لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

گیتس: فشار های سیاسی و اقتصادی رهبر لیبی را برکنار خواهد کرد


گیتس: فشار های سیاسی و اقتصادی رهبر لیبی را برکنار خواهد کرد
گیتس: فشار های سیاسی و اقتصادی رهبر لیبی را برکنار خواهد کرد

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا می گوید فشارهای سیاسی و اقتصادی سرانجام معمر قذافی رهبر لیبی را از مسند قدرت پایین خواهد آورد.

آقای گیتس روز پنجشنبه در توضیحاتی در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت عملیاتی که به رهبری ناتو جریان دارد، می تواند توانایی ارتش قذافی را چنان کاهش دهد که او و طرفدارانش ناچار شوند به «گزینه ها و رفتارهای بسیار متفاوتی» تن در دهند. اما گیتس یادآور شد برکناری رهبر لیبی در گذر زمان، از طریق اقدامات سیاسی و اقتصادی و توسط مردم خودش صورت خواهد گرفت.

رابرت گیتس افزود با تصمیم ناتو به بر عهده گرفتن عملیات اجرای ناحیه پرواز ممنوع بر فراز لیبی، ارتش آمریکا عملیات خود را کاهش خواهد داد. وی گفت نیروهای مسلح آمریکا در جنگ الکترونیکی، سوختگیری جت های جنگنده، فراهم آوردن حمایت اطلاعاتی و اجرای ماموریت های دیگر درگیر خواهند بود.

وزیر دفاع آمریکا مشارکت ایالات متحده در عملیات نظامی ناتو علیه قذافی را «محدود» نامید و گفت «تغییر رژیم» را شامل نمی شود. گیتس اظهار داشت آمریکا «نقش فعالی در فعالیت های تهاجمی» نخواهد داشت، اما گفت برکناری قذافی رویدادی «خوشایند» خواهد بود.

وی ابراز کرد که کسی نمی تواند پیش بینی کند «چنین اتفاقی چه مدت طول خواهند کشید.»

در جلسه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا، دریادار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش نیز حضور داشت و گفت ۲۵ فروند کشتی جنگی در دریای مدیترانه در نزدیکی ساحل لیبی مستقر هستند و ۲۲۰ هواپیما در عملیات گشت در آسمان کشور شرکت دارند.

با این حال، مولن هشدار داد که قذافی، در مقایسه با نیروهای شورشی نامجهز که سعی دارند او را سرنگون کنند، هنوز توانایی های نظامی قابل ملاحظه ای دارد.

چندین قانون گذار گفتند پرزیدنت اوباما و دیگر مقام های دولتی پیش از پیوستن به کشورهای دیگر در اجرای قطعنامه سازمان ملل متحد علیه لیبی، به اندازه کافی با کنگره رایزنی نکردند.

آقای مولن به کمیته اطمینان داد که درگیری ارتش آمریکا در لیبی «از امروز به شدت کاهش خواهد یافت.»

XS
SM
MD
LG