لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

اعلام وضعیت فوق‌العاده در مالدیو؛ آمریکا خواستار احترام به حاکمیت قانون شد


گشت زنی مأموران پلیس و نیروهای امنیتی مالدیو در یکی از خیایان های اصلی پایتخت، پس از اعلام وضعیت فوق العاده - ۱۶ بهمن ۱۳۹۶
گشت زنی مأموران پلیس و نیروهای امنیتی مالدیو در یکی از خیایان های اصلی پایتخت، پس از اعلام وضعیت فوق العاده - ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

در پی افزایش تنش سیاسی و اعلام وضعیت فوق‌العاده در مالدیو، ایالات متحده از دولت و ارتش آن کشور جنوب آسیا خواست به حاکمیت قانون احترام بگذارند.

به دنبال بالا گرفتن اختلاف بین دولت و دیوان عالی مالدیو، عبدالله یمین رئیس جمهوری آن کشور روز دوشنبه وضعیت اضطراری به مدت ۱۵ روز اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به این خبر، در پیامی در توئیتر اعلام کرد که «آمریکا در کنار مردم مالدیو ایستاده است.»

در این پیام گفته می‌شود دولت و نیروهای مسلح مالدیو باید به حاکمیت قانون، آزادی بیان، و نهادهای دموکراتیک احترام بگذارند؛ جهان ناظر تحولات است.

رئیس جمهوری مالدیو و متحدان او قضات دیوان عالی کشور را متهم کرده‌اند که درصدد ساقط کردن دولت هستند.

دولت مالدیو پیش از اعلام وضعیت اضطراری، پارلمان را منحل و به نیروهای نظامی و انتظامی فرمان داده بود مقابل تلاش دیوان عالی برای استیضاح یمین بایستد.

وضعیت فوق‌العاده توسط عظیما شکور وزیر امور حقوقی مالدیو طی یک نطق تلویزیونی اعلام شد. منتقدان می‌گویند این تصمیم نشانه استیصال عبدالله یمین است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، نیروهای امنیتی وارد ساختمان دیوان عالی شده‌اند و همچنین مأمون عبدالقیوم رئیس جمهوری پیشین آن کشور نیز دستگیر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG