جهان که نفی هالوکاست را در دستور دولت قرار داده - مقابل جمهوری اسلامی ایران - بایستیم.

مایک پنس گفت:در ۷۵‌امین سالگرد آزادسازی آشویتس و بر کوه هرتسل، گردهم آمده‌ایم تا وظیفه خود را انجام دهیم. آن وظیفه، یادآوری است و این که هیچ‌وقت از یاد نبریم.

امروز ما به یاد می‌بریم وقتی که آن بی‌دفاع صدا نداشته باشد و آن که قدرت دارد، توجه نکند، نتیجه آن چه می‌شود. در آشویتس، ۱.۱ میلیون تَن کشته شدند.

این نشست در بلاگ زنده صدای آمریکا پوشش داده شد |
پنجمین نشست جهانی یادبود هولوکاست در اورشلیم | آرشیو بلاگ زنده

پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم در حال برگزاری است. امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، فرانک والتر اشتاین‌مایر رئیس جمهوری آلمان و دیگر مقامات عالیرتبه در این مراسم حضور دارند.

نسخه کامل این سخنان را با ترجمه همزمان از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نشست جهانی هولوکاست | نتانیاهو: از همه می‌خواهم تهدید ایران را جدی بگیرند

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در جریان سالگرد یابود قربانیان هولوکاست گفت: اسرائیل از پرزیدنت ترامپ و مایک پنس که مقابل اقتدارگرایان رژیم ایران ایستاده‌اند، قدردانی می‌کند و از همه می‌خواهم تهدید ایران را جدی بگیرند.

نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه سوم بهمن ماه و در سخنرانی خود گفت: همان‌گونه که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه دیروز گفت، مخالفت با صهیونیسم، جدیدترین شکل یهودستیزی است.

بنیامین نتانیاهو افزود: سپاس می‌گوییم آن‌ دلیران و شجاعانی را که جان خود را به خطر انداختند تا جان یهودیان را نجات دهند. مقامات، رهبران، رئیس جمهوری‌ها، معاون رئیس جمهوری، حضور شما در اورشلیم نشانه احترام به شش میلیون یهودی قربانی است و اسرائیل قدردان شما است.

آقای نتانیاهو گفت: آشویتس مکانی برای مرگ بود، اورشلیم مکانی برای زندگی است. ۷۵ سال پیش مردم یهودی از دره مرگ آزاد شدند که بزرگترین در برگ‌ تاریخ بشر است.

نخست وزیر اسرائیل افزود: برای شش میلیون یهودی قربانی که یک میلیون و نیم آن‌ها کودک بودند، می‌گویم کمک خیلی دیر بود. برای همین همواره می‌گوییم دیگر اجازه نخواهیم داد تکرار شود.

او در ادامه گفت: باید به یاد داشته باشیم، حدود ۸۰ سال پیش وقتی یهودیان داشتند از بین برده می‌شدند، جهان آن را جدی نگرفت. برای مردم یهود، آشویتس فقط نشان مرگ و اهریمن نیست، نشانه بی دفاع بودن و بی‌صدا بودن هم هست.

نخست وزیر اسرائیل ادامه داد: امروز صدای ما در کاخ سفید و کرملین و در سازمان ملل و کنگره آمریکا و لندن و پاریس و برلین شنیده می‌شود. امروز ما صاحب سرزمین اجدادی خود هستیم که آن را به دولتی قدرتمند و پیشرفته تبدیل کرده‌ایم و یک سپر دفاعی محکم داریم.

آقای نتانیاهو گفت: این سپر همواره مقابل کسانی که خواسته‌اند ما را از بین ببرند، از ما دفاع کرده است. ما دستمان برای دوستی با همسایگان باز است. مردم یهودی از هولوکاست درس گرفته‌اند که آن‌هایی که می‌خواهند آن‌ها را از بین ببرند، دستکم نگیرند. اسرائیل و جهان از هولوکاست آموخته است و حضور شما امروز در این‌جا، نشانه‌ای بر همین است.

پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم در حال برگزاری است. مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، فرانک والتر اشتاین‌مایر رئیس جمهوری آلمان و دیگر مقامات عالیرتبه در این مراسم حضور دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پنجمین نشست جهانی هولوکاست | رئیس جمهوری اسرائیل: هیچ‌گاه از یاد نمی‌بریم

رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل در سالگرد یادبود قربانیان هولوکاست گفت: ما این‌جا هستیم، ایستاده‌ایم و هیچ‌وقت از یاد نمی‌بریم.

رئیس جمهوری اسرائیل در این مراسم که روز پنجشنبه سوم دی ماه در بنیاد ید و شم در اورشلیم برگزار شد گفت: ما این جا هستیم و ایستاده‌ایم - همراه با همه رهبران سیاسی و پادشاهان و مقامات - که بگوییم هیچ وقت از یاد نمی‌بریم.

آقای ریولین گفت: به عنوان رئیس جمهوری اسرائیل از صمیم قلب از شما تشکر می‌کنم. از همدردی و تعهد شما به مردم یهودی قدردادنی می‌کنم. از کسانی که به صیانت و آزادی بشر دفاع می‌کنند، احترام می‌گذارم.

او افزود: اسرائیل، یک دموکراسی قدرتمند است و عضوی سربلند در جامعه جهانی است. ما نیاز داریم در مقابله با تبعیض و یهودستیزی، متحد عمل کنیم. ما همواره از میهن خود دفاع می‌کنیم.

پنجمین نشست جهانی هولوکاست در اورشلیم در حال برگزاری است. مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، فرانک والتر اشتاین‌مایر رئیس جمهوری آلمان و دیگر مقامات عالیرتبه در این مراسم حضور دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزارش سازمان شفافیت بین المللی: ایران به رتبه ۱۴۶ «فساد مالی» در جهان سقوط کرد

در تازه‌ترین گزارش سازمان شفافیت بین المللی در مورد شاخص فساد اداری و اقتصادی در سال ۲۰۱۹ ایران در بین ۱۸۰ کشور در رده ۱۴۶ قرار گرفت.

سازمان شفافیت بین الملل در مورد شاخص فساد اداری و اقتصادی روز پنجشنبه ۳ بهمن ماه منتشر شد که براساس این گزارش نیوزلند و دانمارک با کسب ۸۷ امتیاز کمترین شاخص فساد اقتصادی در سال ۲۰۱۹ را به خود اختصاص دادند.

همچنین سوریه با ۱۳ امتیاز و کشورهای سودان جنوبی۱۲ و سومالی ۹ نیز در پایین‌ترین رده‌های این جدول قرار گرفته اند. براساس این گزارش ایالات متحده نیز با ۶۹ امتیاز در رده ۲۳جای گرفته است.

سازمان شفافیت بین‌المللی، هر سال از وضعیت کشورهای جهان در حوزه فساد اقتصادی ارائه می‌ دهد که براساس آن شاخص فساد از یک تا صد به کشورها تعلق می‌گیرد.

ایران در بین ۱۸۰ کشور، در رده ۱۴۶ قرار دارد با ۲۶ امتیاز همچنان در بین ۳۴ کشوری است که بیشترین فساد اقتصادی را در دنیا به خود اختصاص داده‌اند. این بدترین رتبه ایران طی چند سال اخیر است.

براساس گزارش «شفافیت بین‌المللی» در سال ۲۰۱۸ ایران در میان ۱۸۰ کشور جهان، از نظر فساد مالی، گسترش و مقابله با آن، در جایگاه ۱۳۸ قرار گرفته بود.

فساد اقتصادی در ایران طی سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته است و در این مدت پرونده‌هایی نیز برای رسیدگی تشکیل شده که مقامات فعلی و پیشین حکومتی از جمله متهمان آن هستند و برخی از چهره‌های حقیقی هم به عنوان «دلال» شناخته می‌شوند.

این حجم از فساد در شرایطی است که بحران اقتصادی موجی از اعتراض های مردمی را نیز در ایران رقم زده است.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

«سامان» خواننده ایرانی در تهران «بازداشت» شد

امیر ارژنگ کاظمی با نام هنری «سامان» چند سالی است که به ایران بازگشته است.

رسانه های داخل ایران گزارش دادند «سامان» خواننده ایرانی که پیشتر در خارج از ایران فعالیت موسیقی داشته است، در تهران بازداشت شده است.

رسانه های داخل ایران روز پنجشنبه ۳ بهمن ماه به نقل از رئیس پلیس اماکن تهران گزارش داند امیر ارژنگ کاظمی با نام هنری «سامان» در یک سفره خانه واقع در شمال تهران بازداشت شده است.

علت بازداشت این خواننده ایرانی «اجرای کنسرت» در این سفره خانه اعلام و گزارش شده است که «سامان» و مالک سفره خانه تحویل دستگاه قضایی داده شده اند. پلیس همچنین عنوان کرده این خواننده پس از ورود به تهران «تحت رصد پلیس» بوده است.

امیر ارژنگ کاظمی دومین هنرمندی است که در سال‌های گذشته پس از حبیب خواننده معروف ایرانی به کشور بازگشت و برای گرفتن مجوز برای فعالیت هنری خود در ایران تلاش کرد ولی تا کنون چنین مجوزی به او داده نشده است.

اما پس از انقلاب جمهوری اسلامی تا به امروز مجوز فعالیت به هنرمندانی که رسانه های داخل ایران به اصطلاح آن‌ها را «لس‌آنجلسی» می نامند، داده نشده است. از جمله این افراد می توان به حبیب خواننده سرشناس اشاره کرد که در سال ۱۳۸۸ با نگاشتن نامه‌ای به رئیس جمهور وقت، محمود احمدی‌نژاد، خواستار بازگشت به ایران شد و با موافقت ضمنی و پذیرفتن رعایت برخی شرایط به همراه خانواده اش به ایران بازگشت اما هیچ گاه به او مجوز برگزاری کنسرت داده نشد.

ماموران جمهوری اسلامی حتی چندی پیش جاس استون، خواننده زن بریتانیایی که در ادامه تور جهانی خود وارد ایران شده بود را نیز ، از سوی ماموران بازداشت کردند و او یک روز بعد از ایران اخراج(دیپورت) شد.

او با انتشار ویدئویی در اینستاگرام خود توضیح داد که می‌دانسته طبق قوانین ایران چون زن است اجازه برگزاری کنسرت ندارد و چنین قصدی هم نداشت اما باز او را از ایران اخراج کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همسر یکی از جانباختگان هواپیمای ساقط شده اوکراینی: از سوی اطلاعات زنجان احضار و تهدید شدم

جواد سلیمانی که همسرش الناز نبیی در سرنگونی هواپیمای اوکراینی کشته شد

همسر یکی از کشته شدگان هواپیمای ساقط شده از سوی سپاه، از احضار و تهدید از سوی به اداره اطلاعات زنجان به اتهام « توهین به نماینده های خامنه‌ای» خبر داد و گفت که مجبور شده ایران را ترک کند.

جواد سلیمانی، همسر الناز نبیی یکی از جانباختگان هواپیمای اوکراینی که با شلیک موشک از سوی سپاه ساقط شد، در صفحه اینستاگرام خود با انتشار پستی نوشت که «صبح روز بعد از مراسم ترحیم» از اداره اطلاعات زنجان او را بخاطر«توهین به نماینده های خامنه ای و پستهای اینستاگرامی» احضار کرده‌اند.

همسر الناز نبیی نوشت که پیشتر از «نحوه اجرای مراسم تحمیلی از سوی بنیاد شهید، سپاه و نهادهای حکومتی» انتقاد کرده بود و افزود: «در مراسم ترحیم متاسفانه دیدم که فرمانده سپاه ، نماینده خامنه ای در سپاه بعنوان صاحب عزا ایستادند کنار ما، که بهشون گفتم اینقدر بی غیرت نشدم که شماها بایستید بعنوان صاحب عزا.»

آقای سلیمانی نوشته است در روز ترحیم پیامی را با این محتوا که «دهنت رو ببند و این اولیت و آخرین اخطار هست.» را دریافت کرده بود.

او در ادامه این پست با اشاره به این که پس از احضار به اداره اطلاعات زنجان به تهران رفته است، نوشت که در تهران هم با منزل پدری من تماس گرفته شده بود. در تهران به محلی غیر از منزل اشنایان خود رفته بودم و از آنجایی که اهل سکوت نبودم و نیستم مجبور شدم سریعا از کشور خارج شوم تا صدای مظلومیت قربانیان این فاجعه رو به بقیه برسونم.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

با این حال تصاویر منتشر شده از مراسم تدفین جانباختگان نشان می دهد که مقامات با کشیدن داربست حتی به سختی اجازه نزدیک شدن خانواده ها به محل دفن عزیزانشان را داده‌اند و این مراسم را به مراسم تدفین حکومتی تبدیل کردند.

همچنین یکی از پدران کشته شدگان هواپیمای اوکراینی نیز در مسجد از محاکمه نشدن عاملان این شلیک به هواپیمای مسافربری انتقاد کرد.

حکومت جمهوری اسلامی با معترضان به شلیک سپاه به هواپیمای مسافربری هم برخوردهای امنیتی داشته اند.

یک مقام قضایی جمهوری اسلامی با تایید بازداشت مردم در اعتراضات چند روز اخیر به سرنگونی هواپیمای اوکراین از سوی سپاه و کشته شدن ۱۷۶ نفر، تعداد افراد بازداشت‌شده را «حدود ۳۰ نفر» اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک منبع وزارت امنیت میهن آمریکا: دانشجوی ایرانی اخراج شده از آمریکا متهم به داشتن ارتباط با حزب‌الله بود

ترمینال ورودی فرودگاهی در فلوریدا - عکس از آرشیو

یک منبع وزارت امنیت میهن ایالات متحده به خبرگزاری رویترز گفت اخراج دانشجوی ایرانی از آمریکا بر مبنای دلایل مختلف، از جمله احتمال ارتباط خانوادگی او با حزب‌الله، بوده است.

این گزارش می‌گوید محمد شهاب دهقانی حسین آبادی، ۲۴ ساله، که روز دوشنبه ۳۰ بهمن با روادید دانشجویی وارد فرودگاه بوستون شده بود، توسط نیروهای امنیت مرزی و گمرک دستگیر شد.

نیروهای امنیت مرزی و گمرک آمریکا دوشنبه شب، ساعاتی بعد از دستگیری، این دانشجوی ایرانی را از آمریکا اخراج کردند و به پاریس، جایی که از آن به آمریکا آمده بود، بازگرداندند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فاکس‌نیوز: مقامات پنتاگون از احتمال استقرار یک سامانه دفاع موشکی در عراق خبر می دهند

عکس آرشیوی است

شبکه فاکس نیوز به نقل از مقامات پنتاگون گزارش داد که احتمال دارد ایالات متحده یک سامانه دفاع موشکی را برای حافظت از نیروهای خود در عراق مستقر کند.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا به فاکس نیوز گفت پس از حملات موشکی ایران به پایگاه‌ نظامی عراقی که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند، احتمالا ایالات متحد یک سیستم دفاع موشکی را در عراق مستقر خواهد کرد.

بنابر این گزارش احتمالا پدافند هوایی «پاتریوت» در عراق مستقر خواهد شد. فاکس نیوز گزارش داده است که آمریکا در حال حاضر سامانه‌های دفاعی در برابر حملات موشکی ایران در عراق ندارد.

ایران در تاریخ ۷ ژانویه، بیش از ۱۲ فروند موشک بالستیک را به سوی نیروهای نظامی ایالات متحده و نیروهای ائتلاف در عراق شلیک کرد. . فاکس‌نیوز گزارش داد که تنها در پایگاه نظامی الاسد بیش از هزار نیروی آمریکایی مستقر هستند. این حملات موشکی، واکنش جمهوری اسلامی به کشتن قاسم سلیمانی بود.

پرزیدنت ترامپ گفته بود که دستور حمله موشکی به فرمانده پیشین نیروی قدس را او صادر کرد؛ زیرا سلیمانی سازمان دهنده حملات به آمریکایی ها و عراقی ها بود و قصد انجام اقدامات تروریستی بیشتری را داشت.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز روز یکشنبه ۱۵ دی ماه در یک توئیت نوشت: «سلیمانی قهرمان نبود. او قاتل ایرانی ها، آمریکاییان، و هزاران تن دیگر بود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برایان هوک: اگر جانشین سلیمانی همان مسیر او در کشتن آمریکایی‌ها را دنبال کند، به سرنوشت او دچار می‌شود

برایان هوک نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران می‌گوید اگر جانشین قاسم سلیمانی همان مسیر او در کشتن آمریکایی‌ها را دنبال کند، به سرنوشت او دچار می‌شود.

خبرگزاری رویترز گفتگوی روزنامه الشرق الاوسط با برایان هوک را روز پنجشنبه منعکس کرد که آقای هوک گفته اگر [اسماعیل] قاآنی [فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران] همان مسیر کشتن آمریکایی‌ها را دنبال کند، به همان سرنوشت [قاسم سلیمانی] دچار خواهد شد.

آقای هوک در این گفتگو تاکید کرد: رئیس جمهوری ایالات متحده همیشه عنوان کرده است که او برای محافظت از منافع ایالات متحده قاطعانه پاسخ خواهد داد.

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران افزود : فکرمی‌کنم که رژیم ایران هم اکنون فهمیده است که نمی‌توانند به آمریکایی‌ها حمله کنند و پاسخ آن را نبینند.

رویترز نوشت که برایان هوک این مصاحبه را در حاشیه نشست داووس انجام داده و گفته است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشتر تصریح کرده بود «هرگونه حمله به آمریكایی‌ها یا منافع آمریكا با پاسخی قاطع روبرو خواهد شد.»

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، قبل از ترک داووس در یک کنفراس خبری گفته بود که «من آسیب‌های ناشی از بمب‌های کنار جاده‌ای ایران در نیروهایمان را دیده‌ام، کسانی که دست و پایشان را از دست داده و خیلی جدی زخمی شدند. خیلی از این بمب‌ها کار قاسم سلیمانی بود که حال دیگر اثری از او نیست.»

وزارت دفاع ایالات متحده ۱۳ دی ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد حمله‌ای که بامداد جمعه به کشتن قاسم سلیمانی در عراق منجر شد، به فرمان دونالد ترامپ رئيس جمهوری ایالات متحده آمریکا اجرا شد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیز در ۱۴ دی ماه در یک پیام ویدئویی گفته بود که دستان قاسم سلیمانی به خون آمریکایی‌ها، آلوده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مجمع جهانی هولوکاست در میان تدابیر شدید امنیتی و با حضور صدها روزنامه‌نگار آغاز به کار می‌کند

در آستانه آغاز به کار پنجمین مجمع جهانی هولوکاست که روز پنجشنبه در یَد وَشِم، مرکز جهانی یادبود هولوکاست، برگزار می‌‌شود، هزاران پلیس اونیفورم‌پوش و داوطلبانی که جلیقه‌های زردرنگ به تن دارند، در خیابان‌های اورشلیم حضور پیدا کرده‌اند.

به نوشته نشریه تایمز اسرائیل نزدیک به ده هزار تن از نیروهای پلیس از روز دوشنبه در سراسر اورشلیم و بزرگراه‌های منتهی به آن برای تامین امنیت ورود ۴۹ تن از مقامات دولتی و رهبران کشورهای جهان، مستقر شده‌اند. این رهبران خارجی برای گرامی‌داشت روز جهانی یادمان هولوکاست، مصادف با ۲۷ ژانویه، به اسرائیل آمده‌اند. ۷۵ سال پیش در چنین روزی اردوگاه کار اجباری آشُویتس-بیرکناو، جایی که نازی‌ها بیش از یک و نیم میلیون یهودی را در آن کشته بودند، توسط ارتش سرخ آزاد شد.

تمهیدات امنیتی به ویژه در روز چهارشنبه در مرکز شهر، در امتداد خیابان‌های اصلی «کینگ دیوید» (پادشاه داود)، «کینگ جرج» (پادشاه جرج)‌، و «اَگرون» - محدوده‌ای که بیشتر هتل‌های محل اقامت مقامات خارجی، و نیز خانه‌های رئیس‌جمهوری و نخست وزیر اسرائیل در آن قرار دارد - شدت یافته بود. از نخستین ساعات بامداد، ‌یعنی از زمانی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اقامتگاه خود میزبان امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه بود، کاروان خودروهای تشریفات در طول روز بی‌وقفه در حال عبور از این منطقه بودند و رهبران جهان را به بیت هاناسی، اقامتگاه رووِن رِولین،‌ رئیس جمهوری اسرائیل، و محل برگزاری ضیافت شامی به میزبانی او، منتقل می‌کردند.

نیروهای اسرائیلی عصر چهارشنبه و همزمان با تشدید تمهیدات امنیتی خبرساز شدند. زمانی که امانوئل مکرون، رئیس‌جهوری فرانسه، از نیروهای امنیتی اسرائیل خواست از کلیسای «آن قدیس» (سنت آن) - که در شهر قدیم اورشلیم قرار دارد و مطابق معاهده‌های بین‌المللی از دارایی‌های دولت فرانسه است - خارج شوند، نیروهای امنیتی اسرائیلی محافظان فرانسوی را کنار زدند و پیش از آنها وارد این کلیسا شدند که در نتیجه کشمکشی به وجود آمد و دوربین‌ها نیز این رویداد را ثبت و ضبط کردند.

شهرداری اورشلیم در آستانه برگزاری این مجمع همچنین دستور داده است که از آمد و شد خودروهای دیگر در چندین خیابان در مرکز و اطراف یَد وشِم و مونت هرتسل جلوگیری شود. قرار است رهبران جهان، نجات‌یافتگان هولوکاست، و اصحاب رسانه عصر پنجشنبه در این محل در مراسم یادبودی برای گرامیداشت میلیون‌ها نفر، از جمله نزدیک به شش میلیون یهودی که در اردوگاه‌های مرگ نازی‌ها کشته شدند، شرکت کنند.

بنا بر اعلام دفتر مطبوعاتی دولت اسرائیل، علاوه بر خبرنگارانی که به صورت دائمی در اورشلیم و تل‌آویو مستقر هستند، برای ۳۴۵ روزنامه‌نگار خارجی نیز مجوزهای لازم جهت پوشش خبری پنجمین مجمع جهانی هولوکاست صادر شده است.

از ایالات متحده ۱۸ خبرنگار همراه با هیاتی بزرگ به ریاست مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، و گروهی متشکل از هشت نفر از نمایندگان کنگره به ریاست نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، به اسرائیل آمده‌اند. مایک پنس قرار است مطابق برنامه روز پنجشنبه نخست در مجمع جهانی هولوکاست به سخنرانی بپردازد و پس از آن در سفارتخانه جدیدالتاسیس ایالات متحده در اورشلیم با نخست‌وزیر نتانیاهو دیدار کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مورگان اورتگاس: موفقیت «یاسمین مقبلی» در ناسا نشان می‌دهد زنان بدون محدودیت‌های یک رژیم سرکوبگر چه کارهایی می‌توانند بکنند

یاسمین مقبلی در کنار پدر و مادرش

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا انتخاب «یاسمین مقبلی» شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار را به عنوان یکی از فضانوردان جدید آژانس ملی هوا فضای ایالات متحده، ناسا، تبریک گفت.

مورگان اورتگاس روز چهارشنبه ۲ بهمن در توئیتی نوشت، «در سال ۱۹۷۹ خانواده او از ایران گریختند. امروز، او ستارگان را هدف گرفته و شاید نخستین زنی شود که به ماه می‌رود.»

وی افزود، موفقیت یاسمین مقبلی نشان می‌دهد زنان بدون محدودیت‌های یک رژیم سرکوبگر چه کارهایی می‌توانند انجام دهند.

