لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۴

اظهار نگرانی هیلاری کلینتون از افزایش تنش در لبنان


اظهار نگرانی هیلاری کلینتون از افزایش تنش در لبنان
اظهار نگرانی هیلاری کلینتون از افزایش تنش در لبنان

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، از استقلال و ثبات لبنان حمایت کرده، در همین حال نگرانی خود را از تنش های جاری در آن کشور ابراز داشته است.

خانم کلینتون روز چهارشنبه در یک مکالمه تلفنی با میشل سلیمان، رییس جمهوری لبنان، بر اهمیتی که واشنگتن برای تقویت نهادهای دولتی لبنان قائل است تاکید گذاشت، و درباره آنچه آن را «افزایش ناراحت کننده تنش در لبنان» نامید، صحبت کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین یادآور شد آمریکا اظهارات اخیر بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، را که تحقیق درباره ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان، باید «بدون مداخله» ادامه پیدا کند، کاملا تایید می کند.

بان کی - مون در اوائل اکتبر از کارهای دادگاه تحقیق، که سازمان ملل متحد از آن پشتیبانی می کند، دفاع کرد، و تمام طرف های لبنانی و منطقه ای را به خودداری از پیش داوری درباره نتیجه تحقیقات، و مداخله فرا خواند.

به گفته دیپلمات ها، به نظر می رسد اشاره دبیر کل سازمان ملل متحد به حزب الله، که تحقیقات را محکوم کرده است، و سوریه که از آن انتقاد می کند، بود.

سوریه بدگمانی های گسترده را که دمشق در انفجار یک بمب در کامیونی، که حریری و ۲۲ تن دیگر را کشت دست داشت، تکذیب کرده است.

گزارش می رسد حزب الله از آن می ترسد که تحقیقات ممکن است موجب شود برخی از اعضای آن تحت پیگرد قرار گیرند.

حزب الله همچنین روز چهارشنبه از بان کی - مون که گفت لبنان هدف «طرح نگران کننده ای» از حوادث مسلحانه قرار گرفته است، انتقاد کرد.

اظهارات او در گزارشی که روز دوشنبه در مورد اجرای قطعنامه ۱۵۵۹ شورای امنیت ارائه شد گنجانده شده است. قطعنامه، که در سال ۲۰۰۴ تصویب شد، می خواهد تمام گروه های شبه نظامی در لبنان منحل و خلع سلاح شوند و نیروهای باقی مانده خارجی آنجا را ترک کنند.

حزب الله گفت گزارش سازمان ملل متحد، دخالت در امور لبنان و نیز «مداخله سیاسی» در کار دادگاه ویژه برای لبنان را نشان می دهد.

گزارش سازمان ملل متحد در پی سفر محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، به لبنان و ملاقات با مقامات دولت و رهبر حزب الله صادر شد.

XS
SM
MD
LG