لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

بعد از پایان طولانی‌ترین تعطیلی، قانونگذاران به دنبال راهی برای جلوگیری از تعطیلی دوباره دولت هستند


قانونگذاران در کنگره ایالات متحده در حال بررسی گزینه هایی هستند تا از تکرار ۳۵ روز تعطیلی بی سابقه دولت پرهیز شود. راه حل های پیشنهادی آن ها مورد توجه و حمایت رهبران ارشد کنگره قرار گرفته است.

به گزارش روزنامه هیل، اعضای هر دو حزب طرح هایی را ارائه داده اند تا چنانچه قانونگذاران ضرب الاجل های تعیین شده برای تصویب لوایح بودجه را پشت سر بگذارند، بودجه دولت به طور خودکار در سطح کنونی تامین شود.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رهبر اکثریت دموکرات در این مجلس چند روز پیش در یک میزگرد با روزنامه نگاران از این ایده استقبال کرد. سناتور چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا، هم در یک کنفرانس خبری در منهتن این رویکرد را مورد حمایت قرار داد.

شومر گفت: «اکنون که تعطیلی به پایان رسیده است، باید آستین های مان را بالا بزنیم و اطمینان حاصل کنیم که دیگر این اتفاق هرگز تکرار نشود.»

کوین مک کارتی رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکا، در گفتگویی با شبکه خبری «ان بی سی» گفت نه تنها از طرح پیشنهادی حمایت می کند بلکه از آن فراتر خواهد رفت: «می خواهید بدانید چطور تعطیلی دولت دیگر هرگز اتفاق نخواهد افتاد؟ حقوق کنگره و سنا را پرداخت نکنید.»

سناتورهای هر دو حزب اوایل ماه ژانویه ایده پرهیز از تعطیلی دولت را ارائه دادند.

در طرح مارک وارنر سناتور دموکرات ایالت ویرجینیا در صورت عبور از ضرب الاجل های تصویب بودجه هزینه های دولت، در سطح سال مالی گذشته تامین می شود. در این طرح به منظور افزایش انگیزه در قانونگذاران برای مذاکره و مصالحه، بودجه قوه مقننه و دفتر ریاست جمهوری متوقف می شود.

راب پورتمن سناتور جمهوریخواه از ایالت اوهایو در طرح پیشنهادی دیگری، بودجه دولت را در صورت عدم حصول توافق میان قانونگذاران به طور خودکار تامین می کند، اما در صورت ادامه بن بست پس از ۱۲۰ روز و بعد از آن هر ۹۰ روز یک درصد از بودجه کاسته می شود.

طرح پورتمن چند سال پیش مطرح شده بود، ولی او و وارنر اکنون می کوشند از فرصت به دست آمده پس از تعطیلی طولانی دولت، برای تصویب آن استفاده کنند.

پورتمن روز جمعه گفت: «بیایید تا درد و آلام این لحظات در ذهن ما تازه است در این باره کاری انجام دهیم.»

اگر قانونگذاران تا ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) به توافقی بر سر بودجه دولت فدرال نرسند، بودجه سازمان های دولتی آسیب دیده از تعطیلی بخشی از دولت فدرال، دوباره قطع خواهد شد.

اما آیا پرزیدنت ترامپ طرحی که مانع تعطیلی دولت در آینده شود را با امضای خود به قانون بدل خواهد کرد. کاخ سفید در این باره اظهارنظری نمی کند.

بعضی قانونگذاران مانند استنی هویر (دموکرات-مریلند)، رهبر اکثریت در مجلس نمایندگان آمریکا، نگران هستند که تصویب چنین طرحی انگیزه های قانونگذاران برای مصالحه و تصویب به موقع لوایح بودجه را کاهش بدهد.

قانونگذاران محافظه کاری مانند تامس مسی (جمهوریخواه-کنتاکی) اساسا با قراردادن بودجه دولت در وضعیت تصویب خودکار موافق نیستند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG