لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

در حمله‌های هوائی ائتلاف به رهبری آمریکا ۸۰۱ غیرنظامی در سوریه و عراق کشته شدند


از آغاز حمله های هوائی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به مواضع داعش در سوریه و عراق تاکنون ۸۰۱ غیر نظامی در حمله ها کشته شده اند. در تازه ترین گزارش ماهانه ائتلاف که روز پنجشنبه منتشر شد، آمده است که در باره تلفات غیر نظامی در حمله ها تحقیق می شود.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، در ماه اکتبر گذشته ائتلاف اعلام کرد در باره ۶۴ مورد تحقیق شده و تنها ۱۵ مورد آن گزارشهای مرگ معتبر بوده اند. تحقیق در بارۀ ۶۹۵ مورد دیگر ادامه دارد.

در بیانیه ائتلاف آمده است: در باره عملیاتی که ناخواسته به زخمی شدن یا مرگ غیرنظامیان انجامیده باشد، ما همچنان خود را پاسخگو می دانیم. ما همه گزارشها در مورد تلفات یا زخمی شدن غیرنظامیان را جدی می گیریم و تا آنجا که ممکن باشد در باره شان به تحقیق ادامه خواهیم داد.

بنا به گزارشهای گروههای دیگر، از ماه اوت ۲۰۱۴ که حمله های هوائی به عراق آغاز شد و در ماه بعد در سوریه ادامه یافت، شمار تلفات غیر نظامیان بیشتر از اینها بوده است.

«گروه جنگ های هوائی» از گروههای دیده بان می گوید تا پایان ماه اکتبر شمار کشته های ناشی از حمله ها ۵۹۶۱ غیر نظامی- ۱۵۰۴ نفر در عراق و ۳۴۸۴ نفر در سوریه – بوده و این رقم تاکنون می تواند به ۹ هزار نفر رسیده باشد.

دیده بان حقوق بشر در سوریه می گوید تا ماه اکتبر شمار کشته ها در سوریه براثر حمله هوائی ۲۹۱۰ نفر بوده است.

از زمان ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ بر دامنه و شمار حمله های هوائی افزایش یافته و حمله ها به عراق و سوریه که به طور میانگین در ماه دسامبر سال پیش روزانه ۱۶ مورد بوده درسال جاری به ۲۵ مورد در روز رسیده و در ماههای اوت و سپتامبر به اوج تازه روزانه ۵۰ مورد افزایش پیدا کرده است.

حمله ها با هدف باز پس گرفتن موصل در عراق و رقه در سوریه شدت گرفته بود. از زمان آزاد سازی رقه از میزان حمله های هوائی کاسته شده و در ماه نوامبر به پائین ترین حد خود رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG