لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

«صدای منطق و خرد» در لبنان خاموش شد


عمر شطح پسر محمد شطح، وزیر پیشین لبنان در کنار تابوت پدرش در مسجد الامین، میدان شهیدان، بیروت.۲۹ دسامبر ۲۰۱۳
عمر شطح پسر محمد شطح، وزیر پیشین لبنان در کنار تابوت پدرش در مسجد الامین، میدان شهیدان، بیروت.۲۹ دسامبر ۲۰۱۳
در بیروت، صدها سوگوار در آئین خاک سپاری محمد شطح، حضور یافتند. این شخصیت سیاسی برجسته لبنان، روز ۲۷ دسامبر بر اثر انفجار بمبی که در اتومبیل جاسازی شده بود، کشته شد. در این انفجار که در مرکز بیروت روی داد، شش تن دیگر نیز جان سپردند و ده ها نفر مجروح شدند. هنوز کسی مسئولیت این بمب گذاری را برعهده نگرفته است.

محمد شطح وزیر پیشین دارایی لبنان، و نیز سفیر آن کشور درآمریکا بود. او هنگام مرگ مشاور ارشد سعد حریری نخست وزیر سابق بود، واز بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و نقش ویران کننده حزب الله در لبنان بشدت انتقاد می کرد.

محمد شطح درنزدیکی آرامگاه رفیق حریری، پدر سعد حریری، که او نیز در انفجاربمب اتومبیلی در سال ۲۰۰۵ ترور شد، به خاک سپرده شد. شطح چند روز پیش از آغاز دادگاه ویژه لبنان کشته شد. این دادگاه که درلاهه قرار دارد، چند عضو حزب الله را که به مشارکت در ترورحریری متهم هستند محاکمه خواهد کرد.

جان کری وزیرامورخارجه آمریکا دربیانیه ای حمله تروریستی که جان محمد شطح را گرفت، بشدت محکوم کرد و وی را «صدای خرد، مسئولیت واعتدال» نامید. حامد کرزی ترور آقای شطح را «ضایعه ای بزرگ برای لبنان، مردم لبنان، و برای ایالات متحده آمریکا» توصیف کرد.

کری گفت شطح دیگر حضور نخواهد داشت، اما «نظرگاه او برای ایجاد لبنانی متحد، عاری ازخشونت های فرقه ای، و فارغ از مداخله های تزلزل آور، همچنان روشنگر تلاش های ما خواهد بود.»

وزیرامورخارجه آمریکا همچنین گفت نمی توان اجازه داد حملات تروریستی، مانند آنچه شطح را کشت، در مصونیت و بدون پاسخگویی انجام گیرد. او یادآور شد که دولت اوباما از لبنان و تلاش رهبران آن برای یافتن و مجازات عاملان این حمله مذبوحانه حمایت خواهد کرد. او گفت: «به همین دلیل است که ما از کار دادگاه ویژه لبنان و کوشش های آن در مجازات مسئولان این گونه عملیات نکوهیده و متزلزل کننده پشتیبانی می کنیم».

آقای کری بار دیگر بر تعهد آمریکا در قبال حمایت از نیروهای امنیتی قانونی و هماهنگ در لبنان، مانند نیروهای مسلح لبنان، تاکید کرد و پای بندی همه طرف ها به توافق نامه های طایف و بعبدا و قطعنامه های ۱۵۵۹ و ۱۷۱۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد، و الزام به اجرای تک تک مفاد آن ها را برای حفظ حاکمیت و ثبات لبنان ضروری شمرد.

کری گفت «ما در این لحظه خطیر در کنار مردم لبنان ایستاده ایم و خواهیم ایستاد».
XS
SM
MD
LG