لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۹

قانون گذاران آمریکا از کمک به ارتش لبنان جلوگیری می کنند


قانون گذاران ارشد آمریکا می گویند آنها از کمک مالی به ارتش لبنان به دلیل زد و خورد مرزی مرگبار اخیر بین لبنان و اسراییل، موقتا جلوگیری می کنند.

دو دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، هوارد برمن، رییس کمیته امور خارجی، و نیتا لووی، که سرپرستی کمیته فرعی مسئول کمک های خارجی را بر عهده دارند، روز دوشنبه گفتند آنها موقتا ۱۰۰ میلیون دلار کمکی را که هنوز توزیع نشده، متوقف کرده اند.

برمن می گوید او از نفوذ احتمالی حزب الله در ارتش لبنان نگران است. قانون گذاران آمریکایی، که با اسراییل رابطه خوب دارند، می گویند آنها می خواهند مطمئن شوند که تسلیحات ارسالی آمریکا به دست حزب الله نخواهد افتاد.

در مبادله تیراندازی در ۳ اوت، چهار نفر - دو سرباز و یک خبرنگارلبنانی و نیز یک افسر ارشد اسراییل کشته شدند. این درگیری، تازه ترین نبرد از زمان جنگ اسراییل و لبنان در سال ۲۰۰۶ توصیف شد، و دو طرف یکدیگر را مسئول می دانند.

مقامات اسراییلی آشکارا گفته اند آنها به حزب الله در درگیری مستقیم در نبرد مرزی مظنون نیستند. اما می گویند طرفداران حزب الله که ممکن است موجب زد و خورد شده باشند، روز به روز بیشتر به ارتش لبنان رخنه می کنند.

جرج بوش، رییس جمهوری پیشین، و باراک اوباما، رییس جمهوری کنونی آمریکا، هر دو از ارسال کمک برای ارتش لبنان حمایت کرده اند. آنها گفته اند که یک ارتش حرفه ای برای دولت در اعمال حاکمیت و اقتدار خود حیاتی است.

کمک های آمریکا از سال ۲۰۰۶ به ارتش لبنان، به تخمین قانون گزاران، ۷۲۰ میلیون دلار، و شامل نفربرهای زرهی، هلیکوپتر، تفنگ های تهاجمی ام-۱۶، موشک، دوربین های شب بین، و آموزش بوده است.

وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت مدرکی وجود ندارد که نشان دهد سربازان در حادثه مرزی از تجهیزات ارسالی آمریکا استفاده کردند.

XS
SM
MD
LG