یاسمین مقبلی و برادرش کاوه در آلمان متولد و در نیویورک بزرگ شده اند. والدین آنها که دانشجویان رشته معماری بودند، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران را ترک کردند.

او در پانزده سالگی در یک اردوی پیشرفته فضایی شرکت کرد تا شاید روزی به آرزوی خود یعنی رسیدن به ستاره‌ها جامعه عمل بپوشاند.

یاسمین مقبلی دانش آموخته رشته مهندسی هوا-فضا از دانشگاه «اِم آی تی» (به انگلیسی: MIT) است و مدرک کارشناسی ارشد خود در همین رشته را از مدرسه عالی نیروی دریایی آمریکا دریافت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو: مردم ایران با رد نشدن از روی پرچم آمریکا از جمهوری اسلامی می‌خواهند متناسب با ارزش‌های مردم رفتار کند

مایک پمپئو در یک مصاحبه تلویزیونی - آرشیو

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با اشاره به تشدید تنش میان تهران و واشنگتن می‌گوید مساله تقابل ایران و ایالات متحده نیست، بلکه مساله رژیمی است که با مردم خود رفتار وحشتناکی داشته و در نهایت مردم ایران به آنچه که به غایت شایستگی آن را دارند خواهند رسید.

وی این مطلب را در گفت‌وگو با شبکه خبری بلومبرگ، که وزارت خارجه آمریکا متن آن را روز چهارشنبه دوم بهمن منتشر کرد، و در پاسخ به این که آمریکا و اروپا چگونه می‌توانند رژیم جمهوری اسلامی را وادار به مذاکره و همکاری با جامعه جهانی کنند، مطرح کرده است.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در پاسخ به این پرسش که آیا در سفر اخیر خود توانسته است متحدان اروپایی آمریکا را به پیروی از سیاست‌های واشنگتن در برابر تهران مجاب کند گفت، «بله. ببینید، موضع ما روشن بوده است. ما دیدگاهی متفاوت در یک مسیر درست داریم و آن اطمینان یافتن از این است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت و برنامه موشکی آنها مهار، و این رژیم تروریست، که همین الان درباره آن حرف زدیم، به عقب رانده شده است.»

آقای پمپئو افزود، «آنها (اروپایی‌ها) هرگز این اهداف مشترک را رد نکرده‌اند. آنها فقط یک دیدگاه متفاوت درباره پیشبرد این اهداف دارند. اما اگر شما آنچه را که ایران حتی در این چند هفته اخیر انجام داده است را ببینید، [متوجه می‌شوید] یک اخاذی هسته‌ای است. آنها حالا تهدید به خروج از ان‌پی‌تی (معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) می کنند.»

وی اضافه کرد، «از این رو، بله، ما با همتایان اروپایی خود در جریان این سفر صحبت کردیم. آنها گامی را تحت برجام بر داشته‌اند که سازوکار حل اختلاف را به کار می‌اندازد. به نظرم، نه فقط آنها، بلکه جهان حالا می‌تواند ببیند که این رژیم سرکش هیچ تمایلی به پیروی از مفاد اصلی که در این توافق گنجانده شده است ندارند و جهان باید برای اطمینان حاصل کردن از این که ایران هرگز سلاح هسته‌ای نخواهد داشت متحد شود؛ و من وقتی به آنچه رئیس جمهوری [فرانسه، امانوئل] ماکرون دیروز گفت نگاه می‌کنم، مطمئن می‌شوم که منظور او همین است. اکنون ما باید برای رسیدن به آن (هدف) با یکدیگر همکاری کنیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ به این پرسش که آمریکا و متحدان اروپایی آن چطور می‌توانند ایرانی ها را وادار به همکاری با سازمان ملل متحد و جامعه جهانی کنند گفت: «در نهایت، مردم ایران به آنچه که به غایت شایستگی آن را دارند خواهند رسید: رژیمی که طوری رفتار کند که متناسب با ارزش‌هایی که مردم ایران تعیین می‌کنند باشد.»

به گفته آقای پمپئو، «دست آخر، مردم ایران از دولت خود چنین خواهند خواست؛ شما این را در جریان اعتراضات می بینید، وقتی از کنار پرچم آمریکا قدم بر می‌دارند، پرچم‌هایی که رهبری جمهوری اسلامی بر زمین نقش کرده تا نشان دهد مردم از روی آن رد می‌شوند. مردم این را فهمیده‌اند، و برای خودداری از این کار، راه خود را کج می‌کنند.»

وی تاکید کرد، «مساله ایران مقابل ایالات متحده نیست. مساله رژیمی است که با مردم خود به طرزی وحشتناک رفتار کرده است. دنیا می‌تواند آن را ببیند. رژیمی است که، حتی همین حالا، آژانس بین المللی انرژی اتمی تلاش می‌کند که بفهمد مواد هسته‌ای چگونه سر از جاهایی در می‌آورند که رهبری ایران می‌گوید در آنجا استفاده نحواهند شد و این یک خطر جهانی است.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه خاطر نشان کرد: «پرزیدنت ترامپ، شب بعد از واکنش آمریکا، سخنان خود را اینگونه آغاز کرد که ایران هرگز سلاح هسته‌ای نخواهد داشت. این هدف بنیادین ما است. اما ما مجموعه وسیع‌تری از اهداف داریم هم داریم. فقط از آنها می خواهیم مانند یک کشور عادی و نرمال رفتار کنند و به جامعه ملل بپیوندند.

مایک پمپئو درباره حضور حضور سازمان‌های تروریستی مورد حمایت ایران در آمریکای جنوبی گفت، «وقتی شما محدوده و وسعت آنچه رژیم جمهوری اسلامی ایران انجام داده است را مشاهده کنید، نمی‌توانید این مهم را فراموش کنید که آنها سعی کرده‌اند کسی را در ایالات متحده آمریکا بکشند.»

وی با تاکید بر این که رژیم جمهوری اسلامی عملیات ترور در اروپا به راه انداخته و این یک پدیده جهانی است گفت: «وقتی ما می‌گوییم که ایران نیروی محرک بی‌ثباتی در خاورمیانه و سراسر جهان است، به دلیل همین فعالیت‌های تروریستی آنها است که اکنون آن را مثل سرطان در سراسر جهان گسترش داده‌اند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کارشناسان سازمان ملل خواستار بررسی اتهام دست داشتن ولیعهد سعودی در طرح رخنه به تلفن مدیرعامل آمازون شدند

جف بزوس، مدیرعامل آمازون

کارشناسان سازمان ملل متحد از مقامات رسمی آمریکا و دیگر مقامات مربوط خواستند اتهامات مطرح شده در مورد دست داشتن ولیعهد عربستان سعودی در نقشه رخنه کردن به (هک کردن) تلفن موبایل جف بزوس، مدیرعامل آمازون، را بلافاصله بررسی کنند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه دوم بهمن در گزارشی اعلام کرد این احتمال مطرح شده است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در نقشه رخنه کردن به تلفن همراه آقای بزوس دست داشته باشد.

آگنس کالامارد و دیوید کی، گزارشگران ویژه سازمان ملل، گفتند مواردی وجود دارد که احتمال نقش داشتن محمد بن سلمان را نشان می‌دهد. مقامات عربستان سعودی این اتهامات را رد کرده و آن‌ها را «یاوه» خوانده‌اند.

این گزارش می‌گوید بدافزاری که برای رخنه کردن به تلفن هوشمند جف بزوس از آن استفاده شده، توسط پیامی که در ماه‌های آوریل یا مه ۲۰۱۸ از یک حساب کاربری ظاهرا متعلق به محمد بن سلمان در سرویس انتقال پیام واتس‌اپ، فرستاده شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شهروندان سیاتل و حومه آن اولین رأی‌دهندگان با گوشی‌های هوشمند در آمریکا خواهند بود

به گزارش رادیوی عمومی ملی «ان‌پی‌آر»، «کینگ کانسرویشن دیستریکت»، یک سازمان محیط زیستی ایالتی که کلان‌شهر سیاتل و بیش از ۳۰ شهر دیگر را در ایالت واشنگتن در بر می گیرد، اولین حوزه ای خواهد بود که رأی‌دهندگان می توانند در آن با استفاده از تلفن‌های هوشمند خود رأی دهند، و این لحظه ای تاریخی برای دموکراسی آمریکا خواهد بود.

