لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۰

تعهد آمریکا به ثبات لبنان


مناقشه ویرانگر در سوریه، که جان ۲۲۰ هزار تن را گرفته و ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را در داخل کشور و ورای مرزهای آن آواره کرده، بر تمام همسایگانش اثر گذاشته و لبنان نیز مستثنی نیست. در هر چهار نفر از کسانی که در لبنان زندگی می کنند، امروز یک نفر آواره این مناقشه شده و منابع دولت و جامعه را زیر فشار می گذارد.

سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان در جریان سفری یک هفته ای به واشنگتن در اواخر آوریل با جان کری وزیر خارجه و دیگر مقامات آمریکایی ملاقات کرد. کری در سخنانی در جمع خبرنگاران، از حریری استقبال کرد و او را به دلیل اعتدال و مصالحه سیاسی معقول ستود. آقای کری یادآور شد که نخست وزیر سابق لبنان و رهبر حزب حرکت آینده لبنان فعال و برای سمت و سوی سیاسی کشور مهم است.

جان کری تاکید کرد ایالات متحده به ثبات و امنیت لبنان متعهد است؛ و افزود ما مشتاق هستیم ببینیم پست ریاست جمهوری پر شود، آثار داعش، جبهه نصرت و سوریه از لبنان دور شود، تا آن کشور بتواند احترام به حاکمیت خود را باز یابد و آینده اش تضمین شود.

آقای کری به چالش هایی که لبنان با آنها روبرو است، اشاره کرد و گفت:

*** ما با تشکیلاتی مانند حزب الله و دیگران که از محل ها و مکان هایی در لبنان و نزدیک آن به عنوان ابزاری هایی در این پیکار استفاده می کنند، بسیار مخالف هستیم. و از ایران و رژیم اسد و دیگران می خواهیم به تمامیت لبنان احترام بگذارند و به آن کشور و مردمش اجازه دهند صلح و ثباتی را که از دیرباز آرزو داشته اند، پیدا کنند.

جان کری حمایت آمریکا از نیروهای مسلح لبنان و نیروهای اعتدال و کسانی را که سعی دارند آینده بهتری برای مردم لبنان فراهم آورند تکرار کرد.

XS
SM
MD
LG