لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۳

سالگرد راه پیمایی یک میلیون نفری در واشنگتن برگزار شد


برگزاری تجمع بزرگ آفریقایی تباران آمریکا در واشنگتن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

پایتخت آمریکا روز شنبه ۱۰ اکتبر صحنه برگزاری تجمع بزرگ از آمریکائیان آفریقائی تباری بود که به مناسبت بیستمین سالگرد تظاهرات موسوم به راه پیمائی یک میلیون نفری، از سراسر آمریکا به واشنگتن آمده بودند.

راه پیمائی بیست سال پیش - در ۱۶ اکتبر ۱۹۹۵، با درخواست اصلاحات در تشکیلات پلیس و دگرگونی در جوامع سیاهپوستان و به درخواست لوئیس فراخان، رهبر گروه "امت اسلام" سازمان داده شده بود. در تجمع روز شنبه نیز ، که زیر عنوان "یا عدالت یا هیچ" برگزار شد، شرکت کنندگان بر خواست های آمریکائیان آفریقائی تبار در هر دو زمینه تاکید گذاشتند.

متولیان برگزاری این تجمع در سایت اینترنتی خود خواستار عدالت برای همه بدون لحاظ کردن قومیت، طبقه اجتماعی و رنگ پوست شده اند.

در فراخوان دعوت از مردم آمده بودکه "افزایش مرگ، تبعیض نژادی و خشونت پلیس علیه سیاه پوستان،به همراه فقر و بیکاری شدید،نیازمنداقدام فوری برای تصحیح این وضعیت اسف بار است."

پیش از تجمع، فراخان در بیانیه ای گفت قصد دارد « پیام سازش ناپذیری بفرستد و از دولت آمریکا بخواهد به ناراحتی های مشروع ما پاسخ دهد.»

او بیست سال پیش در سخنانی در برابر کنگره از وجود تبعیض نژادی در آمریکا به شدت انتقاد کرد .

امسال نیز تجمع کنندگان در بیانیه خود که در سایت یا عدالت یا هیچ منتشر شده خواهان « توقف فوری خشونت پلیس، اجرای عدالت و رفع تبعیض برای سرخپوستان، لاتین تبارها و زنان» شده اند.

دربیانیه آمده است در صورتی که خواسته آنها،که همان اجرای عدالت بدون تبعیض است، اجرا نشود، دولت آمریکا و حتی جهان شاهد سونامی اعتراضاتی خواهد بود که منجر به هرج و مرج و تخریب تمدن بشری خواهد شد.

حضور وکلای سیاهپوستانی که در اثر خشونت پلیس کشته شده اند در تجمع روز شنبه سخنرانی کردند.

یکی از ویژگی های تجمع امسال حضور گسترده زنان و سفیدپوستان در این تجمع بود.

XS
SM
MD
LG