جزئیات این نقشه روز چهارشنبه ۲ بهمن در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام شد.

بنا بر این گزارش، برای اولین بار رأی‌دهندگان در یک انتخابات که در ماه فوریه انجام خواهد شد، می توانند با استفاده از تلفن‌های هوشمند خود رأی دهند.

این یک انتخابات کم اهمیت است که اصولاً رأی‌دهندگان زیادی در آن شرکت نمی کنند و در گذشته تنها ۱ درصد از یک میلیون و چهارصد هزار نفر رأی‌دهنده در آن شرکت کردند. با این اندازه مشارکت کم، این حوزه با امتحان سیستم رأی‌گیری با گوشی‌های هوشمند، چیز زیادی را از دست نخواهد داد.

رأی‌دهندگان با ثبت ورود (به انگلیسی: Log in) در مرورگر گوشی‌های هوشمند خود وارد پورتال وب شده، صفحه آراء را پر کرده و روی صفحه گوشی آن را امضا می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا صدور انواع خاصی از ویزا برای سرمایه‌گذاران ایرانی را ممنوع می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت پرزیدنت ترامپ ورود سرمایه‌گذاران و تجار ایرانی به ایالات متحده یا اقامت در این کشور با استفاده از انواع خاصی از ویزاها را ممنوع می‌کند.

در مقررات جدیدی که چهارشنبه در «دفتر ثبت فدرال» (به انگلیسی: Federal Register) منتشر شد آمده است که «وزارت امنیت داخلی ایالات متحده» می گوید ایرانی‌ها و خانواده‌هایشان دیگر واجد شرایط درخواست ویزاهای «ای-۱» و «ای-۲» یا درخواست تمدید آن ها نیستند. بر مبنای اطلاعیه «اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده» این ممنوعیت از روز پنج شنبه اعمال می‌شود.

این ویزاها به «تجار» خارجی و «سرمایه گذاران عمده» در شرکت های آمریکایی اجازه می‌دهد در ایالات متحده کار و زندگی کنند. «اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده» می گوید این تغییر پیامد خروج آمریکا از عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی سال ۱۹۵۵ با ایران است؛ عهدنامه‌ای که مشوق روابط بازرگانی و اقتصادی بین دو کشور بود.

از ایرانیان ساکن ایالات متحده با ویزاهای مذکور خواسته خواهد شد با انقضای ویزای‌شان این کشور را ترک کنند، اگر چه در مقررات جدید ایرانیان از درخواست ویزا یا درخواست تمدید دیگر انواع ویزا که واجد شرایط آن هستند، منع نشده اند.

شمار ایرانیان ساکن آمریکا با این نوع از ویزاها روشن نیست؛ ولی تصور می شود جمعیت نسبتا کوچکی باشند. از هر ۱۰ میلیون ویزای غیرمهاجرتی که ایالات متحده سالانه صادر می کند، حدود ۴۸ هزار ویزا از نوع «ای» برای افرادی از کشورهای سراسر جهان صادر می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایوانکا ترامپ: آمریکا متعهد به تربیت و آموزش ۱۵ میلیون نیروی کار برای آینده است

ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، در جریان جلسه‌ای در اجلاس جهانی اقتصاد اعلام کرد آمریکا متعهد شده است که ۱۵ میلیون دانشجو و نیروی کار از تخصص‌های مورد نیاز برای موفقیت در بازارهای کار کنونی و آینده برخوردار خواهند بود.

ایوانکا ترامپ در جریان کنفرانسی خبری که روز چهارشنبه دوم بهمن ماه در داووس برگزار شد، گفت، هدف این است که همه بخشی از اقتصاد شکوفای ایالات متحده باشند و کسی عقب نماند.

ایونکا ترامپ گفت که در حال حاضر حدود ۴۰۰ شرکت برای مشارکت در برنامه تعهد به آموزش و تخصص در آمریکا، که هدف آن آموزش و تربیت نزدیک به ۱۵ میلیون نیروی کار برای آینده است، اعلام آمادگی کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ شرکت بویینگ را «مایه تاسف بسیار» توصیف کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه «بویینگ» را به دلیل مشکلات اخیر این غول صنعت هوافضا، پس از زمین‏گیر شدن هواپیماهای «۷۳۷ مکس» که اثراتی جدی بر اقتصاد آمریکا داشت، به عنوان «شرکتی مایه تاسف بسیار» مورد انتقاد قرار دارد.

پرزیدنت ترامپ در مصاحبه ای با «سی ان بی سی»، در حاشیه «مجمع جهانی اقتصاد»، در داووس در سوئیس، گفت: «این یکی از بزرگترین شرکت های جهان است، تا یک سال پیش چنین بوده است، و ناگهان اتفاقاتی رخ می دهد.»

پرزیدنت ترامپ گفت این «تاثیری شدید داشت. وقتی صحبت از رشد به میان می‌‏آید، این تاثیر چنان بزرگ بود که بعضی می‏‌گویند بیش از نیم درصد تولید ناخالص داخلی است. از این رو بویینگ برای من مایه تاسف بسیار است.»

بویینگ سه شنبه رسما زمان بازگشت «۷۳۷ مکس» به آسمان را به عقب انداخت و با این کار موجب کاهش ارزش سهام آن شرکت شد و خبر اعلام اولین پرواز به تاخیر افتاده «۷۷۷» را تحت الشعاع قرار داد.

جت مسافربری «۷۳۷ مکس»، در ۱۳ مارس ۲۰۱۹، پس از دو سقوط مرگبار، منجر به مرگ ۳۴۶ نفر، از پرواز منع شد.

استیو منوشن، وزیر دارایی آمریکا، سه شنبه گفت به باور او مسائلی از جمله زمین‏گیر شدن هواپیماهای «۷۳۷ مکس» حدود نیم تا هفت دهم درصد از نرخ رشد اقتصادی ایالات متحده کم کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چند روز پیش از برگزاری مراسم اعطای جوایز «گرمی»، آکادمی علوم و هنرهای ضبط با شکایت مدیر برکنارشده خود روبرو شد

دبرا دوگان، مدیر سابق آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط که برگزارکننده مراسم اعطای جوایز موسیقی گرمی است

چهار روز پیش از برپایی مراسم اعطای جوایز موسیقی گرمی، دبرا دوگان، مدیر برکنار شده آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط، با مطرح کردن ادعای آزار جنسی از آکادمی شکایت کرده است.

دبرا دوگان در شکایتی ۴۴ صفحه‌ای، جزئیات اتهاماتی از قبیل آزار جنسی، تعارض منافع، بی نظمی در رأی دادن برای انتخاب برنده‌های جوایز گرمی، و تبعیض جنسیتی در پرداخت دستمزد را ارائه داده است.

آکادمی می گوید از خانم دوگان به خاطر زورگویی، تبعیض و ایجاد محیطی پرتنش برای کارمندان شکایت شده بود. بنا به گزارش‌ها، دستیار خانم دوگان این اتهامات را مطرح کرده است. خانم دوگان پس از این شکایت گفت حاضر است ۲۲ میلیون دلار بگیرد و استعفا دهد اما آکادمی که یک سازمان غیرانتفاعی است او را برای مدتی از کار تعلیق کرد.

آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط این سوال را مطرح کرده که چرا پیش از این شکایت، او مشکلی با فساد ادعا شده در آکادمی نداشت. اما خانم دوگان ادعا می‌کند پس از افشاگری در رابطه با فساد اداری و اخلاقی در آکادمی، او را برکنار کردند.

دبرا دوگان ماه اوت گذشته استخدام شد تا بتواند اعتبار خدشه‌دار شده آکادمی علوم و هنرهای ضبط را که به دلیل نادیده گرفتن هنرمندان زن و اقلیت‌ها زیر تیغ انتقاد بوده بازگرداند. خانم دوگان می‌گوید از همان آغاز، مردانی که در این سازمان فعالیت می‌کردند در برابر هر تغییری مقاومت می‌کردند تا به گفته او بتوانند سلطه خود بر آکادمی را حفظ کنند.

