لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

دفاع مشاور پرزیدنت اوباما از سیاست آمریکا در قبال لیبی


دفاع مشاور پرزیدنت اوباما از سیاست آمریکا در قبال لیبی
دفاع مشاور پرزیدنت اوباما از سیاست آمریکا در قبال لیبی

مشاور ارشد دولت آمریکا از تصمیم پرزیدنت اوباما از مداخله در لیبی دفاع کرده و آن را «قانونی» خوانده است.

هارولد کوه، مشاور حقوقی وزارت خارجه آمریکا، روز سه شنبه در کمیته روابط خارجی سنا گفت مناقشه در لیبی وضعیتی نیست که نیازی به تصویب کنگره داشته باشد. وی افزود حمایت نظامی آمریکا از ماموریت ناتو علیه معمر قذافی رهبر لیبی به دلیل ماهیت محدود آن در قطعنامه قدرت های جنگی سال ۱۹۷۳ نمی گنجد. قطعنامه ایجاب می کند هنگام درگیری نیروهای آمریکا عملیات خصمانه، کنگره در ظرف ۶۰ روز باید عملیات را تصویب کند.

تاکید پرزیدنت اوباما مبنی بر این که دخالت محدود سه ماه در لیبی به معنای «خصومت» نیست، با واکنش نمایندگان مواجه شده است. جان کری، رییس کمیته روابط خارجی معتقد است محدودیت اختیارات جنگی به ۶۰ روز درگیری آمریکا در لیبی محدود نمی شود و یادآور شد هیچ سرباز آمریکایی در محل حضور ندارد و در خطر نیست. اما ریچارد لوگر سناتور جمهوریخواه معتقد است تصمیم پرزیدنت اباما به خودداری از دریافت مجوز کنگره یک کوتاهی اساسی رهبری است که مصلحت را بر مسئولیت قانونی ترجیح داد.

قرار است بعد از ظهر سه شنبه کمیته سنا به بررسی قطعنامه ای بپردازد که اقتدار محدود یک ساله ای برای مشارکت در عملیات ناتو در لیبی به رییس جمهوری می دهد، در همین حال استفاده از سربازان آمریکایی در مناقشه را ممنوع می سازد.

سناتور کری و سناتور جان مک کین این قطعنامه را پیشنهاد کردند. هر دو نماینده علیه رها ساختن ماموریت آمریکا هشدار داده و گفته اند قذافی به از دست دادن قدرت نزدیک است.

سناتور لوگر قصد پیشنهاد پنج متمم به قطعنامه را دارد که اقتدار پرزیدنت اوباما را محدود تر خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG