لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

طول عمر آمريکایی‌ها افزايش يافت


بنا به گزارش جديدی که به تازگی از سوی دولت آمریکا منتشر شده است، نرخ مرگ و مير در ایالات متحده کاهش يافته و طول عمر آمریکایی‌ها از هميشه بیشتر شده است.

بر اساس این گزارش نرخ تقریبا تمامی علل مرگ و میر ثابت مانده يا کاهش یافته است؛ تنها استثنا در مورد میزان خودکشی است که بالاترين درصد را در ۲۵ سال گذشته نشان می‌دهد. آن رقم از سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۹ خورشیدی) افزایش داشته و رابرت اندرسون، سرپرست اداره «مراکز کنترل بیماری و پیشگیری» که اين گزارش را منتشر کرده است، در مورد علت آن می‌گوید «واقعا مشکل بتوان گفت چرا.»

این گزارش سالانه با نگاه به مرگ و میر در سال ۲۰۱۲ میلادی (دیماه ۱۳۹۰ تا دیماه ۱۳۹۱) به این نتايج رسيد: نوزاد متولد سال ۲۰۱۲ می‌تواند اميدوار باشد که ۷۸ سال و ۹ ماه و ۱۵ روز عمر خواهد کرد. اين رقم ۶ هفته طولانی‌تر از میزانی بود که در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ منتشر شد و رکورد تازه‌ای محسوب می‌شود.

طبق برآورد گزارش مراکز کنترل بیماری و پیشگیری، کسی که ۶۵ سال سن دارد، اگر مرد باشد ۱۸ سال و اگر زن باشد ۲۰ سال و نيم ديگر می‌تواند عمر کند. شکاف طول عمر بين مردان و زنان در مقايسه با سال ۲۰۱۱ اندکی بيشتر شده است.

۲ و نيم ميليون مرگ در سال ۲۰۱۲ گزارش شد، که ۲۸ هزار مورد بيش از سال قبل از آن است. اين افزايش قابل انتظار بود زيرا نشانگر جمعيت در حال رشد و افزايش سن در تمام گروه‌های نژادی است.

میزان مرگ و میر نوزادان دوباره کمی کاهش داشت، يعنی به رکورد بی‌سابقه ۵ و ۹۸صدم در هر هزار نوزاد رسيد. با اين که اين رکور تاریخی است، اما نرخ مرگ و میر نوزادان در آمريکا همچنان بالاتر از بسیاری از کشورهای اروپایی است.

نرخ مرگ برای سیاه‌پوستان و سفیدپوستان کاهش یافته، اما برای اسپانیایی‌تبارها ثابت مانده است. با این حال نرخ مرگ و میر در ميان اسپانیایی‌تبارها کمتر از دیگران است.

در فهرست علل مرگ و میر در ایالات متحده، ۱۰ علت اصلی ثابت مانده است. بیماری‌های قلبی و سرطان در بالای فهرست و خودکشی در رده دهم عنوان شد.

میزان خودکشی با بیش از ۲ درصد افزايش به ۱۲۶ مورد در هر يک ميليون آمريکايی رسيد. از سال ۱۹۸۷ که اين رقم ۱۲۸ مورد بود، تعداد موارد گزارش شده در سال ۲۰۱۲ بالاترين میزان بوده است.

بعضی از تحقیقات نشانگر اين است که خودکشی در دوران سخت اقتصادی معمولا افزایش می‌يابد. اما این روند پيش، و پس از رکود اقتصادی سالهای ۲۰۰۹-۲۰۰۷ و حتی در خلال آن، ادامه داشته است. برخی از کارشناسان گفته‌اند که فروش و سوء استفاده از مسکن‌های قوی در دهه گذشته عاملی بود که به اين روند کمک کرده است.

به عقيده برخی از کارشناسان، این آمار نشان می‌دهد که بطور کلی جامعه شرایط پزشکی مانند دیابت و بیماری‌های قلبی را بهتر مدیریت می‌کند. اما شاید، به قول يکی از کارشناسان «ما قادر به مدیریت سلامت روان به همان کيفيت نيستيم، که نتایج ویرانگری» دارد، مانند افزایش نرخ خودکشی.

اطلاعاتی که در گزارش مراکز کنترل بیماری و پیشگیری آمده است، از تمامی گواهی‌های فوت ايالات متحده در سال ۲۰۱۲ جمع ‌آوری شده است. پژوهشگران از اطلاعات مربوط به میزان مرگ و میر در معادلات مربوط به پيش‌بينی طول عمر استفاده می‌کنند.

XS
SM
MD
LG