یکی از موارد شکایتی که خانم دوگان مطرح کرده است در رابطه با عدم شفافیت در پروسه رأی دادن اعضای آکادمی در انتخاب نامزدهای جوایز گرمی است. دبرا دوگان می گوید «کمیته‌ای مخفی» فهرست بلند نامزدها را بررسی می کند و هنرمندانی که به نظرشان بهترین نماینده حوزه فعالیت خود هستند از میان آنها انتخاب می کند. او ادعا می کند در بسیاری از موارد، اعضای این کمیته دوستان و آشنایان خود و یا حتی چهره هایی که به فهرست بلند راه پیدا نکرده‌اند را انتخاب می‌کنند.

دبرا دوگان همچنین جوئل کتس، یکی از مدیران ارشد آکادمی، را به آزار جنسی متهم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزارش یک سایت حقوق بشری: ۱۸ کولبر در دی ماه سال جاری کشته و زخمی شدند

دی ماه سال جاری دستکم ۱۸ کولبر و کاسبکار در نواحی مختلف مرزی کردستان کشته و زخمی شدند.

به گزارش شبکه حقوق بشری کردستان، در دی ماهی که گذشت دستکم ۵ نفر از کولبر و کاسبکاران در مناطق مرزی کردستان با شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی جان خود را از دست داده‌اند و ۱۳ نفر دیگر نیز زخمی شدەاند.

بر اساس این گزارش، ۲ تن از افرادی که در دی ماه جان خود را از دست داده‌اند، در ماه‌ها گذشته مورد هدف نیروهای مرزبانی قرار گرفتند و در ابتدا زخمی اما پس از مدتی به دلیل شدت جراحات وارده در بیمارستان جان خود را از دست داده‌اند.

شبکه حقوق بشری کردستان همچنین اعلام کرده است که ۱۰ نفر از کولبران و کاسبکاران نیز با شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی و ۳ نفر دیگر نیز در اثر سقوط از ارتفاعات مرزی مصدوم شده‌اند.

بر اساس این آمار بیشترین قربانیان مربوط به مناطق مرزی شهرستان سردشت با ۲ کشته و ۲ زخمی و مناطق مرزی خوی با ۳ زخمی است که همگی این افراد با شلیک مستقیم کشته و یا زخمی شده‌اند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی به نقل از سازمان حقوق بشری هەنگاو اعلام کرده بود که در سال ۲۰۱۹ میلادی دستکم ۲۵۲ کولبر در نواحی مختلف مرزی کردستان کشته و زخمی شدند.

در سال‌های گذشته ده‌ها کولبر که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند. علاوه بر خطراتی مانند پرت شدن از کوه و یخ زدگی، شلیک به کولبران در سال‌های گذشته جان ده‌ها تن را گرفته و ده‌ها تن دیگر را نیز مجروح کرده است.

این در حالی است که حتی خود مقامات ایران اذعان می‌کنند که حجم کالای قاچاق وارد شده توسط کولبران در مقایسه با قاچاق از سایر مبادی بسیار ناچیز است.

در گزارش سازمان حقوق بشری هەنگاو آمده است که، بیشترین آمار کولبران کشته و زخمی شده مربوط به استان آذربایجان غربی با ۴۵ کشتە و ۱۱۲ زخمی است.

در حالی گزارش‌ها درباره شرایط سخت زندگی و کشته شدن کولبرها در شهرهای مرزی ایران ادامه دارد، که رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر، روز یکشنبه ۲۶ خرداد وضعیت کنونی را «بغرنج» توصیف کرد و گفت که انسداد مرزها، معیشت کولبران را نابود کرده است.

ایالات متحده آمریکا بارها فساد مالی نهادینه در میان اعضای طبقه حاکم بر ایران، غارت دارایی‌های خدادادی این کشور توسط سران رژیم جمهوری اسلامی، و ماجراجویی‌های برون‌مرزی نظام حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی اقشار گوناگون مردم ایران دانسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چهار شهروند بهایی در دادگاه تجدیدنظر استان کرمان مجموعا به ۱۶ ماه زندان محکوم شدند

حکم ۲۰ سال زندان احسان الله امیری‌نیا، نیما رجب‌زاده، آرمان بندی امیرآباد و امرالله (امر اله) خالقیان، چهار شهروند بهائی ساکن استان کرمان که پیش از این توسط دادگاه انقلاب کرمان صادر شده بودند، در دادگاه تجدید نظر این استان کاهش یافت.

به گزارش وبسایت حقوق بشر در ایران، حکم ۲۰ سال زندان این شهروندان بهائی که پیشتر توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرمان بابت اتهام «اقدام علیه امنیت کشور از طریق تبلیغ بهائیت» برای آنها صادر شده بود، روز چهارشنبه ۲ بهمن ماه با صدور حکمی از سوی شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان کرمان به ۱۶ ماه زندان کاهش یافت.

بنا بر این گزارش و بر اساس دادنامه صادره، دادگاه با استناد به مفاد ۳۷ و ۳۸ از قانون مجازات اسلامی با ۲ درجه تخفیف، محکومیت صادره بر علیه این چهار شهروند بهائی را از ۵ سال برای هر یک از آنها به ۴ ماه زندان برای هر یک تقلیل داده است.

وبسایت حقوق بشر در ایران همچنین اعلام کرده است که جلسه رسیدگی به پرونده این شهروندان بهائی در مرحله تجدیدنظر خواهی در تاریخ ۸ اردیبهشت به ریاست مستشاران دادگاه محمد محقق و مجید زین الدینی نیا برگزار شده بود.

بر اساس این گزارش امرالله خالقیان در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۵ و احسان امیری‌نیا، نیما رجب‌زاده و آرمان بندی امیرآباد نیز در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ در منازل شخصی خود توسط ماموران امنیتی بازداشت و خرداد ماه ۱۳۹۶ با تودیع وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان کرمان آزاد شده بودند.

برخورد با شهروندان بهایی از سوی جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد و این اولین بار نیست که یک شهروندان بهایی تنها به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی بازداشت و به احکام قضایی محکوم می‌شود.

پیش از این نیز حکم ۱۱ سال زندان علی احمدی بهایی ساکن قائم شهر، که پیشتر توسط دادگاه انقلاب قائم‌شهر بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اداره تشکیلات اداری بهایی» صادر شده بود از سوی شعبه دو دادگاه تجدیدنظر استان مازندران تائید شد.

به تازگی نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا روز جمعه ۱۷ آبان در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی از جمله شهروندان بهایی در ایران انتقاد کردند و از دولت ایران خواستار رعایت حقوق آنها شدند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت‌های مذهبی در ایران را محکوم کرده‌اند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، نیز مرداد ماه سال جاری در دومین گزارش خود درباره شرایط حقوق بشری در ایران گفت که جمهوری اسلامی دیگر بهائیان را صرفا به خاطر عقاید مذهبی آنها اعدام نمی‌کند، اما خطر یورش و بازداشت و زندانی کردن آنها، پیوسته وجود دارد و از اوت ۲۰۰۵ بیش از ۱۱۶۸ بهایی بازداشت و با اتهام‌های گنگ و مبهم روبرو شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

درخواست عفو بین‌الملل از مردم ایران برای ارسال اسناد و مدارک کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه

اعتراضات آبان ماه در کرمانشاه

سازمان عفو بین الملل از خانواده‌های قربانیان اعتراضات آبان ماه خواست برای ثبت موارد نقض حقوق بشر و دادخواهی، گواهی فوت کشته‌شدگان را برای این نهاد ارسال کنند.

این نهاد حقوق بشری روز چهارشنبه ۲ بهمن با انتشار پست و تصویری از گواهی فوت یکی از کشته شدگان اعتراضات آبان ماه در کانال تگرامی خود اعلام کرد که، مقامات جمهوری اسلامی در گواهی‌های فوت کشته‌شدگان علت مرگ را یکی از موارد «متلاشی شدن جمجمه»، «له شدگی بافت مغز»، «پارگی قلب »، «پارگی احشاء و قفسه صدری»، «خونریزی داخلی» و «عملکرد وسائل جنگی در خارج از جنگ» عنوان کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل از خانواده‌های جانباختگان و سایر کسانی که دسترسی به این گواهی‌ها دارند خواست با ارسال این اسناد و مدارک، این سازمان را در روند دادخواهی و پیگیری حقوقی عاملان و آمران کشتار همیاری کنند.

عفو بین‌الملل ارسال این مدارک را کمک موثری برای اثبات جنایات جمهوری اسلامی دانسته و اعلام کرده است که این اسناد و مدارک رسمی از جمله مهمترین ادله‌ای است که اثبات می‌کند نیروهای امنیتی، بخش‌های حیاتی بدن معترضان را، به قصد کشتن، هدف گلوله قرار داده‌اند.

این نهاد همچنین با اعلام اینکه هویت تماس گیرندگان را محفوظ نگه خواهد داشت شماره تماسی را در واتس‌اپ و تلگرام برای اطلاع رسانی اعلام کرده است:

۰۰۴۴-۷۹۶-۱۴۲-۱۵-۶۵

سازمان عفو بین الملل پیشتر نیز در بیانیه‌‎ای اعلام کرده بود که بسیاری از معترضان در اعتراضات آبان توسط گلوله‌های ساچمه‌ای فلزی یا پلاستیکی آسیب دیده‌اند و از مردم و معترضان خواست که اگر اطلاعاتی در این زمینه دارند برای ثبت موارد نقض حقوق بشر، عکس‌ها و ویدئوهای خود را از گلوله‌ها و جراحت‌های ناشی از آنها به این نهاد حقوق بشری ارسال نمایند.

این نهاد حقوق بشری پیشتر توانست با دریافت گزارش‌هایی، آمار اولیه از کشتار معترضان در اعتراضات آبان ماه را ارائه دهد؛ به گزارش سازمان عفو بین الملل آمار کشته شدگان اعتراضات در ایران بین روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه ۳۰۴ نفر است که در بین کشته شدگان ۱۲ کودک نیز وجود دارد.

این آمار در حالی از سوی سازمان عفو بین‌الملل منتشر شده است که پیش از این برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفته بود که از آغاز اعتراضات ایران شاید ۱۰۰۰ نفر کشته شده باشند؛ ولی رژیم ایران اجازه اطلاع‌رسانی دقیق نمی‌دهد.

پرزیدنت دونالد ترامپ نیز روز سه‌شنبه ۱۲ آذر بار دیگر به برخوردها دولت ایران با مردم معترض واکنش نشان داد و در حاشیه گردهمایی سران کشورهای عضو ناتو گفت: «این بسیار تاسف‌بار است که معترضان در ایران فقط به دلیل این که اعتراض کرده‌اند، کشته شدند.»

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این گردهمایی چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرد و گفت: «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزارشگران بدون مرز: رژیم ایران روزنامه‌نگاران شاغل در صدای آمریکا و دیگر رسانه‌های خارج از کشور را تهدید به مرگ کرده است

سازمان گزارشگران بدون مرز در نامه‌ای سرگشاده به سران هفت کشور جهان نسبت به تهدید‌هایی که از سوی جمهوری اسلامی ایران علیه خبرنگاران رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور مطرح می‌شود، هشدار داد و خواستار دفاع از آن‌ها شد. این نامه می‌گوید بیش از ۲۰۰ تهدید و آزار پیاپی علیه روزنامه‌نگاران تبعیدی و شهروند در خارج از کشور و از این میان ۵۰ تهدید به مرگ را از سوی خبرنگاران بدون مرز شمارش شده است.

این نامه که روز چهارشنبه دوم بهمن در سایت رسمی گزارشگران بدون مرز منتشر شده، خطاب به سران شش کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا، آلمان، جمهوری چک، هلند، و سوئد و همچنین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا نوشته شده است.

گزارشگران بدون مرز گفته روزنامه‌نگاران شبکه‌هایی مانندصدای آمریکا، رادیو فردا، بی‌بی‌سی،رادیو صدای آلمان، رادیو بین‌المللی فرانسه، رادیو زمانه، شبکه‌های تلویزیونی خصوصی من‌ و تو و ایران اینترنشنال، روزنامه‌های آنلاین مانند کیهان لندن و سایت ایران وایر از سوی جمهوری اسلامی مورد تهدید قرار می‌گیرند.

در این نامه آمده است که بسیاری از روزنامه‌نگاران این رسانه‌ها به اشکال گوناگون - از جمله تهدید مستقیم، حملات سایبری، توهین و هراس‌افکنی بر روی شبکه‌های اجتماعی و حتی تهدید به «ربوده شدن در خیابان‌های لندن و انتقال به ایران» - هدف اذیت و آزار و تهدید قرار گفته‌اند.

گزارشگران بدون مرز در این نامه از هفت مقامی که خطاب این نامه قرار گرفتند خواست «به فوریت این اقدام‌های خطرناک برای آزادی رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران را محکوم کنند، از آزادی‌ بنیادین اطلاع‌رسانی حمایت و امنیت جسمی و روحی روزنامه‌نگاران را تامین کنند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فریبا عادلخواه در زندان اوین دست به تحصن زد

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی زندانی در ایران

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی که از خرداد امسال در بازداشت به سر می‌برد، در اعتراض به عدم امکان ملاقات با گابریل مارشال، شریک زندگی خود، در مقابل در ورودی بند زنان زندان اوین دست به تحصن زد.

سعید دهقان، وکیل مدافع فریبا عادلخواه، روز چهارشنبه ۲ بهمن با تائید این خبر به خبرگزاری ایلنا گفت، با این که این دو بیش از ٣٨ سال سابقه زندگی مشترک در فرانسه را دارند اما ظاهرا مقامات زندان اوین، عدم ثبت رسمی ازدواج فریبا عادلخواه با گابریل مارشال در ایران را مانع این ملاقات قلمداد کرده‌‌اند.

به گفته وکیل مدافع خانم عادلخواه، ثبت رسمی ازدواج این دو در همان زندان می‌تواند یک راهکار عملی باشد.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی «بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس»، خرداد امسال توسط سازمان اطلاعات سپاه در تهران بازداشت شد. برخی رسانه‌ها، رولان مارشال را همکار او معرفی کرده‌اند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که پس از احضار سفیر ایران در پاریس در رابطه با زندانی بودن رونالد مارشال و فریبا عادلخواه دو شهروند فرانسوی که در ایران بازداشت هستند، عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه ۸ دی ماه اتهام فریبا عادلخواه شهروند فرانسه را «ارتکاب اعمال جاسوسی» اعلام کرد.

پیشتر نیز رویترز گزارش داده بود که فریبا عادلخواه، اقدام به اعتصاب غذای در زندان کرده است.

ایران بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را از زمان خروج آمریکا از برجام، تشدید کرده است.

در حال حاضر علاوه بر این دو نفر، چندین شهروند آمریکایی و غیرآمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی، نازنین زاغری رتکلیف، احمدرضا جلالی، و ارس امیری در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس جمهوری فرانسه در اسرائیل: ایران هرگز نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در جریان سفر خود به اسرائیل ضمن تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران هرگز نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد، خواستار پرهیز از هرگونه وخامت بیشتر اوضاع در خاورمیانه به لحاظ نظامی شد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه دوم بهمن گزارش داد رئیس جمهوری فرانسه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار کرد و دو طرف در مورد برنامه‌ هسته‌ای ایران و دیگر مسائل امنیتی منطقه، از لیبی گرفته تا ترکیه، گفت‌وگو کردند.

