لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۳

واکنش های متفاوت به سخنان رییس جمهوری آمریکا درباره لیبی


واکنش های متفاوت به سخنان رییس جمهوری آمریکا درباره لیبی
واکنش های متفاوت به سخنان رییس جمهوری آمریکا درباره لیبی

سخنان باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا درباره لیبی با واکنش های متفاوت در کنگره روبرو شده است.

جان مک کین سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا رییس جمهوری را ستود اما گفت او استراتژی آقای اوباما را «مبهم» می بیند.

سناتور مک کین گفت معمر قذافی رهبر لیبی باید از شنیدن این که پرزیدنت اوباما استفاده از زور برای برکناری او را رد کرده است «به گونه ای آسوده خاطر» شده باشد.

سخنگوی جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا نیز از سخنان پرزیدنت اوباما انتقاد کرد و گفت وی نتوانست استراتژی آمریکا نسبت به لیبی را روشن سازد.

برخی از قانون گذاران از جمله رند پال سناتور جمهوریخواه ایالت کنتاکی از آقای اوباما به دلیل عدم رایزنی با کنگره پیش از آن که به اقدامی علیه لیبی دست بزند، خرده گرفت.

قانون گذاران دموکرات در ارزیابی سخنان رییس جمهوری بیشتر مثبت بودند.

هری رید رهبر دموکرات ها در سنا گفت سخنان آقای اوباما نگرش روشنی برای آزادی لیبی ارائه داد. وی همچنین گفت با تصمیم رییس جمهوری برای خودداری از استفاده از نیروی زمینی موافق است.

قانون گذاران دیگر گفتند سخنان رییس جمهوری پرسش های اصلی در مورد طول تعهد آمریکا و هزینه عمل نظامی را بی پاسخ گذاشت.

واکنش متفاوت در کنگره ظاهرا افکار عمومی را منعکس می کند.

یک نظر سنجی که روز دوشنبه پیش از سخنرانی پرزیدنت اوباما انجام گرفت نشان داد ۴۷ درصد آمریکاییان بر این باورند که آمریکا در حملات هوایی به لیبی درست عمل کرده است. ۳۶ درصد گفتند تصمیمی نادرست بوده، و ۱۷ درصد نظری نداشتند.

در نظر سنجی همچنین معلوم شد که نیمی از آمریکاییان بر این گمانند آمریکا و متحدانش هدف روشنی در لیبی ندارند و ۶۰ درصد می گویند مداخله نظامی آمریکا در لیبی «مدتی» طول خواهد کشید. ۳۳ درصد گفتند مداخله به سرعت تمام خواهد شد.

نظر سنجی نشان داد آمریکاییان در این باره که آیا هدف عملیات نظامی ائتلاف باید برکناری قذافی از قدرت باشد یا نه، تقریبا یکدست هستند. نزدیک به ۶۰ درصد گفتند آمریکا «فقط یکی از کشورهای ائتلاف است» که در ماموریت لیبی درگیر است.

XS
SM
MD
LG