لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۱

فوریت تشکیل دولت میثاق ملی در لیبی


درلیبی، چهار سال پیکار برای کسب قدرت سیاسی در پی سقوط رژیم معمر قذافی، کشور را دوپاره و بی ثبات ساخت.

روز ۱۷ دسامبر، فرستادگان سیاسی دو دولت رقیب لیبی و چهره های سیاسی مستقل، با کمک سازمان ملل متحد، توافقنامه سیاسی لیبی را که یک دولت واحد میثاق ملی تشکیل خواهد داد، امضا کردند.

به دنبال آن، شورای امنیت سازمان ملل متحد، در ۲۳ دسامبر، قطعنامه ۲۲۵۹ را به اتفاق آرا تصویب کرد، که از تشکیل دولت میثاق ملی حمایت می کند و پیام روشنی به دولت واحد، که تنها دولت مشروع در لیبی خواهد بود، می فرستد.

شورای ریاست جمهوری که دولت جدید را رهبری خواهد کرد در حال حاضر فعالانه برای تشکیل دولت جدید با حمایت سازمان ملل متحد، تلاش می کند.

لیبی، برای پرداختن به تهدید داعش و دیگر گروه های تروریستی، به یک دولت واحد نیاز دارد. در هفته های گذشته، پیکارجویان وابسته به این گروه به شماری از حملات خشونت بار در لیبی دست زده اند. در نخستین هفته ژانویه، آنها درصدد برآمدند بندر نفتی سدرا و شهر راس لانوف در نزدیکی آن را تصرف کنند و تعدادی از مخازن نفت را آتش زدند.

در ۷ ژانویه، یک مهاجم انتحاری با وانت حامل بمب به یک اردوگاه آموزشی گارد ساحلی حمله کرد. این حمله دستکم ۶۵ تن را به کشتن داد.

ایالات متحده آمریکا این حملات را به شدت محکوم می کند و به خانواده های قربانیان تسلیت می گوید.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه گفت "تند روهای خشن از جمله گروه های وابسته به دولت اسلامی، مردم لیبی در سراسر کشور را تهدید می کنند. آنها با حمله به میدان های نفتی، منابعی را که به مردم لیبی تعلق دارد تهدید می کنند و تمام لیبیایی ها باید برای حفاظت از نسل های آینده تلاش کنند."

کربی گفت "این حوادث بار دیگر بر نیاز فوری رهبران لیبی به تشکیل دولت میثاق ملی تاکید می کند. این گامی اساسی و مهم برای پرداختن به چالش های سیاسی، انسانی، اقتصادی و امنیتی کشور است."

XS
SM
MD
LG