امانوئل مکرون گفت: «در چارچوب فعلی، فرانسه مصمم است که ایران هیچ‌ وقت سلاح هسته‌ای نداشته باشد. ولی در همین حال خواستار پرهیز از هرگونه وخامت بیشتر اوضاع به لحاظ نظامی در منطقه هستیم.»

سفر رئیس جمهوری فرانسه به اسرائیل مقارن با هفتادوپنجمین سالگرد آزادسازی اردوگاه‌ مرگ آشویتس است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ در داووس: فعالترین و بهترین اقتصاد جهان را داریم

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیش از ترک داووس در یک کنفرانس خبری گفت اقتصاد آمریکا فعالترین، پویاترین و بهترین اقتصاد جهان است و خیلی از شرکت‌ها در حال بازگشت به آمریکا هستند.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه دوم بهمن و در کنفرانس خبری در اجلاس اقتصادی داووس در سوئیس گفت: برنامه‌های اقتصادی ما اجازه می‌دهد خیلی از شرکت‌هایی که از آمریکا خارج شده بودند، بازگردند.

رئیس جمهوری آمریکا از مذاکرات پیش رو با سازمان تجارت جهانی در واشینگتن خبر داد و گفت باید قوانین سازمان تجارت جهانی به روز شود تا تجارت منصفانه برقرار شود. پرزیدنت ترامپ افزود: چین به زودی ۲۵۰ میلیارد دلار از ما خرید می‌کند و این آمار می‌تواند بیشتر هم شود.

پرزیدنت ترامپ همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد ۱۱ نیروی آمریکایی که گزارش شده پس از حملات موشکی ایران تحت مداوا هستند گفت: من شنیدم که با سردرد و برخی چیزها درگیر بودند ولی می‌توانم بگویم که خیلی جدی نیست و من این‌ها را مجروحیت جدی نمی‌دانم.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: من آسیب‌های ناشی از بمب‌های کنار جاده‌ای ایران در نیروهایمان را دیده‌ام، کسانی که دست و پایشان را از دست داده و خیلی جدی زخمی شدند. خیلی از این بمب‌ها کار قاسم سلیمانی بود که حال دیگر اثری از او نیست.

پرزیدنت ترامپ در مورد طرح افزایش به فهرست ممنوعیت مسافرت به آمریکا گفت: ما ممنوعیت مسافرت به آمریکا را اعمال کردیم و برنامه داریم چند کشور دیگر را به آن اضافه کنیم. اولویت ما حفظ امنیت آمریکا است.

در جریان این کنفرانس خبری در مورد روند استیضاح در مجلس سنا از پرزیدنت ترامپ سوال شد که او در جواب گفت: این‌ جریانی ساختگی است و دموکرات‌ها همان‌طور که یکی از نمایندگانشان گفت، می‌خواهند من را استیضاح کنند چون در صندوق رای نمی‌توانند من را شکست دهند.

پرزیدنت ترامپ پس از این کنفرانس خبری راهی واشنگتن شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ احتمال تحریم عراق را رد نمی‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه احتمال تحریم عراق در آینده را رد نکرد، اما وقتی از او درباره طرح های بالقوه برای خروج نیروهای آمریکا از آن کشور سوال شد به «روابط خیلی خوب» آمریکا و عراق اشاره کرد.

پرزیدنت ترامپ در دیدار با برهم صالح، رئیس جمهور عراق، در داووس در سوئیس، به خبرنگاران گفت: «تا ببینیم چه می‌شود؛ زیرا ما باید بر مبنای شرایط خودمان کارها را انجام دهیم.»

مجلس عراق با تصویب قطعنامه ای خواستار خروج نیروهای آمریکا از آن کشور شده است.

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گفت ۵ هزار نیروی آمریکایی در عراق خواهند ماند و دولت آمریکا درباره آینده آنها تصمیم خواهد گرفت.

برهم صالح با تاکید بر شراکت ایالات متحده و عراق در جنگ علیه داعش گفت او و پرزیدنت ترامپ در زمینه ایجاد «یک عراق با ثبات و مقتدر، که با خود و همسایگانش در صلح باشد» هدف مشترکی دارند.

پرزیدنت ترامپ در آخرین روز سفر خود به داووس برای شرکت در «مجمع جهانی اقتصاد» همچنین با نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، دیدار کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پنجمین نشست جهانی یادبود هولوکاست در اورشلیم | آرشیو بلاگ زنده

این نخستین بار است که رهبران بیش از چهل کشور برای حضور در نشست جهانی یادبود هولوکاست در اورشلیم حضور می‌یابند.

فرو ریختن سقف مدارس در ایران؛ وزیر آموزش و پروش برای بازسازی مدارس سوریه اعلام آمادگی کرد

در شرایطی که آمارهای رسمی ایران نشان می دهد بیش از ۳۰ درصد مدارس در استان‌های مختلف به نوسازی احتیاح دارند، وزیر آموزش و پرورش ایران از آمادگی برای بازسازی «مدارس در سوریه» خبر داده است.

محسن حاجی میرزایی که به سوریه سفر کرده است، روز چهارشنبه ۲ بهمن ماه گفت که ایران آماده «مشارکت در بازسازی» مدارس سوریه است که بر اثر جنگ تخریب شده است.

این اظهار نظر وزیر آموزش و پرورش ایران در حالی است که چندی پیش انتشار ویدئویی از ریزش سقف یک مدرسه در روستای راونگ در استان هرمزگان خبر ساز شده بود.

مهر الله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ایران نیز مهرماه امسال گفته بود که « امروز ۳۰ درصد مدارس کشور به بازسازی و نوسازی نیاز دارند.»

از جمله استان‌های محروم در رابطه با فضای آموزشی سیستان و بلوچستان است که آذرماه امسال سرپرست اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان اعلام کرده بود از مجموع ۱۸ هزار و ۹۵۴ کلاس درس در این استان ۱۰ هزار و ۵۲۸ کلاس درس نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم سازی است.

مدارس کپری، خشتی گلی و کلاس‌های درس فرسوده با سقف‌های لرزان که همواره سلامت دانش‌آموزان را تهدید می کند از جمله معضلات و چالش‌های فضای آموزشی در این استان است

وضعیت در استان های دیگر همچون کهگیلویه و بویر احمد نیز مشابه است. مقامات این استان سال ۹۷ اعلام کرده بودند که ۳۰ درصد مدارس این استان غیر استاندارد، نیازمند تخریب و مقاوم سازی هستند.

طبق اعلام اداره کل نوسازی مدارس هرمزگان هم درحال حاضر ۶۷۰ مدرسه تخریبی وغیراستاندارد درقالب سه هزار کلاس درس در این استان وجود دارد که حدود ۹۰ هزار دانش آموزان دراین مدارس مشغول به تحصیل هستند. در چنین شرایطی اما مسئولان حکومت ایران برای بازسازی مدارس سوریه اعلام آمادگی می کنند.

اعلام آمادگی مقامات ایران برای بازسازی و نوسازی در سوریه تنها محدود به مدارس نیست، اسفند سال ۹۷ نیز وزارت راه و شهرسازی ایران از ساخت سی هزار واحد مسکونی در سوریه خبر داده بود.

سحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، به سوریه نیز ایران در زمینه های اقتصادی، علمی، فرهنگی، زیرساختی، خدماتی، و سرمایه‌گذاری و مسکن، یازده یادداشت تفاهم همکاری با مقامات سوریه به امضا رسانده بود.

رئیس جمهوری ایران نیز روز چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷ در دیدار با ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه گفته بود که «یکی از اهداف مهم منطقه‌ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ثبات و امنیت کامل سوریه و برقراری شرایط عادی در سوریه و بازگشت مردم این کشور به زندگی عادی است.»

پیش از این وزیر خارجه آمریکا در توئیتر با اشاره به «چهل سال شکست جمهوری اسلامی» نوشت رژیم حاکم در ایران همواره ایدئولوژی را بر منافع و رفاه مردم ایران ترجیح داده است.

مایک پمپئو در توئیتر بارها نوشته است که مقام های جمهوری اسلامی منابع کشور را به جای صرف مردم ایران، صرف حمایت از گروه های تروریستی در خاورمیانه می کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG