لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۱

پترایوس در کنگره آمریکا توضیح می دهد


دیوید پترایوس، رییس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به یک کمیته کنگره گفته است او از آغاز بر این عقیده بود که حمله سپتامبر به کنسولگری آمریکا در بنغازی، کار تروریست ها بود.

قانون گذاران می گویند پترایوس این موضوع را روز جمعه در جریان توضیحاتی در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان در باره حمله مرگبار عنوان کرد. در آن حادثه سفیر امریکا در لیبی و سه آمریکایی دیگر کشته شدند.

پس از جلسه، پیتر کینگ نماینده جمهوریخواه و رییس کمیته امنیت داخلی مجلس به خبرنگاران گفت او اطلاعات متفاوتی از حوادث داشت، و بیاد نمی آورد که پتریوس روز 14 سپتامبر وقتی در باره مساله بنغازی در یک کمیته مجلس نمانیدگان توضیح می داد، تا این حد به درگیری تروریست ها یقین داشت.

پرزیدنت اوباما یک روز پس از وقوع حمله گفت " هیچ عمل تروریستی" نمی تواند در اراده امریکا خللی وارد آورد. بسیاری از قانون گذاران نسبت به این موضوع که آیا امنیت در کنسولگری کافی بود و آیا دولت اوباما برای پرهیز از شرمندگی پیش از انتخابات ۶ نوامبر بعدا در صدد برآمد اطلاعات را پنهان کند یانه، نگرانی هایی ابراز کرده اند.

برخی از قانون گذاران بویژه از اظهارات سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد انتقاد کرده اند. پنج روز پس از حادثه، رایس گفت به نظر می رسد حمله از یک اعتراض خود جوش به انتشار یک ویدیوی ضد اسلام در آمریکا ناشی شد.

پرزیدنت اوباما و برخی از قانون گذاران دمکرات از رایس دفاع کرده اند و می گویند هیچ کوشش آگاهانه ای برای ارائه اطلاعات منحرف کننده در کار نبود.
XS
SM
MD
LG