لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

اتیوپیایی ها برنده ماراتن بوستون شدند؛ مسابقه زیر تدابیر امنیتی بعد از انفجار سال ۲۰۱۳


در بین مردان، لمی برهانو هایله از اتیوپی رتبه نخست را بدست آورد
در بین مردان، لمی برهانو هایله از اتیوپی رتبه نخست را بدست آورد

ماراتن سی هزار نفری بوستون روز دوشنبه برگزار شد.

ماراتن بوستون که یکی از مشهورترین مسابقات دوی جهان است، سه سال پیش با یک تراژدی روبرو شد. در سال ۲۰۱۳، انفجار دو بمب در نزدیکی خط پایان باعث شد که سه نفر کشته شوند و حدود دویست نفر مجروح شوند.

بعد ها مشخص شد که دو برادر چچنی الاصل اما مقیم آمریکا به نام های جوهر سارنایف ۱۹ ساله و تیمورلنگ سارنایف ۲۶ ساله عامل این بمب گذاری هستند. تیمورلنگ همان زمان در تعقیب و گریز پلیس کشته شد اما جوهر سارنایف از آن زمان زندانی است و هنوز حکم او صادر نشده است.

حدود ۳۰ هزار نفر روز دوشنبه در یکصد و بیستمین مسابقه دو ماراتن شهر بوستون در آمریکا با یکدیگر رقابت کردند و دونده های اتیوپیایی، چه در بخش مردان و چه در بخش زنان، رتبه نخست را به دست آورند.
در بین مردان، لمی برهانو هایله رتبه نخست را به دست آورد. این دونده ۲۱ ساله اتیوپیایی توانست مسیر مسابقه را در زمان ۲ ساعت و ۱۲ دقیقه و ۴۵ ثانیه طی کند.

در بین زنان، آتسدا بایسا از اتیوپی با زمان غیررسمی ۲ ساعت و ۲۹ دقیقه و ۱۹ ثانیه مسیر دو مارتن را دوید. در پنج سال گذشته، زنان کنیایی برنده مارتن بوستون بودند.

در بین افراد با معلولیت جسمی که با صندلی چرخدار به رقابت پرداختند، تاتیانا مکفدن از آمریکا در بین زنان و مارسل هاگ سوئیسی در بین مردان - که در سال ۲۰۱۵ نیز رتبه نخست را به دست آورده بود - مقام نخست را کسب کردند. مسافت دو ماراتن حدود ۴۲ کیلومتر است.

تدابیر امنیتی در مراسم دو ماراتن بالا بود.

شرکت یک ایرانی در این مسابقات

در میان شرکت کنندگان در ماراتن امسال، دست کم یک ایرانی آمریکایی نیز ثبت نام کرده است.

همچنین بهنام کامرانی ایرانی - سوئدی، ۴۱ ساله نیز که به عنوان شهروند ایران در این رقابت های ثبت نام کرده و در کنار سایر دوندگان دوید.

آقای کامرانی در میشیگان زندگی می کند. وی که سابقه شرکت در مسابقات مارتن و فوق ماراتن را دارد، برای چهارمین بار در مسابقه ماراتن بوستون شرکت کرد. او می گوید در سال ۲۰۱۳ که بمب گذاری در ماراتن روی داد نیز در مسابقه شرکت کرده بود. وی پیشتر در دو ماراتن کالیفرنیا و یونان نیز شرکت کرده بود.

مقام های برگزار کننده می گویند، بیش از یک میلیون نفر برای تماشا در مسیر مسابقه گرد آمده اند.

XS
SM
MD
LG